PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

XX Kwesta Zaduszkowa w Zakopanem

Czwartek, 3 listopada 2011 r.
Autor: Agata Nowakowska-Wolak

fot. Agata Nowakowska-WolakXX Kwesta na Rzecz Odnowy Zabytkowych Nagrobków przyniosła zbliżoną do zeszłorocznej sumę: 18.495,95 zł oraz 7,25 dolarów i 4,51 Euro. Na Starym Cmentarzu zebrano 6.531,91 zł, a na Nowym 11.964,04 zł. Dla przypomnienia: w zeszłym roku zebrano rekordową kwotę ponad 19 tys. zł. Jak co roku, dzięki Bogu dopisała pogoda, darczyńcy i kwestarze!


Na Starym Cmentarzu honorowy dyżur pełnili (w kolejności kwestowania): Maria Mateja–Torbiarz, Andrzej Makowski i Wojciech Gąsienica Walczak, Tamara Rzucidło i Maciej Wojak, Joanna Staszak i Renata Szych, Janusz Majcher i Wojciech Solik, Jan Karpiel Bułecka i Leszek Behounek, Jerzy Jędrysiak oraz Barbara i Jacek Kapłan, Agata Pitoń, Michał Gąsienica Szostak i Jerzy Jędrysiak, Franciszek Bachleda Księdzularz i Adam Kitkowski, Bożena i Wojciech Byrcynowie, Małgorzata Wnuk i Marcin Zubek, Maria Gąsienica Chmiel i Agata Nowakowska Wolak.

Na Nowym Cmentarzu kwestowali: Andrzej Wolak i Regina Mrowca–Kenar, Celina i Marek Zaniewscy z Kingą Królikowską, Mariusz Koperski i Marek Donatowicz oraz Krzysztof Wiśniowski, Bożena Solańska i Urszula Radwańska, Marzena Mitan Abel, Andrzej Hyc i Maciej Rzankowski z synem Maciejem. Krzysztof Trebunia-Tutka z żoną Anitą i synem Jasiem, Ewa Fortuna i Marta Wesołowska z Wojciechem Hycem oraz Magdalena Kraszewska i Wojciech Wojczyński.

Organizatorzy dziękują wszystkim ofiarodawcom i kwestarzom za hojność i życzliwość! Serdeczne Bóg zapłać!

Gorące podziękowania należą się też Wojciechowi Gąsienicy Walczakowi i Wojciechowi Gąsienicy Sieczce za wykonanie i podarowanie nowej szkatuły w oprawie z artystycznej kucizny,  Urzędowi Miasta za pomoc i wydrukowanie 600 ulotek z informacją o efektach zeszłorocznej zbiórki oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji kwesty. Harcerkom Wędrowniczkom z Tatrzańskiego Hufca oraz młodzieży z Zespołu Szkół Budowlanych dziękujemy za pomoc w pielęgnacji opuszczonych mogił.

Plany na przyszłość

W przyszłym roku zamierzamy dokończyć kompleksowo porządkowanie, odnawianie i pielęgnowanie opuszczonych mogił, tumb i obelisków na wschodnim cyplu cmentarza, tak aby ta najbardziej zaniedbana, oddalona część sprawiła już dobre wrażenie.

Trzeba też zająć się oryginalnymi unikatowymi drewnianymi krzyżami Marii i Bronisława Dembowskich, Sabały i Witolda Dalbora. Należy wzmocnić konstrukcje i uzupełnić ubytki w krzyżu Wandy Gentil Tipennhauer. Na oczyszczenie czeka też konserwowany kilkanaście lat temu grobowiec Ks. Jegomościa Józefa Stolarczyka i I dyrektora C.K. Szkoły Przemysłu Drzewnego Franciszka Neuzila. Jak co roku, kosmetyce należy poddać leżące w centrum uwagi grobowce: Rodziny Chramców, Marii i Stanisława Witkiewiczów, Tytusa Chałubińskiego, Władysława Orkana, Kazimierza Przerwy – Tetmajera.


Datki z dopiskiem KWESTA można wpłacać też na konto:
Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, 34-500 Zakopane, ul. Kościuszki 2
Podhalański Bank Spółdzielczy w Zakopanem: 30 8821 0009 0000 0003 4542 0001

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.