PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Park imienia Lecha Kaczyńskiego i skwer Ryszarda Kaczorowskiego

Piątek, 8 kwietnia 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaPark przy ul. Kościuszki otrzymał imię Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, natomiast skwer przy ul. Kościeliskiej imię Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Rada Miasta Zakopane podczas uroczystej sesji podjęła uchwały w tej sprawie. W ten sposób uczczono pierwszą rocznice katastrofy w Smoleńsku i pamięć jej ofiar. W sesji wzięli udział posłowie Anna Paluch, Edward Siarka, Arkadiusz Mularczyk, senator Tadeusz Skorupa, przedstawiciele władz miasta i powiatu, księża oraz licznie przybyli mieszkańcy.


Przewodniczący Rady Jerzy Zacharko w swoim przemówieniu podkreślał zwłaszcza związek prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego z Zakopanem.

- Śp. Prezydent RP Lech Kaczyński wspierał starania Zakopanego o organizację Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym. Chętnie odwiedzał Tatry i nasze miasto uczestnicząc w lokalnych wydarzeniach, między innymi w odsłonięciu pomnika Józefa Kurasia „Ognia” i jego Podkomendnych poległych w walce z hitlerowskim i komunistycznym zniewoleniem w latach 1943-1950. Śp. Prezydent  RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski był Honorowym Obywatelem Zakopanego. Wielokrotnie zaszczycił swoim uczestnictwem uroczystości i imprezy organizowane przez Burmistrza i Radę Miasta – przypomniał Jerzy Zacharko.

Zebranym odczytany został także list od Jarosława Kaczyńskiego, który nie mógł uczestniczyć w uroczystości.

- Serdecznie dziękuję Panu Przewodniczącemu i Radnym Miasta Zakopane, w imieniu mojej Mamy Jadwigi i własnym, za inicjatywę nadania parkowi w Waszym Mieście imienia śp. Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta Rzeczypospolitej. To uhonorowanie pamięci Prezydenta, który jak wielu innych udających się do Katynia poległ na służbie Ojczyźnie, jest niezwykle istotne, bo dotyczy Miasta, które od wieków kieruje się zasadami szczególnie bliskimi mojemu Bratu i mnie osobiście - połączenia nowoczesności z poszanowaniem tradycji. Wasza życiowa i obywatelska postawa winna być wzorem dla wszystkich Polaków, zwłaszcza dla tych, którzy próbują rozdzielić poszanowanie dla własnych korzeni z dążeniem do modernizacji i cywilizacyjnych standardów XXI wieku – napisał Jarosław Kaczyński.

Na zakończenie referat na temat kłamstwa katyńskiego wygłosił dr Maciej Korkuć z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.