PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Nie bądź jeleń, weź paragon! - przekonują urzędnicy skarbowi

Środa, 20 lipca 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka18 lipca w Urzędzie Skarbowym w Zakopanem w ramach akcji „Weź paragon” gościli przedstawiciele Izby Skarbowej oraz Urzędu Kontroli Skarbowej w Krakowie. Podczas konferencji prasowej przedstawili oni idę przedsięwzięcia prowadzonego przez resort finansów. Kontrolerzy skarbowi podczas wakacji będą sprawdzać prawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży na kasach fiskalnych w miejscowościach turystycznych i przypominać o obowiązku wydawania paragonów przy każdej transakcji. O paragonach powinni pamiętać także sami kupujący. Akcję promuje rysunek Andrzeja Mleczki przedstawiający jelenia na zakupach.


- W ramach trwającej akcji kładziemy nacisk na miejscowości turystyczne, gdzie oprócz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą nieprzerwanie cały rok kontrolować będziemy także punkty działające sezonowo. Pod lupą pracowników kontroli skarbowej znajdą się zwłaszcza przedsiębiorcy zajmujący się handlem, gastronomią, przewozem osób, prowadzeniem parkingów, obiektów rekreacyjnych i wypożyczalni sprzętu sportowego. W akcji weźmie udział ponad 3 tys. urzędników – wyjaśniał rzecznik prasowy Urzędu Kontroli Skarbowej w Krakowie Wojciech Lewandowski.

- W tym roku zależy nam nie tylko na przeprowadzeniu kontroli, ale także na edukacyjnym aspekcie akcji. Chcemy uświadomić konsumentom jak ważną rzeczą jest zabieranie paragonu, a nawet upominanie się o niego u sprzedawców. Stąd ministerstwo przygotowało plakaty informacyjne i gadżety promujące akcję. Biorąc paragon wspieramy legalnie działających przedsiębiorców i uczciwą konkurencję, mamy pewność, że podatki wpływają do budżetu i w sposób pośredni wracają do każdego z nas w postaci różnych świadczeń finansowanych z budżetu państwa. Mamy wreszcie możliwość dochodzenia swoich praw reklamacyjnych oraz sprawdzenia rachunkowego oraz rzeczowego zakupionych towarów - przekonywał rzecznik.

W tym roku pracownicy Urzędów Kontroli Skarbowej w Krakowie w zakresie ewidencjonowania sprzedaży nałożyli już ponad 2,5 tys. mandatów na kwotę ponad 520 tys. zł, natomiast urzędnicy skarbowi w Małopolsce tylko w maju i czerwcu wydali już mandaty w ponad 900 przypadkach na kwotę ponad 200 tys. zł. Przy okazji wykrywane są często również inne nieprawidłowości. Mandaty w zależności od skali wykroczenia mogą być nałożone w wysokości od 138,60 złotych do 2.772 złotych. Kontrole odbywają się o różnych porach dnia, często po godzinach pracy urzędów, a nawet w godzinach nocnych. Akcja potrwa do końca wakacji.

rzecznik jako przykład podał kontrolę, która odbyła się dwa tygodnie temu – w piątek i sobotę. Pięć zespołów kontrolnych nałożyło wówczas 94 mandaty.

- Szczególnemu nadzorowi poddawane są Krupówki. Mamy bowiem świadomość, że to jest sfera podatników, którzy nie  płacą podatków ani tu, ani u siebie, wykorzystując tzw. właściwość miejscową urzędu. Niemniej jednak od 1 czerwca nasi pracownicy nałożyli 76 mandatów, z czego 95% właśnie na Krupówkach – wyjaśniała Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem Małgorzata Kabata - Żbik.

To właśnie temat nielegalnego handlu na Krupówkach zdominował drugą część spotkania, w której głos zabrali także przedstawiciele przedsiębiorców z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej oraz Stowarzyszenia „Zakopiańskie Perspektywy”.

- Nielegalny handel jest wielką plagą na Krupówkach, ponieważ utrudnia nam prace i odbiera pieniądze - nie tylko zresztą nam, ale Zakopanemu w ogóle, ponieważ centrum miasta jest postrzegane jako jedno wielkie targowisko – alarmowała Iwona Pawłowska, szefowa stowarzyszenia „Zakopiańskie Perspektywy”.

- W tej sytuacji konieczne jest współdziałanie Urzędu Skarbowego, Straży Miejskiej oraz Policji, ponieważ my możemy zająć się tylko kwestiami podatkowymi, a problem nielegalnego handlu na Krupówkach jest znacznie szerszy. Z całą pewnością będziemy włączać się w takie wspólne akcje, na Krupówkach pojawią się także wzmożone siły dzięki wsparciu Urzędu Kontroli Skarbowej. Chcemy także w tym zakresie współpracować z przedsiębiorcami – deklarowała Naczelnik Małgorzata Kabata – Żbik.


Pamiętaj!

Biorąc paragon:

- łatwiej możesz dochodzić swoich praw, jeżeli towar nie odpowiada deklarowanej jakości lub usługa została wykonana nienależycie.

- masz pewność, że zapłacony przez Ciebie, naliczony w cenie i uwidoczniony na paragonie podatek, zostanie odprowadzony do budżetu państwa.

- przyczyniasz się do likwidacji szarej strefy, tym samym zwiększasz nakłady np. na szkolnictwo, służbę zdrowia czy bezpieczeństwo.

- masz pewność, że sprzedawca stosuje zasady uczciwej konkurencji.

- masz możliwość rachunkowej i rzeczowej kontroli przeprowadzonej transakcji.

- możesz dokonać porównań cenowych na rynku.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    35 zł
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.