PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Milka dla Tatr, specjalistyczny sprzęt dla TPN

Poniedziałek, 25 października 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaWiadomo już, na co zostanie wydany 1 mln złotych, który Tatrzański Park Narodowy otrzymał w ramach akcji „Milka. Razem dla Tatr” na ochronę tatrzańskich niedźwiedzi, świstaków i kozic. Wiekszość tej kwoty przeznaczono na zakup specjalistycznego sprzętu, zapalnowano również badania naukowe i działania edukacyjne. Akcja „Milka. Razem dla Tatr” przyniesie z pewnością wiele korzyści tatrzańskiej przyrodzie, jej badaczom, a także turystom.


W maju 2010 r. rozpoczęła się akcja społeczna „Milka. Razem dla Tatr”. Jej ważnym elementem, oprócz edukacji, było także głosowanie na symbole Tatr, które otrzymały wsparcie finansowe Milki w wysokości 1 mln złotych. Zwycięzcą okazał się niedźwiedź, a tuż za nim uplasował się świstak i kozica. Kolejny etap akcji, który rozpoczął się we wrześniu i trwa nadal, to realizacja działań ochronnych, badawczych i edukacyjnych. Eksperci Tatrzańskiego Parku Narodowego podczas spotkania z dziennikarzami zaprezentowali zakupiony w ramach akcji specjalistyczny sprzęt optyczny służący do obserwacji tatrzańskiej przyrody. Obserwacje są bowiem istotną częścią działań ochronnych, pozwalającą monitorować  liczebność oraz stan zdrowotny zwierząt. Są również bardzo ważnym  narzędziem w walce z kłusownictwem.

Ze środków przekazanych przez Milkę zakupione zostały gogle noktowizyjne wraz z  akcesoriami, lornetki, lunety, kamery termowizyjne, foto-pułapki oraz urządzenia do monitorowania ruchu samochodowego i pieszego.

- Zanim zakupiliśmy sprzęt, robiliśmy testy. Była naprawdę ciemna noc, ale noktowizor z doświetlaczem podczerwieni umożliwił nam przeprowadzenie obserwacji na odległość  200 m. Jesteśmy też w fazie realizacji zamówienia na kamerę termowizyjną. Ten sprzęt będzie wykorzystywany podczas patroli, których celem jest odstraszanie niedźwiedzi oraz zwalczanie kłusownictwa.  Umożliwi nam obserwacje przyrodnicze z dużych odległości i bez ingerencji w nocne życie tatrzańskiej przyrody oraz  wykrywanie postronnych osób w miejscach, gdzie nie powinny się one znajdować. Wcześniej dysponowaliśmy noktowizorami, ale nie można ich porównać do sprzętu zakupionego w ramach akcji Milki. To jest sprzęt najwyższej generacji, jakim posługują się jednostki wojska amerykańskiego. Nie ma już nic lepszego – wyjaśniał Piotr Krzan z Sekcji Ochrony Fauny TPN.

Zaplanowano również zakup ogrodzeń elektrycznych tzw. pastuchów, które zabezpieczają obiekty na terenie TPN-u  przed niepożądanym wtargnięciem niedźwiedzia. Środki przekazane przez Milkę pozwolą również sfinansować przeprowadzenie badań genetycznych niedźwiedzi, które pomogą m.in. dokładnie oszacować liczebność tych zwierząt w polskich Tatrach.

Natomiast w ramach działań edukacyjnych wznowiona została bestsellerowa książka „On, czyli prawie wszystko o tatrzańskim niedźwiedziu” autorstwa Tomasza Zwijacza Kozicy i Filipa Zięby. Powstaną także krótkie filmy o każdym z trzech zwycięskich symboli, opowiadające o największych zagrożeniach dla ich egzystencji. Filmy oraz informacje dotyczące poruszania się po terenie parku będą emitowane na specjalnych panelach LCD, zlokalizowanych w uczęszczanych przez turystów miejscach.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.