PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

XXI Kwesta Zaduszkowa na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków

Sobota, 3 listopada 2012 r.
Autor: Agata Nowakowska-Wolak

fot. Piotr Kyc1 listopada pogoda nie była tak łaskawa, jak w latach ubiegłych. Tym razem była prawdziwie listopadowa. Niemniej nie przestraszyło to kwestarzy na obu zakopiańskich cmentarzach, którzy dzielnie i ochoczo, jak co roku pełnili swój dyżur na Kweście na Rzecz Odnowy Zabytkowych Nagrobków. Łaskawi za to byli darczyńcy: świadomi celu zbiórki (każdy otrzymywał sprawozdanie z tegorocznych prac konserwatorskich i pielęgnacyjnych na Starym Cmentarzu), nie zrażeni trudnymi warunkami (wiatr, deszcz i chłód)chętnie wrzucali do kasetek najczęściej papierowe pieniądze.


Podobno nie brakowało poważnych nominałów.  Ile ich w sumie zebrano przekonamy się już niedługo. Komisyjne liczenie odbędzie się w sobotę. Tymczasem  dziękujemy serdecznie wszystkim ofiarodawcom i kwestującym.  Staramy się zaprosić do udziału w tej akcji  zarówno przedstawicieli władzy, radnych, jak i reprezentacje aktywnych stowarzyszeń kulturalnych. Jest to honorowa warta  ponad podziałami i cieszymy się, że wszyscy tak to traktują.  Zaangażowanych społecznie zakopiańczyków jest jednak tak wielu, że nie wszystkich możemy wokół tej idei zgromadzić. Serdecznie przepraszam  Państwa Barbarę i Jacka Kapłanów, którzy wcześniej zadeklarowali swój udział, a przez moją nieuwagę, wynikającą z przemęczenia, nie zostali wpisani na listę i poczuli się tym urażeni. Zawsze można się przyłączyć do grupy kwestujących i brać udział w tej wspólnej sprawie!!!

Wszystkim darczyńcom i kwestującym składamy serdeczne podziękowania - Bóg zapłać!

Byli to wg kolejności dyżurów:

Na Nowym Cmentarzu:

8:00 – 9:00    Maciej i Paulina Rzankowscy

9:00 – 10:00   Janusz Majcher i Wojciech Solik

10:00 – 11:00   Andrzej Hyc i Zbigniew Szczerba

11:00 – 12:00  Bożena Solańska , Marek Donatowicz

12:00 – 13:00  Krzysztof  Wiśniowski  i Marek  Donatowicz

13:00 – 14:00   Ewa Matuszewska , Alicja  Szarek   i  Zofia Chyc – Magdzin

14:00 – 15:00   Małgorzta Karpiel, i Beata Denis – Jastrzębska i Piotr Kyc

15:00 – 16:00   Anita, Krzysztof  i Jaś Trebunie -Tutki

16:00 – 17:00   Grażyna Syrzistie, Anna Zawisza, Joanna Stachoń i Juras Gruszczyński, Barbara Kapłan

17:00 – 18:00  Anna i Witold Zadziorko; Leszek Dorula

18:00 – 19:00   Bożena Gąsienica, Andrzej Wolak i Wojciech Hyc

Magdalena Kraszewska i Wojciech Woyczyński z TOnZ

 

Na Starym Cmentarzu:

8:00 -9:00        Maria Mateja – Torbiarz  i Regina Mrowca – Kenar

9:00-10:00       Andrzej Gąsienica – Makowski  i Jan Gąsienica – Walczak

10:00-11:00     Józef Pitoń i Andrzej Skupień

11:00-12:00     Joanna Staszak i Renata Szych

12:00-13:00     Janusz Majcher i Jerzy Jędrysiak

13:00-14:00     Stanisław Marduła, Leszek Behounek  i  Jan Karpiel – Bułecka,

14:00-15:00     Franciszek Bachleda – Księdzularz  i Andrzej Gut – Mostowy z synem

15:00-16:00     Zofia Karpiel – Bułecka, Maciej Wojak, Adam Kitkowski

16:00-17:00     Bożena i Wojciech Gąsienica – Byrcyn

17:00-18:00     Małgorzata Wnuk i Marcin Zubek

18:00 – 19:00  Maria Gąsienica – Chmiel  i Agata Nowakowska – Wolak

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami/Oddział Podhalański  - organizator kwesty -  jeszcze raz składa serdeczne podziękowania kwestarzom za zaangażowanie i poświęcenie cennego czasu, a wszystkim darczyńcom za życzliwość i hojność.

Przypominamy, że z funduszy pochodzących z poprzedniej kwesty, połączonych ze środkami z Urzędu Miasta Zakopane udało się przeprowadzić pełną konserwację 8 nagrobków, wykonać kopię drewnianego pomnika Wandy Gentil Tippenhauer i krzyża Marty Brzozowej, dokonać dokładnej pielęgnacji konserwatorskiej i drobnych napraw 21 innych nagrobków, grobowców, krzyży i tablic inskrypcyjnych oraz systematycznie pielęgnować kilka bezimiennych mogił. W sumie zadbano o ponad 40 grobów z ich znakami pamięci. 

Kierując się słynną maksymą marszałka Ferdynanda Focha: „Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc  pamięć, tracą życie” wspólnie dowodzimy tego, że zakopane  pamięta. 

W imieniu zarządu Towarzystwa Opieki nad Zabytkami 

Agata Nowakowska-Wolak

Podczas Kwesty Zaduszkowej na Rzecz Odnowy Zabytkowych Nagrobków 1 listopada zebraliśmy w sumie:
17.327,20 zł - siedemnaście tysięcy, trzysta dwadzieścia siedem zł, 20 gr
11,75 euro
2 korony czeskie
10 dutkow zakopiańskich


Tegoroczne prace konserwatorskie na Starym Cmentarzu

W tym roku na Starym Cmentarzu wykonano wyjątkowo dużo prac restauratorskich i pielęgnacyjnych. A to za sprawą dobrej aury oraz poważnych funduszy przeznaczonych na ten cel, pozwalających na kompleksowego podejście. Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Zakopanem  pozyskało bowiem na te cele pieniądze zarówno podczas zeszłorocznej Kwesty na Rzecz Ratowania Zabytkowych Nagrobków – blisko 19 tys. jak i  dotację z Urzędu Miasta w wysokości 15 tys. zł na bieżącą konserwację i pielęgnację  35 nagrobków i opuszczonych grobów i mogił.  Jednak  prace zostały zakrojone na większą skalę. W wyniku zintegrowanych prac prowadzonych zarówno  przez 3 dyplomowane konserwatorki detali architektonicznych i rzeźby, jak i wolontariuszy - członków TOnZ oraz  nauczycieli z Technikum Budowlanego oraz Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara, do Święta Zmarłych zostało odnowionych dużo więcej nagrobków.  Są to miedzy innymi pomniki nagrobne znajdujące się w centrum cmentarza i uwagi zwiedzających: Rodziny Chramców, Marii i Stanisława Witkiewiczów, Tytusa Chałubińskiego, Władysława Orkana, Kazimierza Przerwy – Tetmajera, Bronisława Piłsudskiego, Kornela i Jadwigi Makuszyńskich, Tadeusza i Stefana Zwolińskich, Bronisława i Marii Dembowskich oraz Jana Krzeptowskiego Sabały. W tym roku podjęto także konserwację kilku innych, mniej zauważalnych, a  często bardzo pięknych lub zaniedbanych pomników jak:  nagrobki Gustawa Fingera i jego rodziny, pomnik Franciszka Neużila z wapienia,  dębowe krzyże Andrzeja Nazimka Stopki i Witolda Dalbora. Wymieniony na nowy zostanie piękny drewniany pomnik Wandy Gentil Tippenhauer, sosrąb na grobie Stanisława Witkiewicza, krzyż i tablica Marty Brzozy oraz inny drewniany krzyż bezimienny i tabliczka brata Witalisa Leji.

Poza tym dokonano wymycia i pielęgnacji wielu innych nagrobków: ks. Jana Topolnickiego z 1900:, Dr. Kazimierza Dluskiego, Dr. Mariana Hawranka z 1901 r., Józefa Diehla z 1956 r., piaskowcowe tumby: Mieczysława Andruszkiewicza z 1903 r., Józefa Kubali  z 1904 r.,  Feliksa Roniszewskiego z 1898 r., Anny z Korzeniowskich … (napis zatarty) znajdujące się na wschodnim cyplu cmentarza, pomniki w kształcie granitowych głazów: Józefa Krzeptowskiego z 1971 r. i  Jana Długosza z 1962 r. w głębi cmentarza  oraz  rozproszone pośrodku pomniki Jadwigi Dąmbskiej - Piwnickiej z 1900 r., Jadwigi z Unrugów Witkiewiczowej, Ks. Zbigniewa Wiśniowskiego i trochę bliżej: Henryka Bogdaniego z 1905 r.,  seminarzysty - Niepsuja oraz 3 bezimienne nagrobki kamienne znajdujące się po obu stronach krystalicznego pomnika Franciszka Neuzila i 1 obok grobowca Wladysława Orkana. Dbano i pielęgnowano też opuszczone mogiły Maniutki Grudzińskiej i 2 obok niej – pośrodku cmentarza, rodziny Chramców na początku oraz szereg mogił na końcu nekropolii. Zamontowano też odspojoną płytę inskrypcyjną Hr. Mieczysława i Marii Wielhorskich, blisko wejścia na cmentarz.

Nie bez znaczenia miał też fakt kompleksowej akcji pielęgnacyjnej podjętej przez proboszcza Bogusława Filipiaka  podczas największego wzrostu chwastów na początku wakacji, zielska i resztki starych wieńców i gałęzi  zostały usunięte przez sprawną ekipę młodych ludzi, zatrudnionych przez proboszcza - włodarza parafialnego cmentarza. 

Tak szeroki zakres tegorocznych prac został zauważony i doceniony przez licznie odwiedzających słynny Pęksowy Brzyzek turystów, którzy wreszcie z uznaniem podkreślali, że widać duże zmiany na lepsze w dbałości o cmentarz. Było nam – wykonawcom miło to słyszeć.

W imieniu Towarzystwa Opieki nad Zabytkami /Oddział Podhalański

Agata Nowakowska - Wolak

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.