PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Gminy chcą wykupić akcje PKL-u

Wtorek, 26 lipca 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW poniedziałek w Zakopanem przedstawiciele sześciu gmin, na terenie których znajdują się obiekty PKL-u, podpisali list intencyjny w sprawie udziału w procesie prywatyzacji tej spółki. Gminy chcą zawiązać konsorcjum, znaleźć inwestora strategicznego, a także skorzystać z dotacji Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i wykupić 100% akcji firmy.


 - Poszukujemy przyjaznego inwestora, który będzie współpracować z samorządami. Chcemy mieć realny wpływ na funkcjonowanie spółki. Będziemy jako konsorcjum nastawieni na dynamiczny rozwój infrastruktury PKL-u, chcemy natomiast uniknąć możliwości wrogiego przejęcia i likwidacji poszczególnych obiektów. Kolejki i wyciągi mają bowiem strategiczne znaczenie dla wszystkich miejscowości, w których się znajdują – wyjaśniał burmistrz Zakopanego Janusz Majcher.

- Na terenie gmin: Czernichów, Kościelisko, Krynica Zdrój, Szczawnica, Zakopane i Zawoja są położone obiekty składające się na majątek PKL w postaci: Góra Żar - Czernichów, Butorowy Wierch - Kościelisko, Góra Parkowa - Krynica Zdrój, Palenica - Szczawnica, Kasprowy Wierch oraz Gubałówka - Zakopane, Mosorny Groń - Zawoja, mające strategiczne znaczenie dla rozwoju turystyki w każdej z tych gmin. PKL nie jest wyłącznie podmiotem gospodarczym, lecz dobrem kultury, a historia kolei stanowi ważną część polskiej narodowej tożsamości. Strony pragną wziąć udział w procesie prywatyzacji Polskich Kolei Linowych Spółka Akcyjna z siedzibą w Zakopanem i w tym celu będą dążyć do zawiązania Konsorcjum lub utworzenia Spółki Celowej – taki zapis znalazł się w podpisanym przez włodarzy gmin liście intencyjnym.

- PKL to dobro narodowe, ale także żywotny interes całego regionu. Wokół obiektów PKL kreuje się wielki rozwój gospodarczy. Dlatego uznałem za zasadne, aby marszałek województwa poprzez MARR wsparł samorządy, aby rozwój regionu mógł być nadal przez nie kreowany. Sadzę, że jest to historyczna chwila, ponieważ potrafimy się łączyć w dobrej sprawie. Siła argumentów tych sześciu gmin jest znacznie większa niż pojedynczego samorządu – mówił poseł Andrzej Gut-Mostowy uczestniczący w spotkaniu.

Za tydzień odbędzie się spotkanie z przedstawicielami MARR-u, podczas którego zostaną ustalone szczegóły finansowego udziału agencji w planowanym przez samorządy przedsięwzięciu. Natomiast prospekt emisyjny akcji PKL-u ma być opublikowany do końca sierpnia i wtedy samorządy rozpoczną działania i poszukiwanie inwestora.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 1"Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm.
    30 zł
  • „Portki”„Portki”Płyta DVD zawiera spektakl „Portki” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 47 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    130 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.