PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

Inteligentny system sterowania ruchem na Podhalu

Sobota, 21 stycznia 2012 r.
Autor: AKS

fot. Anna Karpiel-SembereckaW piątek w Zakopanem w siedzibie Starostwa Tatrzańskiego, podczas posiedzenia Komisji ds. Infrastruktury, Polityki Regionalnej oraz Środowiska Związku Województw RP, został zaprezentowany inteligentny system sterowania ruchem na Podhalu. Spotkaniu przewodniczył wicemarszałek Roman Ciepiela, a wzięli w nim udział przedstawiciele Urzędów Marszałkowskich i Zarządów Dróg Wojewódzkich z całego kraju. System, jak zapewniają jego twórcy, jest unikatowym rozwiązaniem w skali kraju. Będzie on informował kierowców o tym, jak najszybciej dojechać pod Tarty z ominięciem korków, wskazując m.in. drogi alternatywne i przewidywane czasy przejazdów.


System testowano w dniu, Kidy rozpoczynał się najazd turystów w związku z rozpoczynającym się Pucharem Świata w skokach narciarskich.

System składa się z sieci specjalistycznych urządzeń, takich jak stacje monitorowania natężenia ruchu, stacje ostrzegania monitorujące warunki atmosferyczne oraz stan nawierzchni dróg, stacje monitoringu wizyjnego, a także tablice informacji drogowej. Ma on poprawić drożność, bezpieczeństwo oraz zarządzanie ruchem na terenie powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego oraz sprawić, by podróżowanie po drogach na tym terenie stało się bezpieczniejsze, szybsze i bardziej ekologiczne. Inwestycja kosztowała ok. 5 mln zł i została zrealizowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich z pomocą pieniędzy unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 (MRPO). Jeżeli system sprawdzi się w przypadku Podhala, zostanie rozszerzony także na inne części województwa.

Dane ze wszystkich urządzeń będą spływały do Regionalnego Centrum Nadzoru Ruchu Drogowego mieszczącego się w siedzibie krakowskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Pomocnym dla turystów wybierających się pod Tatry będzie także portal informacji drogowej www.wtatry.eu. Będzie można sprawdzić w nim, które trasy w danej chwili są najbardziej zakorkowane. W planach jest również uruchomienie bezpłatnej usługi SMS, dzięki której zarejestrowani użytkownicy portalu otrzymają informacje o warunkach ruchu panujących na Podhalu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    130 zł
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.