PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

Profilaktyczne badania USG dla dzieci

Poniedziałek, 21 maja 2012 r.
Autor: AKS

Profilaktyczne badania USG dla dzieciBurmistrz Miasta Zakopane Janusz Majcher oraz Fundacja Ronalda McDonalda zapraszają na bezpłatne, profilaktyczne badania USG dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 roku życia w ramach programu „NIE nowotworom u dzieci”. W związku z ogromnym zainteresowaniem rodziców, z jakim spotkała się ubiegłoroczna akcja, Burmistrz we współpracy z Fundacją Ronalda McDonalda oraz zakopiańską restauracją McDonald’s postanowił zorganizować badania również w tym roku.


Badania przeprowadzone zostaną w dniach  4 i 5 czerwca b.r. w Zakopanem. 

W badaniach mogą wziąć udział dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Badania mają na celu dokładną ocenę stanu narządów wewnętrznych dzieci oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Program realizowany jest według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne, a lekarzami współpracującymi z Fundacją są doświadczeni radiolodzy dziecięcy.

Zakres badania to USG tarczycy, węzłów chłonnych, narządów jamy brzusznej oraz u chłopców USG moszny. 

Lekarze będą przyjmować najmłodszych w dniach 4-5 czerwca 2012 r. w Ambulansie Fundacji na placu przed Gimnazjum nr 1 (od strony boiska szkolnego), przy ul. Nowotarskiej 42 w Zakopanem. Wejście na plac możliwe jest przez bramę wjazdową przy parkingu od strony ul. Nowotarskiej. 

Aby umówić się na badanie należy zadzwonić w dniach 28, 29 maja w godzinach 9.00 – 18.00 pod numer  784 827 218.  Zapisy prowadzą wolontariusze z McDonald’s. Podczas zapisu rodzic podaje PESEL dziecka.

Udział w badaniach bez umówienia się jest niemożliwy, liczba miejsc jest ograniczona. 

Badania są bezbolesne, bezpieczne i bezpłatne. 

Jak ważne jest zdrowie naszego dziecka? Rodzice nie mają wątpliwości – najważniejsze. A jak często wykonujemy naszym dzieciom badania profilaktyczne? Za rzadko lub wcale.

Na pytanie zadawane rodzicom dzieci, które przychodzą na badania USG do ambulansu Fundacji, jak często wykonują kontrolne USG większość odpowiada, że będzie je robić po raz pierwszy. 

Kilka słów o ambulansie Fundacji

To jedyny tego typu pojazd w Europie. Jest to unikalna, mobilna stacja medyczna, składająca się z poczekalni – rejestracji oraz dwóch gabinetów lekarskich, wyposażonych w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny.

W czasie badań w ambulansie każdy przychodzi na umówioną godzinę. Czas potrzebny na badanie to około 15-18 minut. Po zakończeniu rodzice otrzymują wyniki badań oraz ewentualne porady lekarskie.

Z badań w ambulansie od początku działania programu skorzystało już ponad 24 000 dzieci. 

O pracy Fundacji

Fundacja Ronalda McDonalda jest organizacją pożytku publicznego, działającą w Polsce od 2002 roku. Polska część należy do większej całości, pracującej w 57 krajach świata organizacji charytatywnej Ronald McDonald House Charities. Fundacje na całym świecie łączy jeden wspólny mianownik – propagowanie wczesnej diagnostyki i profilaktyki oraz pomoc dzieciom dotkniętym chorobą nowotworową i innymi chorobami cywilizacyjnymi.

W Polsce głównym projektem Fundacji Ronalda McDonalda jest ogólnopolski program „NIE nowotworom u dzieci”. Fundacja stawia na poprawę wczesnej wykrywalności chorób nowotworowych u najmłodszych, organizując badania USG, szkoląc lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, inwestując w wydawnictwa propagujące aktualną wiedzę w dziedzinie onkologii.

Oprócz badań przesiewowych Fundacja i jej ambulans są znane ze współpracy z centrami krwiodawstwa i angażowania się w akcje zbierania krwi, w czasie, gdy jej najbardziej brakuje.

W 2009 roku Fundacja oddała do użytku Pokój Rodzinny w Instytucie – Pomniku Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu oraz pracuje nad uruchomieniem projektu budowy Domu Rodzinnego Ronalda McDonalda w Krakowie-Prokocimiu.

Pokoje i domy, to oprócz projektów związanych z badaniami, najważniejsze z programów Fundacji na całym świecie. 

W 2010 i 2011 roku Majka Jeżowska, zasiadająca w Radzie Fundacji, wraz z przyjaciółmi muzykami nagrała płytę ‘Czarodzieje uśmiechu I’ oraz II.  W 2012 roku praca Majki na rzecz Fundacji została doceniona tytułem „Gwiazda Dobroczynności”.

Głównym donatorem Fundacji jest McDonald’s, ale źródłem finansowania są także pieniądze ze zbiórki, której symbolem jest domek-skarbonka, stojący w każdej restauracji McDonald’s. Przyjaciele Fundacji mogą jej także pomóc odpisem 1% podatku.

Więcej informacji na stronie www.frm.org.pl  oraz na profilu Fundacji na Facebooku: http://www.facebook.com/FundacjaRonaldaMcDonalda

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.