PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

XX Kwesta Zaduszkowa w Zakopanem

Czwartek, 3 listopada 2011 r.
Autor: Agata Nowakowska-Wolak

fot. Agata Nowakowska-WolakXX Kwesta na Rzecz Odnowy Zabytkowych Nagrobków przyniosła zbliżoną do zeszłorocznej sumę: 18.495,95 zł oraz 7,25 dolarów i 4,51 Euro. Na Starym Cmentarzu zebrano 6.531,91 zł, a na Nowym 11.964,04 zł. Dla przypomnienia: w zeszłym roku zebrano rekordową kwotę ponad 19 tys. zł. Jak co roku, dzięki Bogu dopisała pogoda, darczyńcy i kwestarze!


Na Starym Cmentarzu honorowy dyżur pełnili (w kolejności kwestowania): Maria Mateja–Torbiarz, Andrzej Makowski i Wojciech Gąsienica Walczak, Tamara Rzucidło i Maciej Wojak, Joanna Staszak i Renata Szych, Janusz Majcher i Wojciech Solik, Jan Karpiel Bułecka i Leszek Behounek, Jerzy Jędrysiak oraz Barbara i Jacek Kapłan, Agata Pitoń, Michał Gąsienica Szostak i Jerzy Jędrysiak, Franciszek Bachleda Księdzularz i Adam Kitkowski, Bożena i Wojciech Byrcynowie, Małgorzata Wnuk i Marcin Zubek, Maria Gąsienica Chmiel i Agata Nowakowska Wolak.

Na Nowym Cmentarzu kwestowali: Andrzej Wolak i Regina Mrowca–Kenar, Celina i Marek Zaniewscy z Kingą Królikowską, Mariusz Koperski i Marek Donatowicz oraz Krzysztof Wiśniowski, Bożena Solańska i Urszula Radwańska, Marzena Mitan Abel, Andrzej Hyc i Maciej Rzankowski z synem Maciejem. Krzysztof Trebunia-Tutka z żoną Anitą i synem Jasiem, Ewa Fortuna i Marta Wesołowska z Wojciechem Hycem oraz Magdalena Kraszewska i Wojciech Wojczyński.

Organizatorzy dziękują wszystkim ofiarodawcom i kwestarzom za hojność i życzliwość! Serdeczne Bóg zapłać!

Gorące podziękowania należą się też Wojciechowi Gąsienicy Walczakowi i Wojciechowi Gąsienicy Sieczce za wykonanie i podarowanie nowej szkatuły w oprawie z artystycznej kucizny,  Urzędowi Miasta za pomoc i wydrukowanie 600 ulotek z informacją o efektach zeszłorocznej zbiórki oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji kwesty. Harcerkom Wędrowniczkom z Tatrzańskiego Hufca oraz młodzieży z Zespołu Szkół Budowlanych dziękujemy za pomoc w pielęgnacji opuszczonych mogił.

Plany na przyszłość

W przyszłym roku zamierzamy dokończyć kompleksowo porządkowanie, odnawianie i pielęgnowanie opuszczonych mogił, tumb i obelisków na wschodnim cyplu cmentarza, tak aby ta najbardziej zaniedbana, oddalona część sprawiła już dobre wrażenie.

Trzeba też zająć się oryginalnymi unikatowymi drewnianymi krzyżami Marii i Bronisława Dembowskich, Sabały i Witolda Dalbora. Należy wzmocnić konstrukcje i uzupełnić ubytki w krzyżu Wandy Gentil Tipennhauer. Na oczyszczenie czeka też konserwowany kilkanaście lat temu grobowiec Ks. Jegomościa Józefa Stolarczyka i I dyrektora C.K. Szkoły Przemysłu Drzewnego Franciszka Neuzila. Jak co roku, kosmetyce należy poddać leżące w centrum uwagi grobowce: Rodziny Chramców, Marii i Stanisława Witkiewiczów, Tytusa Chałubińskiego, Władysława Orkana, Kazimierza Przerwy – Tetmajera.


Datki z dopiskiem KWESTA można wpłacać też na konto:
Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, 34-500 Zakopane, ul. Kościuszki 2
Podhalański Bank Spółdzielczy w Zakopanem: 30 8821 0009 0000 0003 4542 0001

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.