PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Uroczysta Sesja Rady Miasta z okazji VIII Dni Zakopanego

Wtorek, 8 czerwca 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaTradycyjnie już z okazji Dni Zakopanego odbyła się uroczysta Sesja Rady Miasta, poświęcona tym razem problemom osób niepełnosprawnych oraz 20-leciu samorządu w Powiecie Tatrzańskim. Wręczone zostały również Nagrody Burmistrza Miasta Zakopane. W tym roku ich laureatami zostali: Stefan Rogalski, Władysław Walczak Baniecki i Arkadiusz Waloch.


Na sesję zaproszone zostały osoby działające na rzecz niepełnosprawnych - poseł i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych Marek Plura, pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych Bogdan Dąsal i zastępca dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Kosiński.

Poseł Marek Plura w swoim wystąpieniu zatytułowanym "Aktywny samorząd - aktywni niepełnosprawni" podkreślił wielkie korzyści, jakie przynosi miastu akcja "Zakopane bez Barier", prowadzona przez asystenta Burmistrza ds. Osób Niepełnosprawnych Jakuba Sikorskiego. Zaznaczył także, że Zakopane z racji swojej popularności powinno być przykładem, jeśli chodzi o działania na rzecz osób niepełnosprawnych.

Natomiast starosta Andrzej Gąsienica Makowski w swoim wystąpieniu podsumował dwadzieścia lat samorządu w Powiecie Tatrzańskim. Burmistrz Janusz Majcher z okazji tego jubileuszu wręczył listy gratulacyjne radnym, którzy swoją funkcję pełnią od samego początku: Władysławowi Długoszowi, Władysławowi Łukaszczykowi, Władysławowi Piszczkowi i Edwardowi Tyborowi. Na zakończenie sesji wystąpił Maciej Krupa, pierwszy przewodniczący Rady Miasta Zakopane, wybranej w wolnych wyborach samorządowych 27 maja 1990 roku.


LAUREACI NAGRODY BURMISTRZA MIASTA ZAKOPANE 2010

ARKADIUSZ WALOCH

Urodził się 21 listopada 1932 roku w Poznaniu. Studia artystyczne ukończył w1961 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uprawia malarstwo olejne, akwarelę i rysunek. Od początku Pontyfikatu Jana Pawła II temat papieski jest stałym motywem obrazowym w jego twórczości. Prezentował swoje malarstwo na około 85 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. W roku 1998 otrzymał nagrodę Premio Internazionale Beato Angelico za twórczość o tematyce papieskiej na wystawie z okazji 20. rocznicy Pontyfikatu Jana Pawła II w Instytucie Kultury Polskiej w Rzymie. W roku 2006  odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Prace Arkadiusza Walocha znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Muzeum okręgowego w Nowym Sączu, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, w Domu Księży Palotynów w Poznaniu, Generaliacie Ojców Pallotynów w Rzymie oraz w zbiorach prywatnych.

Arkadiusz Waloch jest wybitnym artystą, posiadającym imponujący dorobek twórczy. Swoją działalnością artystyczną od wielu lat promuje Zakopane w kraju i na świecie. Jest osobą czynną zawodowo, uczestniczy aktywnie w licznych wystawach, bierze udział w akcjach kulturalnych i charytatywnych. Od wielu lat jest członkiem ZPAP okręg Zakopane, w latach 70-tych był jego Prezesem, odznaczony Złotą Odznaką Związku Polskich Artystów Plastyków.
W latach 1961 - 1992 był nauczycielem rysunku i malarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Wykształcił i przygotował do twórczej drogi wielu obecnych artystów.

WŁADYSŁAW WALCZAK-BANIECKI

Urodził się w 1934 roku. Twórca ludowy, zamieszkały w Zakopanem, jest wybitnym artystą uprawiającym malarstwo na szkle. Członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych Uczestnik licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą, między innymi w Austrii, Brazylii, Francji, Finlandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, w Holandii, Kanadzie i w Niemczech. Jest autorem „Drogi krzyżowej" znajdującej się w kościele na Plażówce. Uhonorowany licznymi nagrodami
i wyróżnieniami, w tym w roku 1997 Nagrodą Państwową im. Oskara Kolberga, w 1968 nagrodą ministra kultury i sztuki I stopnia, odznaką „Za zasługi dla Zakopanego" oraz odznaką „Zasłużony działacz kultury".

Przez wiele lat aktywnie promował nasze miasto i region nie tylko uczestnicząc w wystawach, ale także biorąc udział we wszelkich organizowanych w naszym mieście wydarzeniach, między innymi w wystawach organizowanych przez księży Marianów w Galerii Sztuki Religijnej w Jaszczurówce, udostępniając swoją pracownię podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, dorocznego Święta ulicy Kościeliskiej i wielu innych, także przekazując swoje obrazy na aukcje o charakterze charytatywnym.

(Nagrodę w imieniu Władysława Walczaka Banieckiego odebrała małżonka)

 

STEFAN ROGALSKI

Urodził się 4 lutego 1935 roku w miejscowości Skępe koło Lipna na Pomorzu. Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Wymyślinie wyjechał do Warszawy, aby studiować na Akademii Wychowania Fizycznego. Od najmłodszych lat interesował się łyżwiarstwem, co zaowocowało ukończeniem pierwszej w historii specjalizacji trenerskiej w warszawskiej AWF i utworzeniem w roku 1953 sekcji łyżwiarstwa szybkiego w AZS-AWF.

Po ukończeniu studiów przeniósł się do Zakopanego, gdzie mógł kontynuować karierę sportową. W barwach WKS Zakopane sięgnął po tytuł Drużynowego Mistrza Polski. Tu też rozpoczął pracę jako nauczyciel w Technikum Budowlanym oraz jako trener łyżwiarstwa szybkiego w szkolnym klubie MKS. Po jedenastu latach pracy został dyrektorem Zespołu Szkół Budowlanych i nie zaniedbywał pracy trenerskiej.

W 1960 roku został trenerem kadry narodowej juniorów, a w 1962 kadry seniorów. W 1975 roku powierzono mu misję stworzenia Szkoły Sportów Zimowych przekształconej w 1977 roku w Szkołę Mistrzostwa Sportowego, której dyrektorem był do 1992 roku. Szkoła wychowała wielu późniejszych mistrzów Polski i olimpijczyków.
W tym czasie Stefan Rogalski podjął studia doktoranckie na krakowskiej AWF i po obronie pracy „Obciążenia treningowe i startowe łyżwiarzy szybkich" otrzymał tytuł doktora.

Doktor Stefan Rogalski od ponad 30 lat jest członkiem władz Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, do 2002 roku był prezesem OZŁS w Zakopanem. Brał udział w przygotowaniach i kierował dwiema Uniwersjadami w Zakopanem, Mistrzostwami Europy Seniorów i Mistrzostwami Świata Juniorów w biathlonie organizowanych w Kościelisku.

Opracowywał projekt wniosku na organizację Igrzysk Olimpijskich w 2006 w Zakopanem i Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznych w 2011, 2013 i 2015 roku.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.