PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Unijny powrót do szkoły

Poniedziałek, 7 listopada 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka4 listopada I Liceum Ogólnokształcące im. Oswalda Balzera w Zakopanem odwiedzili absolwenci Filip Skawiński i Bartłomiej Balcerzyk, którzy obecnie pracują jako urzędnicy Komisji Europejskiej. Spotkanie odbyło się w ramach akcji „Powrót do szkoły” realizowanej w związku z polską prezydencją w UE.


Urzędnicy odwiedzili swoją dawną szkołę, aby przybliżyć uczniom ideę Unii Europejskiej, porozmawiać na różne tematy dotyczące UE, a przede wszystkim podzielić się swoimi doświadczeniami z pracy w instytucjach unijnych. Filip Skawiński opowiadał o Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie, a Bartłomiej Balcerzyk o pracy w Dyrekcji Generalnej Ochrony Środowiska w Brukseli. Poprzez swoje osobiste historie pokazali oni uczniom, czym jest Unia Europejska, a także jakie możliwości oferuje młodemu pokoleniu.

- Jest takie poczucie, że Unia Europejska jest ważna, ale obywatele nie mają o niej wystarczającej wiedzy. Najlepszy sposób, by to zmienić, to rozmowa o konkretnych rzeczach z kimś, kto reprezentuje tę instytucję. Dla młodzieży jest to na pewno bardziej wiarygodne, ponieważ my byliśmy kiedyś na ich miejscu – wyjaśnia Filip Skawiński.

- Mówi się często, że Unia zadecydowała, Komisja coś narzuciła, a nam chodzi o to, aby pokazać, że ta Unia i ci urzędnicy, to jesteśmy my. To są nawet absolwenci, którzy chodzili do tej samej szkoły – dodaje Bartłomiej Balcerzyk.

Uczniów najbardziej interesowały bliskie im kwestie, takie jak możliwość skorzystania z unijnych stypendiów i studiów zagranicą oraz perspektywy pracy w Komisji Europejskiej. Rozmowa na te tematy była także dobrą okazją, by zmotywować uczniów do nauki języków obcych. Unia Europejska stwarza dla młodego pokolenia duże możliwości rozwoju, ale konieczna jest do tego znajomość języka angielskiego, niemieckiego lub francuskiego.

"Powrót do szkoły" trwa w całej Polsce. W dniach między 3 a 10 listopada 2011 roku do swoich szkół wraca ponad 200 polskich urzędników, pracujących na co dzień w instytucjach Unii Europejskiej. Jest to inicjatywa Komisji Europejskiej. Dzięki niej uczniowie będą mieli szansę poznać osobiście urzędnika europejskiego, który kiedyś chodził do tej samej szkoły, a dla urzędników to świetna okazja, żeby porozmawiać z młodzieżą. Akcja jest realizowana już od kilku lat na dużą skalę w poszczególnych krajach UE, z okazji polskiej prezydencji dotarła do naszego kraju.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.