PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Uroczystości posadzenia Dębów Pamięci

Niedziela, 19 września 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka17 września przed I Liceum Ogólnokształcącym im. Oswalda Balzera w Zakopanem posadzonych zostało sześć Dębów Pamięci dla uhonorowania zamordowanych w Katyniu i Charkowie oficerów: por. Jana Ignacego Bahdaja, por. Mieczysława Świtaja, kpt. Józefa Chramca, mjr Edwina Mariana Fingera, kpt. Wacława Kamińskiego i kpt. Wiktora Chudzikiewicza. Uroczystość odbyła się w ramach programu „Katyń... ocalić od zapomnienia”, zainicjowanego przez Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie.


Jego celem jest zaszczepienie młodemu pokoleniu pamięci o tragicznej historii wojny, widzianej przez pryzmat losów konkretnego człowieka i jego najbliższych, a także zebranie, zarchiwizowanie i udostępnienie w postaci cyfrowej życiorysów, zdjęć, dokumentów i informacji o bohaterach, którzy polegli w 1940 roku. Do tej cennej inicjatywy przystąpiły wspólnie: Starostwo Powiatowe w Zakopanem, Urząd Miasta w Zakopane oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Oswalda Balzera i Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w Starym Kościółku przy ul. Kościeliskiej, po której złożono kwiaty na symbolicznym Grobie Sybiraka znajdującym się na Pęksowym Brzyzku. Posadzenia Dębów Katyńskich na skwerze przed Liceum Ogólnokształcącym dokonała młodzież, której towarzyszyli przedstawiciele rodzin oficerów, których w tym dniu upamiętniono.

Uczniowie liceum przygotowali program artystyczny poświecony tragicznym wydarzeniom 1940 r. W szkolnej auli można było obejrzeć także wystawę historyczną „KATYŃ 1940 PAMIĘTAMY”. Wydarzeniu towarzyszyła ponad to publikacja Roberta Kowalskiego pt. Byście o nas nie zapomnieli, prezentująca sylwetki oficerów WP i funkcjonariuszy PP z powiatu tatrzańskiego, zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni.

W uroczystościach wzięli udział uczniowie i nauczyciele I LO, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz miasta i powiatu, Podhalańczycy, delegacja młodzieży z Sopotu oraz zaproszeni goście.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.