PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Sympozjum "Eko-Agro-Fitness" w Jasnym Pałacu

Czwartek, 26 maja 2011 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Adam Marduła20 maja z inicjatywy Starostwa Tatrzańskiego odbyło się sympozjum poświęcone realizacji projektu turystycznego "Eko-Agro-Fitness". W siedzibie Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury w Zakopanem spotkali się pracownicy naukowi Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Nowego Targu, działacze sportowi, właściciele hoteli i pensjonatów oraz samorządowcy z Zakopanego.


Zebranych przywitał i wprowadzenia do tematu dokonał mgr inż. Andrzej Gąsienica-Makowski, starosta tatrzański. W wystąpieniu swoim powiedział m.in. - Dzisiaj należy się zastanowić nad jakością, a nie ilością projektów turystycznych. „Kurort Tatrzański 2020” jest dla nas wyzwaniem koniecznym. Sukces jest możliwy przy wspólnym działaniu samorządu, inwestorów i właścicieli obiektów turystycznych. Kurort musi „generować” projekty prozdrowotne! Dzisiejsze sympozjum ma pokazać możliwe kierunki działania.

Następnie były wystąpienia prelegentów. Prof. Roman Kalina, wykładowca nowotarskiej uczelni wygłosił referat "EKO-AGO-FITNESS realną perspektywą zwiększenia bezpieczeństwa wysiłkowego i bezpieczeństwa motorycznego turystów w „Kurorcie Tatrzańskim” i na Podhalu". Profesor zwrócił szczególną uwagę, że bezpieczeństwo motoryczne człowieka zależy od trzech podstawowych aspektów, tj. Eko – czyli środowiska, Agro – czyli upraw i zdrowej żywności i Fitness – czyli aktywności psychofizycznej. Stwierdził, iż upadek jest najczęstszą przyczyną kalectwa lub śmierci człowieka po 70 roku życia. Kolejnym prelegentem była pani doc. dr Danuta Żiżka-Salamon (na co dzień prorektor PPWSZ). Jej wystąpienie dotyczyło "Edukacji i wsparcia koncepcji EKO-AGRO-FITNESS przez PPWSZ w Nowym Targu". Do problematyki upadków nawiązała również dr Żiżka- Salamon, twierdząc, że w treningu zdrowotnym marginalizuje się naukę upadania. Szkoła Wyższa w Nowym Targu w następnym roku akademickim będzie metodycznie i merytorycznie realizowała Eko-Agro-Fitness (na kierunku turystyka i rekreacja). Natomiast mgr Bartłomiej Gąsienica-Walczak, również wykładowca PPWSZ wygłosił referat na temat "Akceptacji i obszarów włączenia się studentów rekreacji i fizjoterapii do programu EKO-AGRO-FITNESS". Ostatnim prelegentem był zakopiański architekt, mgr inż. Stanisław Karpiel, który podjął się zaprezentowania tematu "Wytyczne zagospodarowania resortu narciarskiego w Kurorcie Tatrzańskim”. Prelegent jednoznacznie stwierdził, że narciarstwo w Zakopanem przeżywa wyraźny kryzys, a rozkwit tego sportu jest w Białce Tatrzańskiej. Stanisław Karpiel przedstawił możliwe kierunki rozwoju narciarstwa w Kurorcie Tatrzańskim.

Następnie była dyskusja nad problematyką „zarysowaną” w referatach. Głos zabierali m.in.: Agnieszka Fogler (posłanka na Sejm ubiegłej kadencji), Danuta Ziżka- Salamon, Franciszek Bachleda – Księdzularz (radny sejmiku wojewódzkiego), który podkreślił konieczność bardzo szerokiej współpracy z agendami województwa małopolskiego, Paweł Skawiński (dyrektor TPN) wypowiedział się polemicznie do propozycji S. Karpiela, zaproponował przeprowadzenie badań nad „profilem” turysty, Który odwiedza nasz region, Andrzej Gąsienica-Makowski stwierdził, że teraz jest dobry czas na dyskusję i podjęcie działań na przyszłość. Zaproponował również podobne spotkanie we wrześniu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Aniołek średni VAniołek średni VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Zagrojcie dudzicki - Trebunie TutkiZagrojcie dudzicki - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Stanisław...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.