PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Konferencja Episkopatu Polski w 100-letniej "Księżówce"

Środa, 16 marca 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW dniach 15 i 16 marca w Zakopanem odbywa się 354. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Jest on poświęcone m.in. przygotowaniom do beatyfikacji Jana Pawła II, dyskusji nad dokumentem społecznym, sprawom liturgicznym oraz wyborom do gremiów Episkopatu. Obrady zaplanowano w Zakopanem z okazji 100-lecia domu rekolekcyjno-wypoczynkowego „Księżówka”.


Dwudniowe zebranie biskupów rozpoczęło się we wtorek, 15 marca, o godz. 14.00. Wcześniej biskupi wzięli udział w Mszy św. dziękczynnej za 100-lecie „Księżówki” oraz wyjechali na Kasprowy Wierch w rocznicę 75-lecia uruchomienia kolejki linowej. Wieczorem biskupi udali się do sanktuarium na Olczy, by uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim.

345. zebranie plenarne odbywa się w Zakopanem z racji 100-lecia domu rekolekcyjno-wypoczynkowego „Księżówka”. Najstarsza drewniana część "Księżówki" to wybudowana w roku 1854 r. leśniczówka, nazwana później „Adasiówką”. W 1910 r. budynek ten został zakupiony przez Towarzystwo Domu Zdrowia dla Kapłanów Katolickich. Przez kolejne osiem lat stanowił on miejsce spotkań kapłanów ze wszystkich zaborów. W latach 1918-1939 „Księżówka” odgrywała doniosłą rolę w życiu duchowieństwa wolnej Polski, gromadząc księży z różnych diecezji. W tym czasie dobudowano drugą część budynku. Kolejna rozbudowa „Księżówki” miała miejsce w latach 80. Wraz z jej zakończeniem, w 1988 r. odbyły się rekolekcje dla biskupów i obrady plenarne Episkopatu. W ostatnim czasie konieczne były prace remontowe. Ich zakres był duży, stąd niezbędna okazała się pomoc finansowa Episkopatu. Po ukończeniu prowadzonych w roku jubileuszowym 100-lecia „Księżówki” prac nad odnowieniem domu i tym razem zaplanowano tu zebranie plenarne Episkopatu.

„Księżówka” jest miejscem naznaczonym obecnością ludzi świętych. Gościli tu św. Brat Albert Chmielowski, św. Zygmunt Szczęsny Feliński, częstym gościem był również metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła. Jako papież odwiedził „Księżówkę” w 1997 roku (4-7 VI). Apartament Jana Pawła II, w skład którego wchodzą sypialnia, pokój dzienny z kominkiem i niewielka kaplica z figurą Matki Bożej Ludźmierskiej, jest zachowany w takim stanie, jak wyglądała w dniach, gdy przebywał tu Ojciec Święty. Pokój ten jest udostępniany zwiedzającym.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30 min.) ze...
    25 zł
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.