PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2010 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Wiadomości

Zakopane – Miasto Kobiet

Piątek, 19 listopada 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW czwartek w Centrum Edukacji im. H. Modrzejewskiej odbyła się debata kobiet kandydujących do Rady Miasta z ramienia KWW „Solidarne Zakopane”. Wśród publiczności znalazły się także panie z różnych środowisk i o różnych poglądach. Rozmowy nie zdominowała tym razem polityka, a rzeczywiste problemy mieszkanek Zakopanego. Wywiązała się ciekawa dyskusja, która ukazała obraz Zakopanego z perspektywy kobiet – pracujących, wychowujących dzieci, szukających swojego miejsca i drogi rozwoju w tym mieście.


Debacie, którą poprowadziła dziennikarka Bożena Gąsienica, przysłuchiwali się także mężczyźni. Czy udało się skonfrontować damskie i męskie spojrzenie na zakopiańskie problemy? Czy potrzebne są parytety i co kobiety mogą zrobić dla naszego miasta?- na te i inne pytania mogli sobie odpowiedzieć uczestnicy tej interesującej i burzliwej dyskusji, która trwała ponad dwie godziny. Tematy wcale się nie wyczerpały, pokazały jedynie jak bardzo potrzebne są takie spotkania.

 - Trzeba sobie najpierw postawić pytanie - jak kobiety w samorządach są postrzegane i jak są niedoceniane? Statystyki mówią, że z prawie 260 tys. kandydatów do samorządów w tych wyborach tylko ponad 80 tys. to kobiety. Na listach największych partii jest ich ok. 30%, to nie wiele więcej niż w wyborach przed czterema laty. W sejmie jest zaledwie 20% kobiet, a w senacie 8%. Czy warto więc wyrównywać ilość kobiet i mężczyzn w polityce? Doświadczenia kobiet i mężczyzn są specyficzne i powinny się równoważyć w społecznej dyskusji – wyjaśniała Bożena Gąsienica wprowadzając zebranych w temat spotkania.

- Chciałam dziś państwu zaprezentować kobiety, które są odważne i chcą pokazać, że potrafią działać w samorządzie – tymi słowami przedstawiła bohaterki spotkania: Urszulę Bukowską, Różę Korzeń, Marię Mateję-Torbiarz, Marzenę Mitan-Abel, Angelikę Paff oraz Małgorzatę Wonuczkę-Wnuk.

Tematy istotne dla kobiet, a często pomijane to chociażby funkcjonowanie szkoły rodzenia, oddziału położnictwa, żłobka, przedszkoli, szkół, placów zabaw, to także kwestie dostępności mieszkań komunalnych, czy też utworzenia hospicjum. Dyskutowano nawet o budowie hali wielofunkcyjnej i parkingów, bez których zdaniem kandydatek Zakopane nie ma perspektyw rozwoju.

Okazało się niestety, że Zakopane nie jest zbyt przyjazne dla matek z małymi dziećmi. Dlatego padły propozycje stworzenia specjalnych miejsc, gdzie można dzieci chociażby przewinąć i nakarmić.

- Takie dostosowanie miasta to korzyść nie tylko dla mieszkańców, ale także dla turystów, którzy często przyjeżdżają tu z małymi dziećmi. Musimy do ich potrzeb dostosować również urzędy i inne budynki użyteczności publicznej. Potrzebne są także propozycje dla kobiet z małymi dziećmi, żeby nie były zamknięte w czterech ścianach swoich domów, żeby miały możliwość spotykać się i wymieniać doświadczenia – mówiła Marzenę Mitan-Abel.

Kolejna sferą ważną dla kobiet okazała się kultura.

- Problem nie leży w ilości imprez i ich koordynacji, ale w ich promocji. Zakopane można doskonale promować przez duże imprezy takie jak Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, a nawet przez prezentowanie pracowni zakopiańskich artystów. Pieniędzy z budżetu miasta wystarczy, trzeba je tylko dobrze wykorzystać i pozyskiwać dodatkowo sponsorów. Potrzebna jest więc zmiana w sposobie promowania miasta – przekonywała Małgorzata Wonuczka-Wnuk.

Tu do głosu włączyły się także inne kobiety obecne na spotkaniu, potwierdzając potrzebę zmian w tej dziedzinie.

- Pieniądze powinny być przeznaczane zwłaszcza na takie imprezy, które przyciągną gości do Zakopanego z Polski, a nawet z zagranicy, a nie tylko uprzyjemnią życie tym, którzy tu i tak przebywają. Powinny to więc być imprezy na wysokim poziomie. A dobra promocja takich wydarzeń, a przez to samego miasta, to przecież w dzisiejszych czasach tylko kwestia pieniędzy. Zresztą można wspólnie promować kilka wydarzeń, musi być tylko jedność w działaniu – przekonywała Danuta Sztencel, prezes Stowarzyszenia im. M. Karłowicza w Zakopanem, które jest organizatorem Festiwalu „Muzyka na Szczytach”.

- Kulturą muszą zajmować się osoby kompetentne. Muszą one wiedzieć, jaki mają produkt w mieście i co promują. Niestety władze często nie czują tego tematu – ubolewała zakopiańska artystka Barbara Baniecka Dziadzio.

Kobiety podczas debaty wykazały się wrażliwością na potrzeby innych, pomysłowością i chęcią działania. Miejmy nadzieje, że przyszłe władze Zakopanego, niezależnie od wyniku wyborów, wezmą ten kobiecy punkt widzenia pod uwagę i docenią oraz wesprą inicjatywy, które mogą przynieść wiele korzyści, nie tylko zakopiańskiej płci pięknej, ale wszystkim mieszkańcom.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.