Zakopane
Wiadomości
Konkurs „Podhalańskie i spiskie drogi do niepodległości” już po raz piąty
Autor: Adam Kitkowski
10 października odbyły się gminne eliminacje powiatowego konkursu „Podhalańskie i spiskie drogi do niepodległości” organizowanego przez Powiat Tatrzański. Tematem wiodącym była – Wojna obronna 1939 roku. Dowódcy i bitwy. W tym roku pierwszy raz udział wzięła Gmina Biały Dunajec.
Idea konkursu dla gimnazjalistów zrodziła się przed 90. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, to jest w 2008 roku. Inicjatorami zorganizowania powiatowego konkursu wiedzy historycznej, z silnym akcentem na wydarzenia w regionie Spisza, Orawy i Podhala, a zatytułowanego „Podhalańskie i spiskie drogi do niepodległości” byli członkowie Tatrzańskiego Klubu Niezależnych – Zbigniew Proszowski i Adam Kitkowski. Od początku organizowania konkursu aktywnie włączyli się dwaj zakopiańscy historycy - dr Jerzy Roszkowski, mgr Zbigniew Szeliga.
Konkurs jest dwustopniowy – odbywają się eliminacje gminne i finał powiatowy, który rozgrywany jest w przeddzień Święta Niepodległości. Co roku finał odbywa się w innej gminie i co roku organizatorzy proponują tematyczny motyw przewodni, np. Bitwa Warszawska 1920, Katyń, a w tym roku będzie to Wojna obronna 1939 roku. Dowódcy i bitwy. Zadaniem konkursu jest krzewienie wiedzy historycznej wśród młodzieży, szczególnie przypominanie historii „małej ojczyzny” – jakim jest najbliższy region. W finale uczestnicy odgadują miejsca pamięci narodowej, które są rozsiane na Podhalu i Spiszu.
Tym razem do finału zakwalifikowały się: z Gminy Biały Dunajec – Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Sierockiem, z Gminy Kościelisko – Gimnazjum w Kościelisku, z Gminy Poronin – Gimnazjum w Murzasichlu, z Gminy Zakopane – Gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zakopanem i z Gminy Bukowina Tatrzańska – Gimnazjum w Białce Tatrzańskiej.
W tym roku w finale, oprócz drużyn z powiatu tatrzańskiego, weźmie udział drużyna z zaprzyjaźnionego powiatu kórnickiego. Zapraszamy na finał tegorocznego konkursu wyjątkowo 9 listopada o godzinie 11.00 do „Jasnego Pałacu”, przy ulicy Tetmajera w Zakopanem.
- Okładka na zeszyt IV
Ludowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
30 zł - Naszyjnik "Kulki"
Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
85 zł - „Gwołtu, co sie nie robi”
Płyta DVD zawiera spektakl „Gwołtu, co sie nie robi” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 2 godz. 3 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. J...
30 zł