PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Zaczęło się 150 lat temu i trwa do dziś

Wtorek, 19 kwietnia 2011 r.
Autor: ks. Szczepan Szpoton

Zaczęło się 150 lat temu i trwa do dziś11 czerwca 2011 roku Olcza obchodzić będzie okrągły jubileusz 150-lecia działalności edukacyjnej. Wszystko zaczęło się w roku 1861, kiedy to ksiądz Józef Stolarczyk założył tutaj pierwszą szkołę. W „Kronice Parafii Zakopiańskiej” zanotował: „Przytem wszystkiem oświata się wzmaga – w szkołach, to przy kościele, to w Hutach, to w Olczy uczy się z 150 dzieci. Co przy Boskim błogosławieństwie największy rokuje skutek. O Boże, daj, aby lepiej było.”


Początkowo szkoła parafialna mieściła się w chacie Jędrzeja Garalowskiego, a następnie Jana Stachonia Szymków. Dopiero w 1884 roku, już jako szkoła ludowa, przeniosła się do własnego budynku na Wojdyłach, gdzie istniała aż do tragicznego pożaru w 1958 roku. Obejmowała swoim działaniem rozległy teren: całą Olczę i wschodnią część Zakopanego, od Cyrhli aż po Harendę. Jej prawdziwy rozkwit nastąpił w roku 1886, kiedy nauczycielem, a potem kierownikiem, został znany społecznik, założyciel kółka rolniczego i jednostki straży pożarnej, działacz Towarzystwa Tatrzańskiego i sekretarz Komisji Klimatycznej – Władysław Roszek. Jego czterdziestoletnia praca doprowadziła do likwidacji analfabetyzmu, spowodowała też znaczne poprawienie obyczajów.

Nową, wygodną szkołę z przedszkolem i domem nauczyciela oddano do użytku w 1977 roku, nadano jej imię Borysa Wigilewa – rosyjskiego rewolucjonisty i meteorologa, zmarłego i pochowanego w Zakopanem. Jednak w 1989 roku Komitet Rodzicielski złożył wniosek o zmianę patrona, którym ostatecznie wybrano Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z jego osobą wiąże się także coroczny Sztafetowy Bieg Niepodległości organizowany przez Szkołę Podstawową nr 4 i Gimnazjum nr 3 oraz Wydział Edukacji, Turystyki i Sportu Urzędu Miasta Zakopane.

Dostrzegając nieustanną potrzebę odpowiedzialnego kształcenia dzieci i młodzieży oraz dla upamiętnienia minionych wydarzeń i osób związanych ze szkołą na Olczy, zapraszamy wszystkich do świętowania wraz z nami tego pięknego jubileuszu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.