PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Betlejemskie Światło Pokoju

Piątek, 9 grudnia 2011 r.
Autor: Marek Tomalik

Betlejemskie Światło PokojuZe Słowacji przez Łysą Polanę i Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach Betlejemskie Światło Pokoju powędruje do polskich wsi i miast. Uroczyste przekazanie światła przez skautów słowackich reprezentacji Głównej Kwatery ZHP, harcerzom Hufca Podhalańskiego oraz przybyłym delegacjom odbędzie się w niedzielę 11 grudnia po Mszy Św. o godz. 10.00 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach.


Mszę św. będzie koncelebrował biskup pomocniczy krakowski Damian Andrzej Muskus. Następnie włodarze Sanktuarium zapraszają na ognisko w Ogrodach Fatimskich. Stamtąd harcerze ruszą z Betlejemskim Światłem do tatrzańskich i gorczańskich schronisk górskich.

Coroczna akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem ma już w Polsce tradycję 20 lat. Przekazanie światła narodziło się w Linzu w 1986 roku, jako akcja charytatywna na rzecz dzieci niepełnosprawnych. Austriackie Radio i Telewizja z pomocą skautów roznosiła betlejemskie światło po szpitalach i domach opieki społecznej. Po kilku latach Światło rozeszło się niemal po całej Europie.

Z Izraela samolotem trafia do Wiednia, gdzie zjeżdżają delegacje skautowe z różnych stron. Przez lata ze względu na izolację w okowach bloku socjalistycznego, Polacy odbierali światło od Słowaków przy szlabanie granicznym na Łysej Polanie. Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej harcerze nadal odbierają światło od Słowaków. Dzieje się to w dwojaki sposób – jednego roku Polacy jadą na Słowację, kolejnego Słowacy przywożą światło do Kaplicy Betlejemskiego Światła Pokoju przy schronisku Głodówka należącym do ZHP. Stąd Betlejemskie Światło Pokoju trafia do chorągwi, hufców i drużyn harcerskich na terenie całego kraju, a za ich pośrednictwem do mieszkańców miast i wsi. Z rąk harcerzy uroczyście przyjmuje je prezydent RP, Premier, marszałek Sejmu i prymas Polski. Polscy harcerze przekazują Światło również do wschodnich sąsiadów – na Litwę i Białoruś.

Uroczystości na Podhalu są zakrojone na znacznie większą niż dotąd skalę. 18 grudnia o 11.00 odbędzie się specjalna Msza św. w kościele Świętej Królowej Jadwigi w Nowym Targu. Przekazanie ognia obejmie większość podhalańskich parafii. Tak szeroka akcja wiąże się z odrodzeniem ruchu ZHP na Podhalu, związanego z powstaniem 22.10 br. Podhalańskiego Hufca Chorągwi Krakowskiej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł
  • Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiBaciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...
    30 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.