PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Wiadomości

Urna z ziemią ze Smoleńska złożona pod Krzyżem na Krzeptówkach

Piątek, 12 listopada 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka92 Rocznica Odzyskania Niepodległości miała pod Giewontem szczególny charakter. Pod Krzyżem znajdującym się przed Sanktuarium na Krzeptówkach złożona została urna z ziemią ze Smoleńska. W tym miejscu, obok tych wszystkich, którzy polegli za Ojczyznę, wspominano także ofiary smoleńskiej katastrofy. Był to centralny punkt uroczystości. Poprzedziło go złożenie wiązanek kwiatów w Kwaterze Legionowej na Nowym Cmentarzu oraz uroczysty przemarsz na Krzeptówki, gdzie w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej odprawiona została Msza Św. w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej ks. infułat Stanisław Olszówka.


Replika Krzyża na Giewoncie przy Sanktuarium na Krzeptówkach to szczególne miejsce pamięci narodowej. Spoczęły tu już urny z ziemią spod Monte Cassino i Stryja, uświęcone krwią poległych tam Polaków. Ziemię z miejsca katastrofy, która miała miejsce 10 kwietnia pod Smoleńskiem, przywiozła Ewa Błasik, wdowa po generale Andrzeju Błasiku, dowódcy Sił Powietrznych.
Pod krzyżem odczytano nazwiska wszystkich ofiar katastrofy, a dzieci zapaliły symboliczne 96 zniczy. W uroczystościach uczestniczyli bardzo licznie mieszkańcy Zakopanego, przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz kilkadziesiąt pocztów sztandarowych, harcerze, góralska banderia konna, a także Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza.

- To wspaniale, że przy Sanktuarium na Krzeptówkach mamy mauzoleum narodowe, w którym gromadzimy urny z ziemią z miejsc ważnych dla walki o niepodległość. Ziemia ze Smoleńska także zroszona została krwią Polaków, którzy wolność ojczyzny stawiali na pierwszym miejscu. Tą wielką narodową tragedię nadal przeżywamy. Dlatego dobrze się stało, że to Święto Niepodległości upamiętniło także tych, którzy zginęli 10 kwietnia. Ta wzruszająca uroczystość to także wspaniała lekcja patriotyzmu dla młodzieży i bardzo cieszy mnie jej tak liczny udział - takimi refleksjami podzielił się kapelan harcerzy ks. hm. Wojciech Jurkowski, który poprowadził uroczystość pod Krzyżem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...
    70 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.