PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2016 1234567891011121314151617181920212223242526272829 »

Zakopane

Sport

602 km w 12-godzinnym slalomie non-stop

Piątek, 5 lutego 2016 r.
Autor: Małgorzata Tlałka-Długosz

602 km w 12-godzinnym slalomie non-stopW niedzielę, 31 stycznia 2016, na Polanie Szymoszkowej podczas drugiej edycji 12 h SLALOM MARATON ZAKOPANE., pobity został zeszłoroczny rekord w drużynowej jeździe non-stop przez 12 godzin. W ekstremalnie trudnych warunkach śniegowych i pogodowych tego wyczynu dokonał TEAM ZAKOPANE, pod przywództwem kapitana drużyny Małgorzaty Tlałki - Długosz.. Tegoroczna edycja 12 h Slalom Maraton Zakopane to wspólny projekt Fundacji Integracji Przez Sport HANDICAP Zakopane oraz Miasta Zakopane, którego celem sportowym była próba pobicia ustanowionego w 2015 r. rekordu Polski w drużynowej jeździe na nartach po slalomie non-stop przez 12 godzin.


Projekt ten miał również na celu pozyskanie funduszy dla Fundacji Handicap Zakopane na organizację całorocznych treningów, obozów i zawodów sportowych dla osób niepełnosprawnych.

Niedzielny slalom, z powodu szalejącego wiatru i zamieci śnieżnej  zaczął się z ponad godzinnym opóźnieniem. Narciarze jeździli trasie slalomu giganta, na którym, z powodu wysokiej temperatury w nocy  bardzo szybko utworzyły się głębokie, szarpane dziury. Dodatkowo świeży, mokry śnieg znacznie spowolniał narciarzy na płaskim odcinku trasy. Takie warunki nie dawały dużych szans na pobicie rekordu. Około południa drużyna najlepszych narciarzy z Zakopanego była mocno spóźniona w stosunku do rekordu z ubiegłego roku.  Nie brakowało spektakularnych wywrotek, awarii sprzętu i innych przygód na trasie. Na szczęście, po południu pogoda znacznie się poprawiła, spadła temperatura i śnieg stał się dużo szybszy. Narciarze z przejazdu na przejazd poprawiali swoje osiągi. Juz około godz. 18.00 było pewne, że stary rekord zostanie pobity. Pozostawało jeszcze pytanie, czy uda się osiągnąć wynik powyżej 600 km. I tutaj kluczową rolę odegrało doświadczenie drużyny. Mimo, że "nocna" część maratonu slalomowego trwała godziną dłużej niż rok wcześniej Zakopiańczycy okazali się prawdziwymi profesjonalistami. W końcowej, najtrudniejszej części wyścigu (tj. przy sztucznym świetle) potrafili utrzymać najwyższy poziom koncentracji i mimo zmęczenia jeździli w granicach swoich rekordowych przejazdów. Dzięki temu o godzinie 21.15 team ZAKOPANE wspólnie z gorąco kibicującymi podopiecznymi Fundacji HANDICAP Zakopane, mógł świętować nowy Rekord Polski - 602 km uzyskane w ciągu 12 godzin próby.

Podczas uroczystego zakończenia odczytano oficjalny list od pana prezydenta Andrzeja Dudy, który gratulował Uczestnikom i Organizatorom podjęcia próby ataku na Rekord Polski i dziękował za integrację narciarzy i wrażliwość okazaną sportowcom niepełnosprawnym.

Delegat techniczny FIS Krzysztof Horecki ogłosił uzyskany wynik 602 km jako nowy Rekord Polski. Przekazał na ręce kapitana drużyny Małgorzaty Tlałki-Długosz przechodni puchar będący świadectwem ustanowienia rekordu. Puchar ten został przekazany przez drużynę na ręce pani Burmistrz Agnieszki Nowak-Gąsienicy i zajmie honorowe miejsce w Urzędzie Miasta Zakopane, aby zachęcać kolejnych śmiałków do prób pobicia rekordu. Rekordziści i Goście Honorowi otrzymali pamiątkowe statuetki i gratulacje w imieniu Burmistrza Miasta Zakopane pani Burmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica. Okolicznościowe statuetki i podziękowania zostały również wręczone sponsorom i partnerom wydarzenia.

Całą imprezę przez ponad 12 godzin, z wdziękiem i ze swadą prowadzili wyjątkowi komentatorzy: znana aktorka Aleksandra Mikołajczyk i Czesław Fluder, nasz zakopiański propagator sportów zimowych.

Gratulujemy świetnego wyniku nowym Rekordzistom Polski w składzie:

1. Małgorzata TLAŁKA-DŁUGOSZ
2. Bartek MROZEK (monoski siedzące)
3. Ola KLUŚ-ZAMIEDZOWY
4. Bartek WĄDRZYK
5. Agnieszka GĄSIENICA-GŁADCZAN
6. Andrzej BIELAWA
8. Karolina KLIMEK
9. Iza MATYSZCZAK-WYSOCKA
10. Grzegorz MAJCHER
11. Marta PIĘTOŃ-ZBOROWSKA
12. Juliusz MITAN
13. Maciek CUKIER
14. Bartek PTAK
15. Ania ZIARKO
16. Bartek GĄSIENICA-JÓZKOWY
17. Szymon GĄSIENICA
18. Wiola DOBROWOLSKA
19. Rafał SKARBEK-MALCZEWSKI
20. Marcin HORECKI
21. Łukasz WIERCIOCH
22. Szymon KRACIUK
24. Paweł GÓRKA
25. Mariusz STASZEL
26. Marek ROGALSKI
27. Maciek ĆWIKŁA
28. Gabrysia STANEK-NAWALANIEC
29. Agnieszka GÓRNISIEWICZ-LEONOWICZ
30. Andrzej GOMULIŃSKI
31. Magda KŁUSAK
32. Józef KRZEPTOWSKI
oraz zawodnicy rezerwowi:
33. Grzegorz BOBAK
34. Jerzy SURMIAK

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł
  • Spinka góralska XISpinka góralska XIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonk w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.