PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Wiadomości

Wyniki XIX Kwesty Zaduszkowej na zakopiańskich cmentarzach

Piątek, 12 listopada 2010 r.
Autor: Agata Nowakowska-Wolak

fot. Anna Karpiel-SembereckaKwestowanie na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków stało się już ugruntowaną, dobrze przyjętą, zakopiańską tradycją. W poniedziałek 1 listopada, jak co roku odbyła się XIX już Kwesta Zaduszkowa na Starym i Nowym cmentarzu w Zakopanem. Znów – dzięki Bogu - dopisała pogoda! Prawdziwa złota jesień, czy może oczekiwane „babie lato” i lekki dobrotliwy halny usposabiał ludzi wyjątkowo serdecznie i życzliwie – tak, iż hojnym gestem wrzucali do skarbonek chętnie i dużo.


Dla kwestarzy był to miły czas spotkań z całym Zakopanem: znajomymi, często dawno nie widzianymi, sąsiadami i … wyborcami. (Bowiem sporo osób wśród kwestujących to radni obecnej kadencji i kandydaci na radnych w nadchodzących wyborach).

W każdym razie dzień ten na zakopiańskich cmentarzach wydawał się radosny, mimo smutnego kontekstu, wydawało się, że szliśmy na miłe spotkanie z bliskimi, z tą tylko różnicą, że nie mogliśmy im podać ręki i serdecznie uścisnąć. Jednak wspominaliśmy ich jak najlepiej, przy grobach staliśmy skupieni w modlitwie, zadumie, zamyśleniu, przypominając sobie ich uśmiech, postać, słowa i dzieło życia. Pamiętaliśmy o tych najlepszych ich stronach i najjaśniejszych chwilach.

Radosny nastrój tego dnia nie jest wcale nieuzasadniony z liturgicznego punktu widzenia. W końcu 1 listopada to dzień Wszystkich Świętych, a więc - jak to wielu zauważyło – wszyscy mamy wtedy święto! Pamiętajmy, że pierwotne znaczenie wyrazu święty było: odłączony, przeznaczony do lepszych, zacnych celów. Pierwsi chrześcijanie, przyjmujący Jezusa jako Zbawiciela, wszyscy uważali się za świętych, przeznaczonych do… czystości serca i myśli. Wystarczy poczytać listy apostolskie.

Wyniki XIX kwesty 2010 r.

Czy to za przyczyną słonecznej, ciepłej aury, czy halnego, czy też zrozumienia i życzliwości dla sprawy, lubo też zaangażowania i znakomitości kwestujących, tego roku hojność darczyńców przeszła wszelkie oczekiwania: ZEBRANYCH  ZOSTAŁO: na Starym Cmentarzu: 5 804, 04 zł i 5 euro, a na Nowym: 13 226,15 zł i 2 euro.

RAZEM: 19.030,19 zł i 7 euro.

Na Starym Cmentarzu honorowy dyżur pełnili: (w kolejności kwestowania) Maria Mateja – Torbiarz i Piotr Bąk, Andrzej Makowski i Wojciech Gąsienica Walczak, Hanna i Henryk Krzeptowscy, Stanisław Marduła, Jan Karpiel Bułecka i Leszek Bechounek w strojach „Sokoła”, Janusz Majcher i Wojciech Solik, Renata Szych i Joanna Staszak z synem Piotrem, Michał Gąsienica Szostak i Jerzy Jędrysiak, Franciszek Bachleda Księdzularz, Adam Kitkowski i Jerzy Roszkowski w asyście Bożeny Solańskiej, Bożena i Wojciech Byrcynowie, Agata i Józef Pitoń z Andrzejem Skupniem oraz Agata Wolak i Maciej Wojak.

Na Nowym Cmentarzu  kwestowali od rana Bożena Gąsienica i Andrzej Wolak a następnie radni: Zbigniew Figlarz z żoną Haliną, Leszek Dorula i Wawrzyniec Bystrzycki z synem Jaskiem, Alina Łojas, Bożena Solańska, Marek Donatowicz i Krzysztof Wisniowski - poświęcili aż dwie godziny, po raz drugi stali też burmistrzowie: Janusz Majcher i Wojciech Solik. W zbiórce udział wzięli także kandydaci na radnych: Paulina i Maciej Rzankowscy, Grażyna Syrzistie i Jerzy Juras Gruszczyński, a także Alicja Szarek i Czesław Ślimak z żoną Haliną. Ten szczytny cel wsparli także Anita Rysiewska i Krzysztof Trebunia-Tutka z synem Jasiem, a na koniec Małgorzata i Włodzimierz Cichocki.

Organizatorzy: Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego i Towarzystwo Opieki nad Zabytkami gorąco dziękują wszystkim ofiarodawcom za SZCZODROŚĆ i życzliwość,  a kwestarzom za chętne poświęcenie swojego wolnego czasu!

Przypominamy, że w ubiegłym roku podczas kwesty udało się zebrać blisko 16 tys. zł. 1000 dolarów przekazali też członkowie Koła Związku Podhalan im. Sabały w Chicago. Grób został uporządkowany już w zeszłym roku na 200. rocznicę śmierci Homera Tatr, a drewniany rzeźbiony krzyż zostanie odrestaurowany w przyszłym roku.

W  roku bieżącym 8 tys. przeznaczono na wsparcie kompleksowej renowacji mauzoleum Jana Kasprowicza na Harendzie. Z pozostałych środków odświeżono 5 nagrobków, będących zawsze w centrum uwagi: Tytusa Chałubińskiego, Stanislawa Witkiewicza, Kornela Makuszyńskiego, Władysława Orkana i Kazimierza Przerwy – Tetmajera oraz sfinansowano pełną konserwację 3 nagrobków kamiennych: Marii Hahn i Wandy Machnowskiej, znajdujących się na wschodnim cyplu Pęksowego Brzyzka i Klimka Bachledy na Nowym Cmentarzu.

Informowała o tym pamiątkowa „cegiełka” wręczana darczyńcom, opracowana graficznie przez Reginę Mrowcę-Kenar, konserwatorkę dzieł sztuki, obecną prezes TOnZ. Piękne, nastrojowe rysunki zdobiące tę ulotkę, to prace laureatki jednego z konkursów plastycznych pn. Zabytki Architektury Zakopanego i Podhala – Natalii Jaszewskiej.

Pieniądze z tegorocznej kwesty chcielibyśmy przeznaczyć na uporządkowanie i oczyszczenie kilku prostych płyt nagrobnych osób nieznanych i zapomnianych. Omszałe, przechylone i zapadnięte w ziemię źle wpływają na ogólny wizerunek Pęksowego Brzyzka. Z tak obfitej jak tegoroczna zbiórki starczy też zapewne na konserwację pięknego pomnika Antoniny Plewkiewiczowej – na końcu Starego Cmentarza  oraz na bieżącą kosmetykę nagrobków zasłużonych postaci Pęksowego Brzyzka. Część funduszy przeznaczyć trzeba będzie na pielęgnację opuszczonych mogił ziemnych. (Tu do pomocy zachęcamy młodzież szkolną i harcerzy). Dokładny wybór skrystalizuje się latem przyszłego roku. Oczywiście dla równowagi zostaną też odnowione 1-2 cenne, zaniedbane nagrobki na Nowym Cmentarzu.

Informujemy, że datki na ten cel z dopiskiem: KWESTA można też wpłacać na konto: 24 1240 5165 1111 0000 5229 0961
Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego, Zakopane, ul. Kościeliska 18

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    130 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.