PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Wiadomości

Powstrzymać degradację Zakopanego, czyli program wyborczy "Solidarnego Zakopanego" oraz PiS-u

Poniedziałek, 8 listopada 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka5 listopada odbyła się konwencja wyborcza Komitetu Wyborczego Wyborców „Solidarne Zakopane” oraz Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość, podczas której zaprezentowali się kandydaci do władz samorządowych. Liderzy ugrupowań dokonali także podsumowania kończącej się kadencji oraz przedstawili swój program. Gościem specjalnym spotkania była posłanka Anna Paluch.


Komitet Wyborczy Wyborców „Solidarne Zakopane” wystawił łącznie 42 kandydatów do Rady Miasta Zakopane oraz kandydata na burmistrza Zakopanego, którym jest Jerzy Zacharko. Założycielami Komitetu są przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, Klubu im. Władysława Zamoyskiego, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich oraz „Prawa i Sprawiedliwości”. Natomiast KW "Prawo i Sprawiedliwość" wystawia swoich kandydatów do Sejmiku Wojewódzkiego, Rady Powiatu Tatrzańskiego oraz Rady Gmin Kościelisko i Bukowina Tatrzańska.

- Obydwa komitety tworzą ludzie solidarni, kompetentni i skuteczni – powiedział Kazimierz Konarski, który poprowadził spotkanie.

- Dlaczego Solidarne Zakopane? Uważamy, ze trzeba powstrzymać degradację Zakopanego, a nie jest w stanie tego zrobić żadne pojedynce ugrupowanie. Postanowiliśmy działać wspólnie, aby razem budować lepsze miasto – wyjaśniał kandydat na burmistrza KWW „Solidarne Zakopane” Jerzy Zacharko. Wśród przyczyn tej degradacji  miasta wymienił m.in. chaos organizacyjny, prywatę i trwonienie środków unijnych.

W ocenie Jerzego Zacharki obecna władza zmarnowała szanse na rozwój miasta. – Miasto było oddłużone i przygotowane do pozyskiwania dużych pieniędzy z funduszy unijnych, były także gotowe projekty, chociażby na renowację Dolnej Równi Krupowej, Tatrzańskiego Ośrodka Swojszczyzny, kina „Sokół” oraz przebudowę stadionu przy ul. Orkana, gdzie powstać miał podziemny parking. Takie miasto w 2006 r. przejął Janusz Majcher. Nie wykorzystał gotowych projektów i szansy na ich sfinansowanie ze środków zewnętrznych, zwolnił fachowców…  Dziś nie mamy ani centrum komunikacyjnego, ani trasy narciarskiej na Gubałówce, ani Zakopianki. Miasto zostało zadłużone na 50 mln zł. To jest 60 % zadłużenie w stosunku do dochodów. Mamy zastój w budownictwie mieszkaniowym i brak perspektyw dla młodych. Burmistrz Janusz Majcher chwali się co prawda pozyskanymi środkami na projekt Góral-ski, ale te środki pozyskał starosta. Burmistrz miał jedynie przygotować realizację 10 km dróg, a zafundował mieszkańcom kilkumiesięczny paraliż komunikacyjny miasta – to wszystko zarzucał obecnej władzy kandydat na burmistrza.

- Najwyższy czas na zmianę. Będziemy robić wszystko, aby ten najpiękniejszy zakątek Polski, jakim jest Zakopane, przyciągał turystów. Mieszkańcy zasługują natomiast na to, aby to miasto było mądrze i uczciwie zarządzane. Najpilniejsze zadania to zmiana wizerunku miasta i sposobu jego promocji, poprawa systemu komunikacyjnego, budowa sali widowiskowo-konfrencyjnej, przegląd planów zagospodarowania przestrzennego pod kontem zgodności z interesem mieszkańców, budowa stadionu przy ul. Orkana, rewitalizacja infrastruktury kulturalnej Zakopanego oraz rozwiązanie problemu utylizacji osadów z oczyszczalni ścieków – deklarował Jerzy Zacharko.

Kandydatów KWW „Solidarne Zakopane” do Rady Miasta zaprezentowali liderzy list z poszczególnych okręgów - Władysław Łukaszczyk, Stanisława Dvořák oraz Józef Kowalik. Następnie przyszedł czas na sprawy powiatowe. Przedstawił je lider listy do Rady Powiatu Piotr Bąk.

- Chcemy wziąć odpowiedzialność za powiat, chcemy być blisko mieszkańców, mamy gotowe propozycje i rozwiązania. Nasi kandydaci będą stali na straży wspólnego dobra, będą pilnować, aby wobec wszystkich stosowane był jednakowe kryteria. Chcemy skończyć z nepotyzmem, łamaniem ustawy antykorupcyjnej. Zadbamy także o lepszą obsługę mieszkańców w urzędzie, o placówki publicznej służby zdrowia, dostępność komunikacyjną. Sprawa „zakopianki” musi być postawiona na nowo, ale tym razem w porozumieniu z gminami i ich mieszkańcami. Ważną kwestią jest także zapewnienie odpowiedniej siedziby i odpowiednich warunków działania dla Powiatowej Komendy Policji – mówił Piotr Bąk.

Do Rady Powiatu z listy nr 5 KW „Prawo i Sprawiedliwość”  kandyduje łącznie 31 osób, wśród nich jest wiele znanych nazwisk: Piotr Bąk, Władysława Skupień, Krzysztof Owczarek, Kazimierz Zelek, Maria Mateja Torbiarz, Władysław Filar, Grzegorz Cisło, Jan Budz, Tomasz Dzierżęga.

Komitet Wyborczy "Prawo i Sprawiedliwość" zarejestrował także kandydatów z Podhala do Sejmiku Województwa Małopolskiego. Są nimi Janina Gościej i Jan Piczura.

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.