PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

Pielgrzymka z Kościoła Świętego Krzyża w Zakopanem na Giewont

Wtorek, 21 sierpnia 2012 r.
Autor: Maciej Bętkowski

fot. Maciej Bętkowski19 sierpnia 2012 roku odbyła się tradycyjna Pielgrzymka na Giewont w 111 rocznicę poświęcenia Krzyża na Giewoncie. O godzinie 9-tej pielgrzymi uczestniczyli we Mszy Świętej w Kościele Świętego Krzyża w Zakopanem, którą odprawili: Ksiądz Proboszcz Mariusz Dziuba i Ksiądz Proboszcz Parafii z Poronina Stanisław Parzygnat.


Piękne, okolicznościowe kazanie wygłosił Ksiądz Prałat Stanisław Szyszka, który między innymi powiedział: Krzyż jest z nami od tysiąca lat – obecny w pradawnych kryptach, na romańskich portalach, wspaniałych ołtarzach gotyku i baroku, towarzyszy i tłumnie wypełnia cmentarze, robiąc szczególne wrażenie tam, gdzie jednakowe mogiły aż po horyzont przypominają o walce lub zbrodni, "Bo wolność krzyżami się mierzy...". Obecny na dawnych herbach i pieczęciach, bardzo prędko trafił pod strzechy prywatnych domostw, gdzie pozostał do dziś, jako ktoś bliski, dodający otuchy i zachęcający do wytrwania. Sojusznik w ciemnych latach zaborów, wojen i komunistycznego ucisku. Tak oczywisty, że chwilami zapomniany. Dziś coraz częściej (na szczęście przez znikomą mniejszość) wyśmiewany i lżony. Jak wówczas w drodze na Golgotę. A i tak o wiele bezpieczniejszy niż na świecie, gdzie rozpasany dobrobyt, każe go usuwać z miejsc publicznych i masowej wyobraźni. W polskiej przestrzeni krzyż to wielki pomost między przeszłością i przyszłością. Znak czasów i symbol dziejów, których nie można zrozumieć bez Chrystusa. Od szczytu Giewontu po świątynie Trójmiasta, z przejmującym grobem w kościele św. Brygidy.

Po Mszy św. pielgrzymi zebrali się przy krzyżu koło Pustelni Świętego Brata Alberta i stąd wyruszyli niebieskim szlakiem na Giewont. Pielgrzymkę prowadził Ksiądz Proboszcz Mariusz Dziuba. W czasie Pielgrzymki pielgrzymi wspólnie odmawiali modlitwy, Różaniec i Drogę Krzyżową. Wędrowanie pod górę było trudne, bo było bardzo gorąco. Tradycyjnie w schronisku na Hali Kondratowej mieliśmy półgodzinny odpoczynek. Po odpoczynku i odmówieniu kolejnej stacji Drogi Krzyżowej, dalej, na szczyt Giewontu wyruszyły 162 osoby. Pielgrzymka była bardzo dobrze przygotowana i poprowadzona. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego; Tadeusz Jakubiak i Franciszek Łukaszczyk Jużyk, za co pielgrzymi byli im bardzo wdzięczni.

Wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia Pielgrzymki, która była ważnym wydarzeniem w życiu religijnym Zakopanego i Podhala, należą się słowa podziękowania i uznania. Serdeczne Bóg zapłać wszystkim za włożoną pracę i wysiłek organizacyjny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XSpinka góralska XMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonka w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.