PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Obchody Światowego Dnia Środowiska z ACT ECO TEAM

Niedziela, 6 czerwca 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaGimnazjum nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera w ramach projektu ACT ECO już po raz kolejny zorganizowało obchody Światowego Dnia Środowiska. 1 czerwca w sali obrad Urzędu Miasta Zakopane nastąpiło wręczenie nagród zwycięzcom Międzyszkolnego Konkursu Ekologiczno–Medialnego zorganizowanego przez Projekt ACT ECO w ramach III Szkolnych Obchodów Światowego Dnia Środowiska, pod patronatem Burmistrza Miasta Zakopanego, SEWIK-u oraz Podhalańskiego Serwisu Informacyjnego WATRA. Nagrodzono także laureatów II Szkolnego Konkursu Ekologiczno–Chemicznego.


Uczniów i opiekunów powitał pan Burmistrz Jan Walczak. Następnie nagrody wręczali Sekretarz Miasta Renata Szych i Prezes SEWIK-u Jakub Dzioboń.
Na Konkurs Ekologiczno-Medialny wpłynęły 23 prace, które oceniano w następujących kategoriach: film, reportaż multimedialny i reportaż w formie tradycyjnego albumu.
Nagrodę specjalną przyznał także Podhalański Serwis Informacyjny WATRA. Otrzymał ją Adam Soroczyński z Gimnazjum Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. A. Kenara w Zakopanem.

Kolejna część obchodów odbyła się 2 czerwca w Gimnazjum nr 2, gdzie otwarto wystawę „Drzewo, drzewa, las”, poświęconą roli drzew w życiu człowieka. Następnie odbyła się prelekcja Anny Batorczak z Uniwersytetu Warszawskiego dotycząca zrównoważonego rozwoju oraz szkolnych obserwacji fenologicznych drzew w sześciu krajach Europy biorących udział w projekcie Komisji Europejskiej BEAGLE.
- Mieszkacie w wyjątkowym miejscu. Jesteście uprzywilejowani, ale też spoczywa na Was duża odpowiedzialność ratowania tego dziedzictwa przyrodniczego. To jest taki czuły punkt zrównoważonego rozwoju, o którym będę mówić. Nie miałam żadnych wątpliwości, żeby tu przyjechać, kiedy zobaczyłam działania Act Eco. Jestem zachwycona. Robicie, to co naprawdę trzeba robić dla przyrody, zmieniacie świat. Wasze działania wpisują się też w projekty, którymi się zajmuję – mówiła do młodzieży Anna Batorczak z Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym.

W Gimnazjum nr 2 od dwóch lat nauczycielka Barbara Szarota oraz współpracująca z nią Joanna Strączek prowadzą autorski projekt o nazwie Act Eco. Inicjatywa ma uwrażliwiać młodzież szkolną i środowisko lokalne na problemy ekologiczne, zachęcać do pozytywnych działań na rzecz ochrony przyrody oraz do włączania się w światowe kampanie ekologiczne. W ciągu dwóch lat ACT ECO TEAM zorganizował wiele wystaw ekologicznych i konkursów. Szczególną okazją do zaprezentowania osiągnięć projektu jest co roku Światowy Dzień Środowiska. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 r. i obchodzony jest corocznie 5 czerwca dla przypomnienia głównych haseł konferencji dotyczących zgodności rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym otaczającego świata. Zakopiańczykom o tych ideach przypomina właśnie projekt ACT ECO, który z okazji Dnia Środowiska, a także przypadających w tym czasie Dni Zakopanego organizuje ciekawe spotkania i wydarzenia. Ostatnio także z ich inicjatywy zasadzono ponad 3 tys. drzewek na Zoniówce.


Nagrodzone prace w Konkursie Ekologiczno–Medialnym już wkrótce zaprezentujemy w naszym serwisie. Poniżej zamieszczamy wyniki:

MIĘDZYSZKOLNY KONKURSU EKOLOGICZNO–MEDIALNY
ZORGANIZOWANY PRZEZ ACT ECO TEAM
W RAMACH III EDYCJI PROJEKTU ACT ECO – GIMNAZJUM NR 2 im. J. Tischnera w Zakopanem
POD PATRONATEM URZĘDU MIASTA ZAKOPANEGO i SEWIK-u.
PATRONAT MEDIALNY - PORTAL WATRA.PL

Jury:
Justyna Sekuła – Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zakopane,
Anna Karpiel-Semberecka – Podhalański Serwis Informacyjny Watra,
Bożena Gąsienica – Dziennik Polski ,
Witold Osiński – ZSO

FOTOREPORTAŻ MULTIMEDIALNY

Szkoła Podstawowa

Nagrody:

I Zuzanna  Smereczyńska SP 2

Gimnazjum

Nagrody:

I Grzegorz Wanat  Gim 2

II Agnieszka Garbulińska, Gabriela Pałka Gim ZSO

III Klaudia Łojas Gim ZSO

Wyróżnienie za oryginalność:

Natalia Kołodziej, Natalia Gąsienica Kotelnicka  Gim ZSO

Wyróżnienie za pomysł:

Ewelina Polnicka, Emilia Lenart Gimnazjum w Potoczku

FILM

Szkoła Podstawowa

Wyróżnienie za ekspresję przekazu:

Mariusz Bafia, Krzysztof Kuros, Michał Kadłub     SP 2

Gimnazjum

Nagrody:

I Adam Soroczyński     Gim OSSP

Wyróżnienie za wybór formy:

Daniel Mickowski, Łukasz Daniel Gim 2

FOTOREPORTAŻ W FORMIE TRADYCYJNEGO ALBUMU

Szkoła Podstawowa

Nagrody:

I  Monika Czerniawska, Zuza Suska SP 2

II Natalia Lassak                           SP 4

III Aleksandra Skowyra               SP 2

Wyróżnienie za wrażliwość ekologiczną:

Maria Potoniec      SP 2

Gimnazjum

Nagrody:

I Monika Grzywa     Gim 2

II Maja Malinowska, Sara  Piekara      Gim OSSP

III Monika Kowalczyk      Gim w ZSO

Wyróżnienie za reporterskie podejście do tematu:

Renata  Staszel Polankowa Gim OSSP

Wyróżnienie za przygotowanie i włożony wkład pracy:

Justyna Szydłowska, Edyta Pawlikowska Gim 2

NAGRODA SPECJALNA PODHALAŃSKIEGO SERWISU INFORMACYJNEGO WATRA:

Adam Soroczyński      Gim OSSP


Zwycięzcy II Szkolnego Konkursu Ekologiczno-Chemicznego
zorganizowanego przez ACT ECO
w ramach III Szkolnych Obchodów Światowego Dnia Środowiska
wpisanych w VIII Dni Zakopanego

1.Edyta Zając
2 Grzegorz Wanat
3.Stanisław Bielawa

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Lykorz mimo włosnyj wóli”„Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...
    30 zł
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.