PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Weź sprawy w swoje ręce! - Akademia ABC Ekonomii Społecznej

Środa, 31 sierpnia 2011 r.
Autor: Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych

Weź sprawy w swoje ręce! - Akademia ABC Ekonomii SpołecznejW ostatnich latach coraz więcej mówi się o inicjatywach podejmowanych przez mieszkańców wsi, miasteczek czy osiedli w dużych miastach na rzecz rozwoju swoich miejscowości. Ludzie chcą robić coś pożytecznego dla siebie i swojego otoczenia – dostrzegają potrzeby lokalne i nierozwiązane problemy, a intuicja podpowiada im, że „państwo nie załatwi” wszystkiego za nich.


Sami biorą sprawy w swoje ręce – chcą zadbać o swoją okolicę: odświeżyć nowymi oznaczeniami ścieżkę rowerową czy szlak turystyczny, żeby zwiększyć atrakcyjność swojej miejscowości dla odwiedzających ją gości, promować nieco zapomnianych lokalnych twórców ludowych lub ginące zawody, przywrócić do życia świetlicę wiejską lub klub osiedlowy, założyć przedszkole, a nawet przejąć od gminy prowadzenie szkoły. Bardzo często z takich spontanicznych akcji powstają organizacje pozarządowe – stowarzyszenia, fundacje. Działają one dla dobra wspólnego a swoją aktywnością uzupełniają funkcjonowanie administracji publicznej i biznesu.

Dokładnie taki scenariusz miał miejsce w przypadku Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi Zagacie – małej wsi oddalonej około 20 km od Krakowa. „W Zagaciu nie ma szkoły, przedszkola, świetlicy, domu kultury. Na terenie miejscowości nie ma żadnej wspólnej przestrzeni publicznej, w której mieszkańcy mogliby się spotykać. Elementarne braki dotyczą również stanu infrastruktury. Wzdłuż ruchliwej i niebezpiecznej drogi powiatowej przebiegającej przez Zagacie nie ma prawidłowego oznakowania, chodnika, przejść dla pieszych przy przystankach autobusowych…” wylicza Joanna Łazarska, pomysłodawczyni powołania organizacji od 3 lat mieszkająca w Zagaciu. Wraz z innymi mieszkańcami postanowili zająć się rozwiązaniem tych spraw. Problemy stały się impulsem do wspólnego działania – zaczęli organizować imprezy edukacyjne i integracyjne dla dzieci, pojawiły się pomysły na budowę placu zabaw z punktem biwakowo – informacyjnym, naprawę i lepsze oznakowanie drogi w miejscowości. Z czasem udało się zachęcić kolejne osoby do współpracy - coraz więcej mieszkańców i instytucji zaczęło włączać się w działania Stowarzyszenia. „Gmina przeznaczyła na plac zabaw działkę będącą w jej posiadaniu oraz pomogła w jej wstępnym przygotowaniu do późniejszej budowy, OSP Zagacie udostępnia lokal na imprezy dla dzieci i aktywnie pomaga w ich organizacji, przedsiębiorcy chętnie wspomagają nas w organizacji imprez przekazując nam produkowane przez siebie produkty. Mieszkańcy pomagają przy organizacji – pieką ciasta, robią dekoracje, pomagają w przeprowadzeniu loterii i wielu innych przedsięwzięciach” – podkreśla Joanna Łazarska. Ale na tych działaniach się nie kończy – członkowie stowarzyszenia mają głowy pełne pomysłów na przyszłość, a my im kibicujemy. Dzięki takim inicjatywom miejsce, w którym mieszkamy staje się „naszym miejscem na ziemi” – przyjaznym, ciekawym, w którym można aktywnie i miło spędzić czas.

Czasami warto na nowo przyjrzeć się swojej miejscowości i docenić jej zalety. Może to być zapał ludzi, dobre pomysły albo potencjał miejsca – przyroda, kultura, unikatowe tradycje czy zwyczaje. Współpracując ze sobą mieszkańcy mogą wykorzystać te mocne strony, aby promować swój region, rozwijać lokalną przedsiębiorczość, a w przyszłości tworzyć miejsca pracy – na miejscu, „u siebie”.

Jeśli takie podejście jest Ci bliskie:

 • chcesz, żeby w Twojej miejscowości coś się działo
 • chcesz zaangażować sąsiadów i znajomych w realizację pomysłu, który poprawi jakość życia Waszej społeczności
 • zastanawiasz się jak zachęcić do współpracy lokalne instytucje
 • planujesz założyć stowarzyszenie lub fundację

zapraszamy do współpracy z Fundacją Biuro Inicjatyw Społecznych. W ramach programu szkoleniowego Akademia ABC Ekonomii Społecznej wspieramy liderów lokalnych – pomagamy na nowo przyjrzeć się swojej miejscowości, aby móc dostrzec i docenić jej zasoby, uczymy jak skutecznie mobilizować innych mieszkańców i instytucje do wspólnego działania. Na program składa się: 5 dni szkoleń oraz indywidualne konsultacje specjalistyczne. Udział we wszystkich działaniach jest bezpłatny.

Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc pod numer 18 201 53 32, pisząc na adres mowes.zakopane@bis-krakow.pl lub na stronie www.bis-krakow.pl. Rekrutacja trwa do 19 września 2011 r.

Akademia „ABC Ekonomii Społecznej” jest jednym z działań prowadzonych w ramach projektu „Sieć MOWES – Małopolskie Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej na rzecz wzmocnienia potencjału i rozwoju sektora ES w regionie”.


formualrz_zgloszeniowy_ABC_ES_Zakopane.doc

Informacje_o_ABC_ES.pdf

Program_-_Akademia_ABC_ES.pdf

Zobacz w naszym sklepie:
 • Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiŚpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne  2:21 2 Krzesane  4:26 3 Janosikowe  5:44 4 Ozwodne zbojnickie  2:24 5 Duchowe  4:55 6...
  40 zł
 • „Lykorz mimo włosnyj wóli”„Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...
  40 zł
 • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
  170 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.