PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2018 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Zakopane

Sport

Wielkie patriotyczno-rodzinno-integracyjne bieganie w 100-lecie Odzyskania Niepodległości w Zakopanem

Poniedziałek, 29 października 2018 r.
Autor: M.Witowska, Fundacja HANDICAP Zakopane

Wielkie patriotyczno-rodzinno-integracyjne bieganie w 100-lecie Odzyskania Niepodległości w ZakopanemW minioną sobotę, 27.10.2018 w Zakopanem kilkaset osób, w wyjątkowy sposób świętowało obchodzoną w tym roku przez Polskę rocznicę Odzyskania Niepodległości. Fundacja Integracji Przez Sport Handicap Zakopane i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Zakopane, przy wsparciu prewencyjnym PZU – Pomoc to Moc zorganizowali Bieg Sztafetowy 100 km na 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Rangę wydarzenia podniósł Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie Odzyskania Niepodległości. Rywalizacja w zawodach przebiegała w dwóch formach: profesjonalnej i integracyjnej.


Wśród profesjonalistów 11 sztafet dziesięcioosobowych podjęło próbę przebiegnięcia 100 km w limicie czasu 8 godzin. Oznaczało to pokonanie przez każdą drużynę 250 okrążeń na stadionie lekkoatletycznym COS Zakopane. Zwyciężyła sztafeta Biathlonowy Klub Sportowy „Wojsko Polskie Kościelisko”, która potrzebowała na pokonanie tego dystansu niecałych pięciu godzin (4:57:14)! Drugie miejsce zajął zespół M.O.K. Mszana Dolna, trzecie Drużyna Generała Ottokara Brzozy-Brzeziny. W biegu sztafet udział wzięła również drużyna Sportowa Moc – Handicap – Pomoc to Moc, złożona z uczestników treningów integracyjnych realizowanych przez Fundację Handicap w ramach projektu „Sportowa Moc w Rodzinie”, którego finałem był „Bieg Sztafet 100 na 100”. Bez względu na poziom sportowy wszyscy uczestnicy dali z siebie wszystko, a ich entuzjazmu nie ostudził nawet deszcz, który pojawił się w drugiej części tej przyjaznej rywalizacji. Dystans 100 km udało się pokonać w limicie czasu wszystkim zgłoszonym sztafetom! W tych wyjątkowych zawodach nikt nie zajął ostatniego miejsca! Dwie sztafety, które z zacięciem walczyły o miejsce w dziesiątce, w ramach integracji wyrównały tempo w ostatnim okrążeniu i wbiegły na metę równocześnie, obie zajmując tym samym dziesiąte miejsce!

Oficjalne wyniki: https://sport-timing.pl/pomiar-czasu/bieg-sztafet-100-km-na-100-lecie-odzyskania-niepodleglosci-zakopane-27-10-2018/
Formuła integracyjna biegu - otwarte Sztafety z Flagą okazała się wielkim sukcesem. Biegi zgromadziły amatorów biegania i aktywnego spędzania czasu, przede wszystkim dzieci, młodzież, ale też seniorów. Pierwsze, uroczyste okrążenie z flagami narodowymi wykonali wspólnie  burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, starostowie spod Tatr Piotr Bąk i Jerzy Zacharko, przedstawiciele  Fundacji HANDICAP Zakopane Małgorzata Tlałka-Długosz i Piotr Długosz, dyrektor MOSiR Zakopane Leszek Behounek, przedstawiciel programu PZU Pomoc to Moc Mariusz Kowalczyk i naczelnik Wydziału Sportu w Zakopanem Zofia Kiełpińska.

Na  kolejnych zmianach każdy chętny mógł biegiem, marszem lub z asystą pokonać okrążenia na stadionie, by w ten sposób uczcić niepodległość i wesprzeć podopiecznych Fundacji Handicap Zakopane. Na osoby, które pokonały minimum 5 okrążeń, czekały okolicznościowe medale. W Sztafetach z Flagą biegali sportowcy z niepełnosprawnością trenujący z Fundacją HANDICAP Zakopane, rodziny z dziećmi, uczniowie szkół, dorośli i seniorzy. Najmłodszy uczestnik miał nieco ponad 2 miesiące (pokonał dystans w wózku pchanym przez tatę), najstarsza uczestniczka 82 lata. Najwytrwalsi pokonywali 10, 20, a nawet 40 okrążeń!  Do integracyjnego biegania włączyły się również wszystkie sztafety profesjonalne, które wzorem zwycięskiej sztafety biathlonistów, po zakończeniu swojej rywalizacji, w pełnym składzie, przebiegły rundę honorową z flagami.

Zainteresowanie tą częścią wydarzenia było tak duże, że dystans 100 km został osiągnięty w niecałe dwie godziny od rozpoczęcia imprezy! W tej sytuacji celem Sztafet z Flagą było pokonanie jak największego dystansu. Liczyło się okrążenie każdego uczestnika, a na jednej zmianie jednocześnie biegło nawet kilkanaście osób. Łącznie uczestnicy Sztafet z Flagą pokonali ponad500 km.

Partnerami zawodów był COS OPO Zakopane, Miasto Zakopane i Powiat Tatrzański, a przy organizacji zawodów pomagali zakopiańscy wolontariusze.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, oraz wszystkim uczestnikom patriotyczno-integracyjnego biegania. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu organizacyjnego imprezy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.