PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

Inteligentny system sterowania ruchem na Podhalu

Sobota, 21 stycznia 2012 r.
Autor: AKS

fot. Anna Karpiel-SembereckaW piątek w Zakopanem w siedzibie Starostwa Tatrzańskiego, podczas posiedzenia Komisji ds. Infrastruktury, Polityki Regionalnej oraz Środowiska Związku Województw RP, został zaprezentowany inteligentny system sterowania ruchem na Podhalu. Spotkaniu przewodniczył wicemarszałek Roman Ciepiela, a wzięli w nim udział przedstawiciele Urzędów Marszałkowskich i Zarządów Dróg Wojewódzkich z całego kraju. System, jak zapewniają jego twórcy, jest unikatowym rozwiązaniem w skali kraju. Będzie on informował kierowców o tym, jak najszybciej dojechać pod Tarty z ominięciem korków, wskazując m.in. drogi alternatywne i przewidywane czasy przejazdów.


System testowano w dniu, Kidy rozpoczynał się najazd turystów w związku z rozpoczynającym się Pucharem Świata w skokach narciarskich.

System składa się z sieci specjalistycznych urządzeń, takich jak stacje monitorowania natężenia ruchu, stacje ostrzegania monitorujące warunki atmosferyczne oraz stan nawierzchni dróg, stacje monitoringu wizyjnego, a także tablice informacji drogowej. Ma on poprawić drożność, bezpieczeństwo oraz zarządzanie ruchem na terenie powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego oraz sprawić, by podróżowanie po drogach na tym terenie stało się bezpieczniejsze, szybsze i bardziej ekologiczne. Inwestycja kosztowała ok. 5 mln zł i została zrealizowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich z pomocą pieniędzy unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 (MRPO). Jeżeli system sprawdzi się w przypadku Podhala, zostanie rozszerzony także na inne części województwa.

Dane ze wszystkich urządzeń będą spływały do Regionalnego Centrum Nadzoru Ruchu Drogowego mieszczącego się w siedzibie krakowskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Pomocnym dla turystów wybierających się pod Tatry będzie także portal informacji drogowej www.wtatry.eu. Będzie można sprawdzić w nim, które trasy w danej chwili są najbardziej zakorkowane. W planach jest również uruchomienie bezpłatnej usługi SMS, dzięki której zarejestrowani użytkownicy portalu otrzymają informacje o warunkach ruchu panujących na Podhalu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.