PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Zasadnicza Szkoła Zawodowa Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zakopanem

Poniedziałek, 31 października 2011 r.
Autor: Piotr Kyc

fot. Piotr KycSzkolnictwo zawodowe w ciągu ostatnich przynajmniej dwudziestu lat zostało doprowadzone do tak słabej kondycji, że w społeczeństwie pojawiły się poważne obawy o zupełny zanik kształcenia w wielu zawodach, które jednak istnieją. Tym bardziej cieszy każda inicjatywa mająca na celu wspieranie szkolnictwa zawodowego, której celem jest wzmocnienie kształcenia w szkołach tego typu, skuteczniejsze powiązanie jego oferty z potrzebami rynku pracy, oraz poprawa wizerunku tej sfery edukacji.


Na terenie kraju organizuje się wiele kursów, modernizuje się bazę dydaktyczną istniejących szkół. W samej tylko małopolsce na projekt „Modernizacja kształcenia zawodowego” przeznaczono w latach 2010 – 2014 ponad 140 milionów złotych.

Od 1 września 2011 roku w ten nurt „odnowy” szkolnictwa zawodowego wpisuje się Zasadnicza Szkoła Zawodowa Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zakopanem.

Oficjalnego otwarcia nowej szkoły dokonano w dniu 21 października 2011 roku podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W programie uroczystości organizowanej przez Cech Rzemiosł Różnych w Zakopanem przewidziano ponadto ślubowanie uczniów klas pierwszych i pasowanie uczniów na czeladników.

Do Domu Rzemiosła przybyli goście reprezentujący władze lokalne, oświatowe, branżowe, oraz osoby związane od lat z rzemiosłem. Zgromadzonych przywitał Starszy Cechu Franciszek Kaletka, który stwierdził, że „wszystkie nasze działania zmierzające do otwarcia nowej szkoły spotkały się z dużą życzliwością i zrozumieniem władz powiatowych, miejskich i oświatowych”. W imieniu Cechu podziękował wszystkim za pomoc.

Dyrektorem nowej szkoły została mgr Ewa Zydroń, jedna z pomysłodawców powołania placówki i jej współtwórczyni. Pani Dyrektor i Cechowi Rzemiosł gratulujemy sukcesu.

Tylko patrzeć, a za lat kilkanaście, a może i wcześniej spotkamy się na uroczystości nadania cechowej zakopiańskiej szkole sztandaru, a może i imienia...Tymczasem życzymy spokojnej, owocnej pracy i wielu absolwentów.

Zasadnicza Szkoła Zawodowa Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zakopanem jest szkołą niepubliczną o uprawnieniach – co ważne (!) - szkoły publicznej. Na naukę zawodu przyjmuje absolwentów gimnazjum, którzy nie ukończyli 18 roku życia, zawarli umowę o pracę w celu nauki zawodu z pracodawcami.
Jakiego zawodu można się tutaj nauczyć ? W cyklu 3 letnim są to następujące zawody: fryzjer, stolarz, mechanik pojazdów samochodowych, elektryk, murarz, cukiernik, elektromechanik pojazdów samochodowych, blacharz pojazdów samochodowych, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, elektromechanik, technolog robót wykończeniowych, piekarz, malarz tapeciarz, posadzkarz, ślusarz, złotnik, krawiec, kamieniarz, cieśla, rzeźnik-wędliniarz.
W cyklu 2 letnim szkoła będzie kształcić sprzedawców, kucharzy małej gastronomii, blacharzy, lakierników. Nauka jest bezpłatna (nie pobiera się czesnego). O przyjęciu decyduje komisja rekrutacyjno – kwalifikacyjna powołana przez Dyrektora Szkoły.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.