PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Uroczysta Sesja Rady Miasta z okazji VIII Dni Zakopanego

Wtorek, 8 czerwca 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaTradycyjnie już z okazji Dni Zakopanego odbyła się uroczysta Sesja Rady Miasta, poświęcona tym razem problemom osób niepełnosprawnych oraz 20-leciu samorządu w Powiecie Tatrzańskim. Wręczone zostały również Nagrody Burmistrza Miasta Zakopane. W tym roku ich laureatami zostali: Stefan Rogalski, Władysław Walczak Baniecki i Arkadiusz Waloch.


Na sesję zaproszone zostały osoby działające na rzecz niepełnosprawnych - poseł i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych Marek Plura, pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych Bogdan Dąsal i zastępca dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Kosiński.

Poseł Marek Plura w swoim wystąpieniu zatytułowanym "Aktywny samorząd - aktywni niepełnosprawni" podkreślił wielkie korzyści, jakie przynosi miastu akcja "Zakopane bez Barier", prowadzona przez asystenta Burmistrza ds. Osób Niepełnosprawnych Jakuba Sikorskiego. Zaznaczył także, że Zakopane z racji swojej popularności powinno być przykładem, jeśli chodzi o działania na rzecz osób niepełnosprawnych.

Natomiast starosta Andrzej Gąsienica Makowski w swoim wystąpieniu podsumował dwadzieścia lat samorządu w Powiecie Tatrzańskim. Burmistrz Janusz Majcher z okazji tego jubileuszu wręczył listy gratulacyjne radnym, którzy swoją funkcję pełnią od samego początku: Władysławowi Długoszowi, Władysławowi Łukaszczykowi, Władysławowi Piszczkowi i Edwardowi Tyborowi. Na zakończenie sesji wystąpił Maciej Krupa, pierwszy przewodniczący Rady Miasta Zakopane, wybranej w wolnych wyborach samorządowych 27 maja 1990 roku.


LAUREACI NAGRODY BURMISTRZA MIASTA ZAKOPANE 2010

ARKADIUSZ WALOCH

Urodził się 21 listopada 1932 roku w Poznaniu. Studia artystyczne ukończył w1961 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uprawia malarstwo olejne, akwarelę i rysunek. Od początku Pontyfikatu Jana Pawła II temat papieski jest stałym motywem obrazowym w jego twórczości. Prezentował swoje malarstwo na około 85 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. W roku 1998 otrzymał nagrodę Premio Internazionale Beato Angelico za twórczość o tematyce papieskiej na wystawie z okazji 20. rocznicy Pontyfikatu Jana Pawła II w Instytucie Kultury Polskiej w Rzymie. W roku 2006  odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Prace Arkadiusza Walocha znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Muzeum okręgowego w Nowym Sączu, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, w Domu Księży Palotynów w Poznaniu, Generaliacie Ojców Pallotynów w Rzymie oraz w zbiorach prywatnych.

Arkadiusz Waloch jest wybitnym artystą, posiadającym imponujący dorobek twórczy. Swoją działalnością artystyczną od wielu lat promuje Zakopane w kraju i na świecie. Jest osobą czynną zawodowo, uczestniczy aktywnie w licznych wystawach, bierze udział w akcjach kulturalnych i charytatywnych. Od wielu lat jest członkiem ZPAP okręg Zakopane, w latach 70-tych był jego Prezesem, odznaczony Złotą Odznaką Związku Polskich Artystów Plastyków.
W latach 1961 - 1992 był nauczycielem rysunku i malarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Wykształcił i przygotował do twórczej drogi wielu obecnych artystów.

WŁADYSŁAW WALCZAK-BANIECKI

Urodził się w 1934 roku. Twórca ludowy, zamieszkały w Zakopanem, jest wybitnym artystą uprawiającym malarstwo na szkle. Członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych Uczestnik licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą, między innymi w Austrii, Brazylii, Francji, Finlandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, w Holandii, Kanadzie i w Niemczech. Jest autorem „Drogi krzyżowej" znajdującej się w kościele na Plażówce. Uhonorowany licznymi nagrodami
i wyróżnieniami, w tym w roku 1997 Nagrodą Państwową im. Oskara Kolberga, w 1968 nagrodą ministra kultury i sztuki I stopnia, odznaką „Za zasługi dla Zakopanego" oraz odznaką „Zasłużony działacz kultury".

Przez wiele lat aktywnie promował nasze miasto i region nie tylko uczestnicząc w wystawach, ale także biorąc udział we wszelkich organizowanych w naszym mieście wydarzeniach, między innymi w wystawach organizowanych przez księży Marianów w Galerii Sztuki Religijnej w Jaszczurówce, udostępniając swoją pracownię podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, dorocznego Święta ulicy Kościeliskiej i wielu innych, także przekazując swoje obrazy na aukcje o charakterze charytatywnym.

(Nagrodę w imieniu Władysława Walczaka Banieckiego odebrała małżonka)

 

STEFAN ROGALSKI

Urodził się 4 lutego 1935 roku w miejscowości Skępe koło Lipna na Pomorzu. Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Wymyślinie wyjechał do Warszawy, aby studiować na Akademii Wychowania Fizycznego. Od najmłodszych lat interesował się łyżwiarstwem, co zaowocowało ukończeniem pierwszej w historii specjalizacji trenerskiej w warszawskiej AWF i utworzeniem w roku 1953 sekcji łyżwiarstwa szybkiego w AZS-AWF.

Po ukończeniu studiów przeniósł się do Zakopanego, gdzie mógł kontynuować karierę sportową. W barwach WKS Zakopane sięgnął po tytuł Drużynowego Mistrza Polski. Tu też rozpoczął pracę jako nauczyciel w Technikum Budowlanym oraz jako trener łyżwiarstwa szybkiego w szkolnym klubie MKS. Po jedenastu latach pracy został dyrektorem Zespołu Szkół Budowlanych i nie zaniedbywał pracy trenerskiej.

W 1960 roku został trenerem kadry narodowej juniorów, a w 1962 kadry seniorów. W 1975 roku powierzono mu misję stworzenia Szkoły Sportów Zimowych przekształconej w 1977 roku w Szkołę Mistrzostwa Sportowego, której dyrektorem był do 1992 roku. Szkoła wychowała wielu późniejszych mistrzów Polski i olimpijczyków.
W tym czasie Stefan Rogalski podjął studia doktoranckie na krakowskiej AWF i po obronie pracy „Obciążenia treningowe i startowe łyżwiarzy szybkich" otrzymał tytuł doktora.

Doktor Stefan Rogalski od ponad 30 lat jest członkiem władz Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, do 2002 roku był prezesem OZŁS w Zakopanem. Brał udział w przygotowaniach i kierował dwiema Uniwersjadami w Zakopanem, Mistrzostwami Europy Seniorów i Mistrzostwami Świata Juniorów w biathlonie organizowanych w Kościelisku.

Opracowywał projekt wniosku na organizację Igrzysk Olimpijskich w 2006 w Zakopanem i Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznych w 2011, 2013 i 2015 roku.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.