PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Patronat medialny WATRA

Tatrzańskie Warsztaty Hydrologiczne

Wtorek, 25 września 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaOd zeszłego roku Tatrzański Park Narodowy cyklicznie organizuje warsztaty tematyczne poświęcone wybranym zagadnieniom z zakresu ochrony przyrody Tatr. Poprzednia edycja poświęcona był geologii. Tym razem z Zakopanem spotkali się hydrolodzy.


Tatrzańskie Warsztaty Hydrologiczne odbywały się w dniach 19-22 września w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Opiekę merytoryczną nad warsztatami sprawował Zakład Hydrologii Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zorganizowana została sesja referatowa z udziałem naukowców zajmujących się badaniami hydrologicznymi w Tatrach oraz przedstawicieli instytucji takich jak Małopolski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - oddział w Krakowie oraz Spółka SEWIK. Była to również okazja, by zaprezentować najnowszą aparaturę i techniki pomiarów. Odbyła się także sesja terenowa na obszarze zlewni Bystrej, podczas której uczestnicy mogli zapoznać się z nowoczesnymi posterunkami hydrologicznymi funkcjonującymi w ramach sieci monitoringowej obsługiwanej przez pracowników TPN-u oraz zwiedzić zabytkowe obiekty ujęcia wody w Kuźnicach. W ostatnim dniu trwania warsztatów uczestników zaproszono na wycieczki przyrodnicze.

- Warsztaty były przeznaczone przede wszystkim dla młodych ludzi, głównie doktorantów i studentów. Zdumiewające jest, że przyjechało tak wielu uczestników, ponad 90 osób. Konieczny był podział na trzy grupy merytoryczne: hydrometryczną, hydrochemiczną i związaną z systemami informacji geograficznej. Omawiane były także problemy meteorologiczne i klimatyczne oraz zagadnienia z gospodarki wodnej, zasygnalizowano problemy związane z konsumpcją i wykorzystaniem wody. Na warsztaty zostali zaproszeni specjaliści z całej Polski. Podczas zajęć terenowych uczestnicy mieli z kolei możliwość zetknięcia się z najnowszymi metodami pomiarowymi. Zajmowano się także problemami gospodarki wodnej w Zakopanem - wyjaśniała kierująca Zakładem Hydrologii prof. Joanna Pociask-Karteczka.

- Te warsztaty pokazały, jak bardzo powinniśmy być uczuleni na nadmierne zużycie wody, która jest szczególnym surowcem dla człowieka, niezbędnym do jego funkcjonowania. Zwróciły także uwagę na bardzo skomplikowaną problematykę hydrologii tatrzańskiej, na bardzo dynamiczne procesy, które tutaj przebiegają i konieczność szczególnego podejścia do prowadzonych tutaj pomiarów - podsumowała profesor.

TPN w ramach Warsztatów Hydrologicznych przygotował także ciekawe imprezy towarzyszące. 18 września odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Woda - nie ujdzie Wam to na sucho!". 

- W programie znalazły się pokazy, zabawy, doświadczenia, wspólne badania – wszystko na temat wody, jako cieczy oraz wód powierzchniowych i podziemnych Tatrzańskiego Parku Narodowego. Nasze Centrum odwiedziło ponad 200 osób. Zajęcia na 8 tematycznych stoiskach edukacyjnych prowadzone były przez pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego, Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz wolontariuszy - opowiada dr Marek Kot z TPN-u.  

Uczestnicy poznali takie zjawiska jak napięcie powierzchniowe, dyfuzja, dowiedzieli się jak uzyskiwać i uzdatniać wodę do picia w terenie oraz jak radzić sobie z jej nadmiarem, dokonywali pomiarów przepływu, temperatury i pH, a nawet sami wcielali się w rolę cząstek wody. Były także ciekawe doświadczenia z lodem, obserwacje pod mikroskopem, a także quizy i zagadki.

Z kolei 21 września odbył się wykład popularno-naukowy „Hydrologia Tatr w pigułce”. Tego dnia rozstrzygnięty został także konkurs fotograficzny promujący walory ekosystemów wodnych Tatr „Wody Tatr w obiektywie”.


Protokół z obrad jury konkursu fotograficznego „Wody Tatr w obiektywie”

 

I. Jury konkursu fotograficznego „Wody Tatr w obiektywie” w składzie:

1. Marcin Guzik– przewodniczący

2. Marek Grocholski

3. Renata Kowalska

4. Joanna Pociask – Karteczka

5. Paweł Szczepanek

w dniu 13 września 2012 r. zapoznało się z 45 pracami obejmującymi 65 fotografii zgłoszonych przez 17-tu autorów. 

II. Jury postanowiło dopuścić do konkursu prace niespełniające regulaminowego warunku formatu (wielkości) zdjęcia. 

III. Jury postanowiło rozpatrywać prace w dwóch kategoriach: „Stawy” i „W ruchu i w lodzie”. 

IV. W kategorii „Stawy” jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

I nagrodę Markowi Majerczakowi za pracę „Gąbka”;

II nagrodę ex aequo Markowi Majerczakowi za pracę „Oczy głębokie” oraz Zbigniewowi Mierczakowi za pracę „W ruchu”;

III nagrodę ex aequo Piotrowi Grochali za pracę „W górskim zwierciadle” oraz Bogusławowi Pawłowskiemu za pracę „Woda i wiatr”; 

V. W kategoriach „W ruchu i w lodzie” jury postanowiło przyznać:

I nagrodę Bogusławowi Pawłowskiemu za pracę „Księżycowy obrazek”;

II nagrodę Urszuli Borowskiej za pracę „Źródełko siarkowodorowe bijące przy waniczce w Dolinie Bobrowieckiej”;

III nagrodę Zbigniewowi Podsiadło za pracę „Tatrzański potok”. 

VI. Pozostałe oceniane prace jury postanowiło zakwalifikować do wystawy.

Ponadto dyrektor TPN Paweł Skawiński przyznał nagrodę dla najmłodszej uczestniczki konkursu Agaty Krząstek, z kolei nagroda dyrektora Zbigniewa Krzana przypadła Michałowi Owcy.

Sponsorzy konkursu:

Starostwo Powiatowe w Zakopanem

Urząd Miasta Zakopane

Technika IT

Polskie Tatry S.A. Aqua Park Zakopane

Tatrzański Park Narodowy

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł
  • Spinka góralska XIVSpinka góralska XIVMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    220 zł
  • 9 SIYŁ - „NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” - album dwupłytowy9 SIYŁ - „NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” - album dwupłytowy„NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” to drugi album zespołu składający się również z dwóch płyt. Pierwsza płyta to tradycyjne melodie podhalańskie. Na drugiej płycie prezentujemy...
    32 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.