PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2019 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Sport

Ogólnopolska olimpiada młodzieżowa

Piątek, 1 marca 2019 r.
Autor: Piotr Korczak

Ogólnopolska olimpiada młodzieżowaPo raz XXV rozegrana została Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Portach Zimowych. Impreza gości w Małopolsce siódmy raz. Symboliczne otwarcie Igrzysk, które rozgrywane były przez cały miesiąc luty, miało miejsce w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem.


Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży jest cykliczną, rozgrywaną corocznie impreza sportową adresowaną do najlepiej zapowiadających się zawodników reprezentujących kluby sportowe z całej Polski. OOM w sportach zimowych obejmuje rywalizację w 14 dyscyplinach sportu. W 2019 roku są to: biathlon, curling, hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie na torze długim, łyżwiarstwo szybkie – short track, koszykówka kobiet i mężczyzn, narciarstwo alpejskie, narciarstwo klasyczne ( biegi, kombinacja norweska, skoki), saneczkarstwo i snowboard.

Rywalizacja o medale OOM jest równoznaczna z rywalizacja o tytuły mistrzów Polski juniorów młodszych, jak i juniorów (poza curlingiem, hokejem na lodzie i łyżwiarstwem figurowym). Dla większości uczestników jest to debiutancki start w zawodach rangi ogólnopolskiej i wielki zaszczyt wynikający z włączenia się do bezpośredniej walki o tytuł mistrza Polski. 

W finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych „Małopolska 2019” wystartowało ponad 1140 zawodników, którymi opiekowało się ponad 240 trenerów, a nad ich rywalizacją czuwało 285 arbitrów. 

Małopolska – w 25-letniej historii tej imprezy – w 2019 roku organizuje ją już po raz siódmy. Jeszcze przed reformą administracyjną kraju, w latach 1996 i 1999 gospodarzem zawodów było województwo nowosądeckie. Małopolska w obecnym kształcie województwa gościła nadzieje sportów zimowych po raz pierwszy w 2002 roku. To wtedy trzy złote medale na trasach biegowych wywalczyła późniejsza dwukrotna mistrzyni olimpijska i dwukrotna mistrzyni świata Justyna Kowalczyk, a na skoczni narciarskiej rozkwitał talent trzykrotnego mistrza olimpijskiego i dwukrotnego mistrza świata Kamila Stocha. W konkursach na Średniej Krokwi był dwukrotnie bezkonkurencyjny, a medalowymi zdobyczami cieszyli się także wówczas Stefan Hula i Piotr Żyła. Spośród uczestników tamtych zmagań wyrosła spora grupa przyszłych reprezentantów Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Prócz wspomnianych już zawodników, byli to: Krzysztof Pływaczyk (biathlon), Luiza Złotowska, Konrad Niedźwiedzki i Artur Waś (Łyżwiarstwo szybkie), Katarzyna Karasińska, Karolina Riemen (narciarstwo alpejskie), Sylwia Jaśkowiec i Kornelia Marek (narciarstwo biegowe), Ewelina Staszulonek (saneczkarstwo), Karolina Sztokfisz (snowboard). Ten wykaz, to najlepszy dowód na celowość organizacji tych zawodów.

Źródło: http://olimpiada.malopolska.pl

 

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.