PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Adam Małysz odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zakopane

Sobota, 26 marca 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaAdam Małysz, najlepszy polski skoczek kończący właśnie swoją karierę, w dniu swojego benefisu został Honorowym Obywatelem Miasta Zakopane. Tytuł ten wraz z symboliczną statuetką otrzymał podczas uroczystej sesji Rady Miasta, która odbyła się w hotelu Marcure Kasprowy. W uroczystości wzięło udział wiele znamienitych osób, m. in. Dyrektor Pucharu Świata w skokach narciarskich Walter Hofer, Wicemarszałek Małopolski Wojciech Kozak, poseł Andrzej Gut Mostowy, przedstawiciele władz miasta i powiatu, wielu stowarzyszeń i organizacji, a także żona Adama Małysza – Izabela i zaprzyjaźnieni skoczkowie i działacze sportowi. Nie zabrakło także góralskiej muzyki, którą przywitano mistrza. Wszyscy chcieli spotkać się z Adamem Małyszem i podziękować mu za radość i wspaniałe sportowe emocje, którymi żyła cała Polska. Podkreślano także jego zasługi dla Zakopanego.


- Mimo że nie jest Pan zakopiańczykiem, stał się Pan dla zakopiańczyków i wszystkich Polaków najlepszym ambasadorem naszego miasta w świecie, jego najbardziej rozpoznawalną twarzą. To dzięki Panu Zakopane zyskało miano najlepszego organizatora zawodów Pucharu Świata. Także dzięki Panu Zakopiański Puchar stał się Festiwalem, świętem sportu dla zawodników i tysięcy Polaków – tymi słowami zwrócił się do skoczka przewodniczący Rady Miasta Jerzy Zacharko w laudacji poprzedzającej nadanie honorowego tytułu.

- Adam Małysz wspierał kandydaturę Zakopanego do organizacji Narciarskich Mistrzostw Świata FIS. Trzykrotnie reprezentował Zakopane przed Radą FIS, podczas Kongresów FIS; Vilamoura Portugalia, Kapsztad RPA, Atalya Turcja. Jego obecność w Zakopanem dodawała splendoru miastu, budziła szacunek. Jeśli najlepszy skoczek świata ceni sobie Zakopane, chce tu mieszkać, to znaczy, że warto do Zakopanego przyjeżdżać – wyjaśniał przewodniczący Rady.

Tytuł Honorowego Obywatela jest największym wyróżnieniem jakie Rada Miasta może nadać osobom szczególnie zasłużonym dla Zakopanego i jego mieszkańców. Od 1901 r. otrzymało go zaledwie 26 osób. Adam Małysz dołączył więc do wybitnego grona osób, wśród których znaleźli się m.in. kardynał Stanisław Dziwisz, Henryk Mikołaj Górecki i Ryszard Kaczorowski.

- Przyznanie honorowego obywatelstwa to coś szczególnego. Niezmiernie się cieszę, że nie tylko władze Zakopanego, ale również mieszkańcy docenili cały mój trud i wysiłek sportowy. Także niezmiernie się cieszę, że Zakopane zawsze chciało żebyśmy razem z małżonką towarzyszyli staraniom o mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. Będziemy nadal wspierać Zakopane i mam nadzieję, że w końcu otrzymamy te mistrzostwa. Tutaj jest przecież kolebka sportów zimowych. Tutaj jest rozgrywany najlepszy Puchar Świata. Jeszcze raz dziękuje i obiecuję, że będę często odwiedzał Zakopane, bo tutaj się świetnie czuję. Tutaj rozpoczęła się moja kariera w Pucharze Świata, tutaj trenowałem, tutaj mam mnóstwo przyjaciół i kolegów, którzy mnie zawsze wspierali. Ciszę sie, że mogę przebywać wśród zakopiańczyków, bo to są naprawdę wspaniali ludzie – mówił podczas sesji Adam Małysz.

Dla Adama Małysza przygotowano specjalny czerwony fotel, na którym zasiadł już jako Honorowy Obywatel Miasta Zakopane, a także wiele listów z gratulacjami, prezentów i niespodzianek, wśród których znalazła się góralska spinka od Związku Podhalan, ciupaga od starosty tatrzańskiego, krakowska czapka od wicemarszałka małopolskiego i piękna statuetka od Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Był też tradycyjny toast i wspaniały tort w kształcie skoczni oraz chwila na autografy i wspólne zdjęcie z mistrzem.

 

Wystąpienie Przewodniczącego Rady Miasta Zakopanego na Uroczystej Sesji w dniu 26 marca 2011 roku.pdf

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    40 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.