Zakopane
Wiadomości
Pielgrzymka z Kościoła Świętego Krzyża w Zakopanem na Giewont
Autor: Maciej Bętkowski
19 sierpnia 2012 roku odbyła się tradycyjna Pielgrzymka na Giewont w 111 rocznicę poświęcenia Krzyża na Giewoncie. O godzinie 9-tej pielgrzymi uczestniczyli we Mszy Świętej w Kościele Świętego Krzyża w Zakopanem, którą odprawili: Ksiądz Proboszcz Mariusz Dziuba i Ksiądz Proboszcz Parafii z Poronina Stanisław Parzygnat.
Piękne, okolicznościowe kazanie wygłosił Ksiądz Prałat Stanisław Szyszka, który między innymi powiedział: Krzyż jest z nami od tysiąca lat – obecny w pradawnych kryptach, na romańskich portalach, wspaniałych ołtarzach gotyku i baroku, towarzyszy i tłumnie wypełnia cmentarze, robiąc szczególne wrażenie tam, gdzie jednakowe mogiły aż po horyzont przypominają o walce lub zbrodni, "Bo wolność krzyżami się mierzy...". Obecny na dawnych herbach i pieczęciach, bardzo prędko trafił pod strzechy prywatnych domostw, gdzie pozostał do dziś, jako ktoś bliski, dodający otuchy i zachęcający do wytrwania. Sojusznik w ciemnych latach zaborów, wojen i komunistycznego ucisku. Tak oczywisty, że chwilami zapomniany. Dziś coraz częściej (na szczęście przez znikomą mniejszość) wyśmiewany i lżony. Jak wówczas w drodze na Golgotę. A i tak o wiele bezpieczniejszy niż na świecie, gdzie rozpasany dobrobyt, każe go usuwać z miejsc publicznych i masowej wyobraźni. W polskiej przestrzeni krzyż to wielki pomost między przeszłością i przyszłością. Znak czasów i symbol dziejów, których nie można zrozumieć bez Chrystusa. Od szczytu Giewontu po świątynie Trójmiasta, z przejmującym grobem w kościele św. Brygidy.
Po Mszy św. pielgrzymi zebrali się przy krzyżu koło Pustelni Świętego Brata Alberta i stąd wyruszyli niebieskim szlakiem na Giewont. Pielgrzymkę prowadził Ksiądz Proboszcz Mariusz Dziuba. W czasie Pielgrzymki pielgrzymi wspólnie odmawiali modlitwy, Różaniec i Drogę Krzyżową. Wędrowanie pod górę było trudne, bo było bardzo gorąco. Tradycyjnie w schronisku na Hali Kondratowej mieliśmy półgodzinny odpoczynek. Po odpoczynku i odmówieniu kolejnej stacji Drogi Krzyżowej, dalej, na szczyt Giewontu wyruszyły 162 osoby. Pielgrzymka była bardzo dobrze przygotowana i poprowadzona. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego; Tadeusz Jakubiak i Franciszek Łukaszczyk Jużyk, za co pielgrzymi byli im bardzo wdzięczni.
Wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia Pielgrzymki, która była ważnym wydarzeniem w życiu religijnym Zakopanego i Podhala, należą się słowa podziękowania i uznania. Serdeczne Bóg zapłać wszystkim za włożoną pracę i wysiłek organizacyjny.
- Spinka góralska VIII
Metalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
290 zł - "Na Was zawsze można liczyć"
"Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
40 zł - Magnes Folk na lodówkę II
Magnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
7 zł
- Pielgrzymka z Kościoła Świętego Krzyża w Zakopanem na GiewontAutor zdjęć: Maciej Bętkowskiobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 77