PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Konkurs wiedzy ekologicznej szkół podstawowych pt. „Polskie Parki Narodowe"

Poniedziałek, 8 marca 2010 r.
Autor: AKS

Konkurs wiedzy ekologicznej szkół podstawowych pt. „Polskie Parki Narodowe"5 marca w Szkole Podstawowej nr l im. Heleny Marusarzówny w Zakopanem odbył się Konkurs wiedzy ekologicznej pt. „POLSKIE PARKI NARODOWE". W konkursie wzięło udział 13 trzyosobowych drużyn ze szkół podstawowych z powiatu tatrzańskiego: Szkoły Podstawowe nr 1,2,5,7,9 i Katolicka Szkoła Podstawowa z Zakopanego oraz Szkoły Podstawowe z Zębu, Sierockiego, Poronina, Kościeliska, Nowego Bystrego, Rzepiska i Bukowiny Tatrzańskiej.


W czasie konkursu drużyny otrzymały do wykonania następujące zadania:

 1. Test zawierający 21 zadań zamkniętych, 1 otwarte i rebus. 30 pkt.
 2. Uzupełnianie układanki: nazwa parku, logo i położenie na mapie. 23 pkt.
 3. Szukanie błędów rzeczowych, poprawa błędów i zapisywanie złamanych zasad przebywania w parku narodowym w liście Karola Niegrzecznego. 11 pkt.
 4. Rozpoznawanie zdjęć krajobrazów parków i zapis cech charakterystycznych. 11pkt.
 5. Chronione gatunki w parkach narodowych - rozpoznawanie. 13 pkt.
 6. Praca plastyczna - projekt znaczka „Wolontariusz dla Tatr”. 3pkt
 7. Pytania quizowe o TPN. Po 1pkt.

Uczniowie wykazali się szeroką wiedzą o parkach narodowych Polski i wyrównanym poziomem wiadomości. Różnice punktowe były minimalne. O kolejności pierwszych pięciu miejsc zadecydowała dogrywka. Ostatecznie zwycięzcami został zespół ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zakopanem, II miejsce zajęła drużyna Szkoły Podstawowej nr 1 w Zakopanem, a III miejsce Szkoła Podstawowa w Sierockiem.

Drużyny biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy, zwycięzcy nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Zakopanem i Urząd Gminy w Poroninie, a nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu książki do pracy z uczniami.

W pracach komisji uczestniczyła Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Zakopanem Pani mgr inż. Danuta Wojnarska oraz Prezes Oddziału LOP w Zakopanem Pani mgr inż. Halina Staszel. Konkurs przygotowała i przeprowadziła Danuta Bielecka ze Szkoły Podstawowej nr l w Zakopanem.

Natomiast kilka dni wcześniej 2 marca w siedzibie Tatrzańskiego Parku Narodowego odbył się Konkurs wiedzy ekologicznej pt. „Obszary NATURA 2000 powiatu tatrzańskiego i nowotarskiego" dla gimnazjów i szkół średnich.

W konkursie wzięło udział 9 trzyosobowych zespołów ze szkół gimnazjalnych.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Gimnazjum w Zębie

II miejsce - Gimnazjum w Szaflarach

III miejsce - Gimnazjum Nowem Bystrem

IV miejsce - Gimnazjum w Sierockiem

W konkursie startowały również drużyny z gimnazjów w Kościelisku, Poroninie, Gliczarowie Górnym, Gimnazjum nr 1 w Zakopanem i Gimnazjum Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zakopanem.

W kategorii szkół średnich dwa pierwsze miejsca zajęły zespoły z Liceum Ogólnokształcącego w Zakopanem, a trzecie zajęła drużyna z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Zakopanem.

Drużyny biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy, zwycięzcy nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Zakopanem i Urząd Gminy w Poroninie, a nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu książki do pracy z uczniami.

W pracach komisji uczestniczyła Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Zakopanem Pani mgr inż. Danuta Wojnarska oraz Prezes Oddziału LOP w Zakopanem Pani mgr inż. Halina Staszel. Konkursy przygotowała i poprowadziła Krystyna Kubik Karp.

Zobacz w naszym sklepie:
 • Aniołek duży IIIAniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
  13 zł
 • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
  145 zł
 • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
  7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.