PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Zakopanego

Poniedziałek, 12 grudnia 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaBetlejemskie Światło Pokoju w Zakopanem rozpoczęło wędrówkę po Polsce, niosąc jak zawsze nadzieję na pokój wśród narodów. W trakcie uroczystości, która odbyła się w niedzielę w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, skauci słowaccy przekazali Płomień z Betlejem harcerzom ze Związku Harcerstwa Polskiego.


Niedzielne wydarzenie zgromadziło ponad 800 harcerzy z całej Polski i 250 skautów ze Słowacji. Mszy świętej przewodniczył sufragan diecezji krakowskiej bp Damian Andrzej Muskus, a koncelebrowali ją kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach ks. Marian Mucha, naczelny kapelan ZHP ks. hm. Ronald Kasowski oraz harcerscy kapelani. W uroczystości uczestniczyli także mieszkańcy Zakopanego, goście oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Światło z rąk Słowaków odebrała naczelniczka ZHP hm. Małgorzata Sinica, dzieląc się nim z wszystkim obecnym w sanktuarium. Tym razem znak pokoju zgromadzeni przekazali sobie rozpalając tysiąc betlejemskich świec.

Po uroczystości reprezentacje chorągwi harcerskich zabrały Światło do miast w całej Polsce. W pierwszej kolejności - w asyście policji – dotarło ono do Krakowa i Częstochowy.

Światło zapalone w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem rozpoczęło swoją drogę po Europie 10 grudnia w Wiedniu. Hasło tegorocznej akcji brzmi „Światło, które prowadzi”.

- To hasło dla każdego. Jedni odczytają w nim siłę Pisma Świętego i wartości, które są w nim zapisane, inni będą doszukiwać się dorobku charyzmatycznych postaci, które zmieniły świat (chociażby jak Jan Paweł II), natomiast dla harcerzy i członków ZHP ma to być apel do ich postawy harcerskiej, instruktorskiej, pedagogicznej. Wszak sami jesteśmy światłem dla innych – wyjaśniają harcerze.


DWUDZIESTY PIERWSZY RAZ W POLSCE

Akcja „Betlejemskie Światło Pokoju" została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF).

Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło jest transportowane do Wiednia za pośrednictwem austriackich linii lotniczych. Jeśli ze względu na skomplikowaną sytuację w relacjach izraelsko-palestyńskich zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać Światła w samym Betlejem, wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły Ogień do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia.

Na około tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego do czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej odbierał Światło na przejściu granicznym na Łysej Polanie w Tatrach. Dziś przekazanie odbywa się naprzemiennie: raz na Słowacji, a raz w Polsce.

W Warszawie delegacja harcerek i harcerzy dzieli się Betlejemskim Światłem Pokoju z Prezydentem RP, Premierem, Marszałkami Sejmu i Senatu. Światło jest zanoszone do kościołów, urzędów, organizacji, szpitali. Z Warszawy Płomień wędruje na północ, a stamtąd na wschód - na Ukrainę, Białoruś, Litwę i do Rosji. Światło z Betlejem dociera do całej Europy - nawet poza krąg polarny.

18 grudnia 2011 r. harcerski żaglowiec „Zawisza Czarny” wypłynie z Gdyni w rejs na Bornholm, by zawieźć Betlejemskie Światło Pokoju do Danii.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • „Lykorz mimo włosnyj wóli”„Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...
    30 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.