PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Zasadnicza Szkoła Zawodowa Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zakopanem

Poniedziałek, 31 października 2011 r.
Autor: Piotr Kyc

fot. Piotr KycSzkolnictwo zawodowe w ciągu ostatnich przynajmniej dwudziestu lat zostało doprowadzone do tak słabej kondycji, że w społeczeństwie pojawiły się poważne obawy o zupełny zanik kształcenia w wielu zawodach, które jednak istnieją. Tym bardziej cieszy każda inicjatywa mająca na celu wspieranie szkolnictwa zawodowego, której celem jest wzmocnienie kształcenia w szkołach tego typu, skuteczniejsze powiązanie jego oferty z potrzebami rynku pracy, oraz poprawa wizerunku tej sfery edukacji.


Na terenie kraju organizuje się wiele kursów, modernizuje się bazę dydaktyczną istniejących szkół. W samej tylko małopolsce na projekt „Modernizacja kształcenia zawodowego” przeznaczono w latach 2010 – 2014 ponad 140 milionów złotych.

Od 1 września 2011 roku w ten nurt „odnowy” szkolnictwa zawodowego wpisuje się Zasadnicza Szkoła Zawodowa Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zakopanem.

Oficjalnego otwarcia nowej szkoły dokonano w dniu 21 października 2011 roku podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W programie uroczystości organizowanej przez Cech Rzemiosł Różnych w Zakopanem przewidziano ponadto ślubowanie uczniów klas pierwszych i pasowanie uczniów na czeladników.

Do Domu Rzemiosła przybyli goście reprezentujący władze lokalne, oświatowe, branżowe, oraz osoby związane od lat z rzemiosłem. Zgromadzonych przywitał Starszy Cechu Franciszek Kaletka, który stwierdził, że „wszystkie nasze działania zmierzające do otwarcia nowej szkoły spotkały się z dużą życzliwością i zrozumieniem władz powiatowych, miejskich i oświatowych”. W imieniu Cechu podziękował wszystkim za pomoc.

Dyrektorem nowej szkoły została mgr Ewa Zydroń, jedna z pomysłodawców powołania placówki i jej współtwórczyni. Pani Dyrektor i Cechowi Rzemiosł gratulujemy sukcesu.

Tylko patrzeć, a za lat kilkanaście, a może i wcześniej spotkamy się na uroczystości nadania cechowej zakopiańskiej szkole sztandaru, a może i imienia...Tymczasem życzymy spokojnej, owocnej pracy i wielu absolwentów.

Zasadnicza Szkoła Zawodowa Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zakopanem jest szkołą niepubliczną o uprawnieniach – co ważne (!) - szkoły publicznej. Na naukę zawodu przyjmuje absolwentów gimnazjum, którzy nie ukończyli 18 roku życia, zawarli umowę o pracę w celu nauki zawodu z pracodawcami.
Jakiego zawodu można się tutaj nauczyć ? W cyklu 3 letnim są to następujące zawody: fryzjer, stolarz, mechanik pojazdów samochodowych, elektryk, murarz, cukiernik, elektromechanik pojazdów samochodowych, blacharz pojazdów samochodowych, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, elektromechanik, technolog robót wykończeniowych, piekarz, malarz tapeciarz, posadzkarz, ślusarz, złotnik, krawiec, kamieniarz, cieśla, rzeźnik-wędliniarz.
W cyklu 2 letnim szkoła będzie kształcić sprzedawców, kucharzy małej gastronomii, blacharzy, lakierników. Nauka jest bezpłatna (nie pobiera się czesnego). O przyjęciu decyduje komisja rekrutacyjno – kwalifikacyjna powołana przez Dyrektora Szkoły.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.