PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Zaczęło się 150 lat temu i trwa do dziś

Wtorek, 19 kwietnia 2011 r.
Autor: ks. Szczepan Szpoton

Zaczęło się 150 lat temu i trwa do dziś11 czerwca 2011 roku Olcza obchodzić będzie okrągły jubileusz 150-lecia działalności edukacyjnej. Wszystko zaczęło się w roku 1861, kiedy to ksiądz Józef Stolarczyk założył tutaj pierwszą szkołę. W „Kronice Parafii Zakopiańskiej” zanotował: „Przytem wszystkiem oświata się wzmaga – w szkołach, to przy kościele, to w Hutach, to w Olczy uczy się z 150 dzieci. Co przy Boskim błogosławieństwie największy rokuje skutek. O Boże, daj, aby lepiej było.”


Początkowo szkoła parafialna mieściła się w chacie Jędrzeja Garalowskiego, a następnie Jana Stachonia Szymków. Dopiero w 1884 roku, już jako szkoła ludowa, przeniosła się do własnego budynku na Wojdyłach, gdzie istniała aż do tragicznego pożaru w 1958 roku. Obejmowała swoim działaniem rozległy teren: całą Olczę i wschodnią część Zakopanego, od Cyrhli aż po Harendę. Jej prawdziwy rozkwit nastąpił w roku 1886, kiedy nauczycielem, a potem kierownikiem, został znany społecznik, założyciel kółka rolniczego i jednostki straży pożarnej, działacz Towarzystwa Tatrzańskiego i sekretarz Komisji Klimatycznej – Władysław Roszek. Jego czterdziestoletnia praca doprowadziła do likwidacji analfabetyzmu, spowodowała też znaczne poprawienie obyczajów.

Nową, wygodną szkołę z przedszkolem i domem nauczyciela oddano do użytku w 1977 roku, nadano jej imię Borysa Wigilewa – rosyjskiego rewolucjonisty i meteorologa, zmarłego i pochowanego w Zakopanem. Jednak w 1989 roku Komitet Rodzicielski złożył wniosek o zmianę patrona, którym ostatecznie wybrano Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z jego osobą wiąże się także coroczny Sztafetowy Bieg Niepodległości organizowany przez Szkołę Podstawową nr 4 i Gimnazjum nr 3 oraz Wydział Edukacji, Turystyki i Sportu Urzędu Miasta Zakopane.

Dostrzegając nieustanną potrzebę odpowiedzialnego kształcenia dzieci i młodzieży oraz dla upamiętnienia minionych wydarzeń i osób związanych ze szkołą na Olczy, zapraszamy wszystkich do świętowania wraz z nami tego pięknego jubileuszu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł
  • Wisiorek "Ogródek 1"Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm.
    30 zł
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.