PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Obchody 25-lecia Parafii Tatrzańskiej

Środa, 15 września 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaParafia Tatrzańska p.w. Św. Krzyża w Zakopanem obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia. Uroczystości odbyły się 14 września w dniu Podwyższenia Krzyża Świętego. Sumie Jubileuszowej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Przypomniał on, że Parafia Św. Krzyża erygowana w 1985 r. służyć miała nie tylko mieszkańcom, ale również turystom. Kardynał podkreślił także, że świątynia ta naznaczona została w sposób szczególny obecnością Ojca Świętego Jana Pawła II w 1997 r.


W uroczystościach uczestniczyli bardzo licznie księża z dekanatu zakopiańskiego na czele z ks. Infułatem Stanisławem Olszówką, zaproszeni goście, przedstawiciele lokalnych władz i parafianie.  Przedstawiciele wspólnoty parafialnej złożyli podziękowania kard. Stanisławowi Dziwiszowi za obecność w tym wyjątkowym dniu, a proboszczowi ks. Stanisławowi Szyszce za trud pracy duszpasterskiej od początku istnienia parafii. 14 września rano wyruszyła także tradycyjnie pielgrzymka do krzyża na Giewoncie.

Parafia Tatrzańska Świętego Krzyża w Zakopanem powstała 25 grudnia 1985 roku. Kościół parafialny został wybudowany w latach 1983-1991, a konsekrowany w 1991 roku przez ks. Kard. Franciszka Macharskiego. Parafia obejmuje południową część miasta, włącznie z Tatrami. Jej siedzibą jest usytuowany przy ulicy Zamoyskiego nowoczesny kościół Świętego Krzyża. Został on wybudowany według projektu arch. prof. Witolda Cęckiewicza, który także jest projektantem wnętrza świątyni. Prace metaloplastyczne w kościele wykonywał Władysław Gąsienica-Makowski. Witraże projektował Jerzy Skąpski, a wykonali w 1991 roku Anna i Ireneusz Zarzyccy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.