PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Góralska pomoc dla Wilkowa trwa

Niedziela, 5 grudnia 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaZakopiański oddział Związku Podhalan nadal pomaga powodzianom z Wilkowa. W sobotę wieczorem wyjechał kolejny już transport, w którym znalazły się mikołajowe paczki dla najmłodszych i ciepłe ubrania. Dorośli dostaną natomiast węgiel, który pomoże im przetrwać mroźną zimę. Górale zawieźli także do miejscowego kościoła odnowioną gipsową figurę Matki Boskiej, która bardzo ucierpiała podczas kataklizmu.


- Z pieniędzy pozyskanych podczas prowadzonej przez Związek Podhalan w wakacje zbiórki zakupione zostały już m.in. pralki i lodówki dla rodzin, które ucierpiały w tegorocznej powodzi. W naszą akcje włączyło się wiele osób. Pomagali zwłaszcza ci, którzy sami nie wiele mają, ale przez to właśnie rozumieją sytuację powodzian – mówił Jarosław Gąsienica Mazurkiewicz, jeden z organizatorów pomocy dla Wilkowa.

- Teraz wspólnie z Tatrzańską Fundacją Pomocy Społecznej udało się nam przygotować ok. 100 mikołajowych paczek z żywnością dla dzieci ze szkoły w Rogowie w gminie Wilków. 30 kurtek zimowych przekazała poprzez stacje Caritas pani Krystyna Zięcik. Powodzianom podarujemy także kilkanaście ton węgla. Oprócz organizatorów akcji ze Związku Podhalan jedzie z nami także doktor Jan Ustupski z Tatrzańskiej Fundacji Pomocy Społecznej oraz kapela góralska, aby zakolędować i stworzyć świąteczny nastrój. Jest to już nasz piąty wyjazd do Wilkowa. Akcja na tym się jednak nie kończy, nadal będziemy pomagać, bo taka jest potrzeba – wyjaśniał Marcin Zubek, prezes Związku Podhalan w Zakopanem.

Górale starali się pomagać na różne sposoby, dlatego z zalanego kościoła w Wilkowie przywieźli do renowacji figurę Matki Boskiej. Nazwali ją „Zasmuconą”. - Jak może wyglądać Matka Boska zniszczona przez powódź? Ale my swoją pracą rozweselimy ją i zawieziemy z powrotem – zapewniali wówczas. Figurę odnowili Jacek Mosur oraz Agata Darowska-Mosur z Zakopanego, nowy drewniany postument z góralskim motywem wykonał Tadeusz Franosz z Białego Dunajca, natomiast mocujące okucia są dziełem Stanisława Gasienicy Byrcyna z Zakopanego.

Organizatorzy akcji oprócz wymienionych wyżej osób dziękują także hurtowni "Brutal" za przekazanie artykułów spożywczych, panu Andrzejowi Królowi z firmy "Tatra-Bus" za organizację transportu, góralskiej muzyce w składzie Paweł Trebunia-Tutka, Wojciech Jędrol, Marek Orawiec, Andrzej Jarząbek oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w pomoc powodzianom z Wilkowa.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.