PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Obchody 65 Rocznicy Uwolnienia 42 Więźniów z więzienia Gestapo

Poniedziałek, 18 stycznia 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka17 stycznia w Zakopanem uroczyście obchodzono 65 Rocznicę Uwolnienia 42 Więźniów z więzienia Gestapo przy ul. Nowotarskiej 37. W Kościele Najświętszej Rodziny o godzinie 11.00 odprawiona została msza św., po której uczestnicy uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi i Kompanią Honorową Karpackiego Oddziału Strazy Granicznej przemaszerowali pod gmach byłego wiezienia. W tym miejscu pod pamiątkową tablicą przedstawiciele zakopiańskich władz, szkół, organizacji i instytucji oraz kombatanci złożyli kwiaty i zapalili znicze. Odbył się także apel poległych zakończony salwą honorową.


65 lata temu pluton „Kurniawa” Oddziału Partyzanckiego „Chełm” pod dowództwem por. Tadeusza Studzińskiego „Kurzawy” dokonał brawurowego rozbicia więzienia, rozbroił straż więzienną oraz uwolnił 35 aresztowanych członków konspiracji terenowej oraz 7 innych osób. Akcja powiodła się bez żadnego wystrzału. Partyzanci zaskoczyli strażników, przecięli kabel telefoniczny i natychmiast wyprowadzili więźniów.
Więżniowie Ci zostali przekzani tutaj z katowni Palace, byli już u progu przejścia na drugą stronę życia, groby dla nich były juz przygotowane i mieli zostać rozstrzelani. Oprawców uprzedził jednak nasz dowódca Tadeusz Studziński - o wydarzeniach sprzed 65 lat opowiadał kpt. Adam Leśniak, żołnierz plutonu "Kurniawa". Tadeusza Studzińskiego pożegnałem dwa lata temu na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Dzisiaj z uczestników tej akcji nie żyje już żaden. Z 9 Kompani 12 Pułku Piechoty AK zostało nas już zaledwie kilku... Nie wszystko jednak jest tragiczne i smutne. Kiedy dzisiaj zobaczyłem w kościele tyle młodzieży, dzieci, harcerzy, to przyszła mi taka reflekscja, że gdyby wtedy nie znalazło się tych kilku odważnych, zdesperowanych, gotowych oddać swoje życie na ołtarzu miłości ojczyzny, dziś nas Polaków może by już nie było na mapach świata. To dzięki takim jak oni żyjemy, a dzieci mogą biegać, chwalić Boga, śpiewać pieśni i to jest budujące. Jest piękne i godne pochwalenia także to, że młodzi ludzie w Zakopanem zawsze tak licznie biorą udział w tej uroczystości - mówił kpt. Adam Leśniak.
Uroczystości zakończył kominek harcerski w pobliskiej harcówce. Organizatorami rocznicowych obchodów był Burmistrz Miasta Zakopane, Komitet Organizacyjny byłych Żołnierzy 12 pp AK III bat. 9 Kompania Dywersyjno-Sabotażowa Oddział Partyzancki „Chełm” oraz Obwód Tatrzański Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.