PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Nowy pomysł samorządów na prywatyzację PKL-u

Środa, 14 grudnia 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaWe wtorek w Urzędzie Miasta Zakopane odbyło się spotkanie z przedstawicielami gmin, na których terenie znajduje się infrastruktura Polskich Kolei Linowych. Burmistrz Janusz Majcher przedstawił nowy pomysł na udział samorządów w prywatyzacji spółki. Pozyskanie środków na jej zakup miało by być możliwe dzięki emisji obligacji.


- Konieczne będzie powołanie spółki celowej, która wyemituje obligacje, a po zakupie PKL-u zostaną one zamienione na udziały w spółce. Pieniądze w ten sposób pozyskane znacznie zwiększą możliwości finansowe gmin. Stworzy to także szanse, by PKL pozostał w rękach mieszkańców. Chcemy zaangażować społeczność lokalną, a samorządy przejmą na swoje barki zarządzanie spółką – wyjaśniał burmistrz Janusz Majcher.

Pomysł jest obecnie konsultowany z samorządami oraz doradcami i specjalistami z Giełdy Papierów Wartościowych. Konieczna jest analiza celowości i budżetowania przedsięwzięcia oraz ocena wartości spółki. Obligacjami mogą być zainteresowane nie tylko osoby indywidualne, ale także fundusze kapitałowe. Obligacje Gminne nie są nowością na polskim rynku, tym bardziej więc zakopiańskie władze liczą na powodzenie tego przedsięwzięcia.

- Rynek kapitałowy i giełda służy temu, aby również samorządy najdowały źródła finansowania. Pozytywnie oceniamy więc to przedsięwzięcie i będziemy mu patronować – podkreślał Emil Stępień, Wicedyrektor Zespołu Rozwoju New Connect z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA.

Pomysłodawcy zapewniali, że według wstępnej oceny są w stanie zgromadzić kapitał wystarczający na zakup PKL-u, a emisja obligacji jest znacznie bardziej opłacalna, niż zaciągnięcie kredytu. W przypadku, gdyby jednak inicjatywa ta nie odniosła skutku, będą musieli liczyć się z kosztami kilkudziesięciu tysięcy złoych.

- Jeśli Ministerstwo Infrastruktury przystąpi do prywatyzacji PKL-u, chcemy być przygotowani i mieć na to realny wpływ. Ze społecznego punktu widzenia będzie lepiej, jeśli to samorządy przejmą tę strategiczna dla nich spółkę  – podkreślał burmistrz Janusz Majcher, deklarując, że jeszcze w tym roku po rozpatrzeniu przez poszczególne samorządy zapadnie decyzja w sprawie emisji obligacji.

W spotkaniu wzięli udział: Alina Kuś, zastępca Wójta Gminy Zawoja, Jan Boligłowa, zastępca Burmistrza Krynicy Zdrój, Bohdan Pitoń, wójt Gminy Kościelisko. Obecny był również Emil Stępień, Wicedyrektor Zespołu Rozwoju New Connect z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA oraz Sebastian Bogus, będący autoryzowanym doradcą New Connect.

Przypomnijmy, że w lipcu br. przedstawiciele sześciu gmin, na terenie których znajdują się obiekty PKL-u, podpisali list intencyjny w sprawie udziału w procesie prywatyzacji tej spółki. Gminy chciały wówczas zawiązać konsorcjum, znaleźć inwestora strategicznego i wykupić akcje firmy.

Także słowacka firma Tatry Mountain Resorts podtrzymuje nadal chęć przystąpienia do przetargu na sprzedaż Polskich Kolei Linowych.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.