PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Konkurs „Podhalańskie i spiskie drogi do niepodległości” już po raz piąty

Czwartek, 8 listopada 2012 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Archiwum Organizatorów 200910 października odbyły się gminne eliminacje powiatowego konkursu „Podhalańskie i spiskie drogi do niepodległości” organizowanego przez Powiat Tatrzański. Tematem wiodącym była – Wojna obronna 1939 roku. Dowódcy i bitwy. W tym roku pierwszy raz udział wzięła Gmina Biały Dunajec.


Idea konkursu dla gimnazjalistów zrodziła się przed 90. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, to jest w 2008 roku. Inicjatorami zorganizowania powiatowego konkursu wiedzy historycznej, z silnym akcentem na wydarzenia w regionie Spisza, Orawy i Podhala, a zatytułowanego „Podhalańskie i spiskie drogi do niepodległości” byli członkowie Tatrzańskiego Klubu Niezależnych –  Zbigniew Proszowski i Adam Kitkowski. Od początku organizowania konkursu aktywnie włączyli się dwaj zakopiańscy historycy - dr Jerzy Roszkowski, mgr Zbigniew Szeliga.

Konkurs jest dwustopniowy – odbywają się eliminacje gminne i finał powiatowy, który rozgrywany jest w przeddzień Święta Niepodległości. Co roku finał odbywa się w innej gminie i co roku organizatorzy proponują tematyczny motyw przewodni, np. Bitwa Warszawska 1920, Katyń, a w tym roku będzie to Wojna obronna 1939 roku. Dowódcy i bitwy. Zadaniem konkursu jest krzewienie wiedzy historycznej wśród młodzieży, szczególnie przypominanie historii „małej ojczyzny” – jakim jest najbliższy region. W finale uczestnicy odgadują miejsca pamięci narodowej, które są rozsiane na Podhalu i Spiszu.

Tym razem do finału zakwalifikowały się: z Gminy Biały Dunajec – Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Sierockiem, z Gminy Kościelisko – Gimnazjum w Kościelisku, z Gminy Poronin – Gimnazjum w Murzasichlu, z Gminy Zakopane – Gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zakopanem i z Gminy Bukowina Tatrzańska – Gimnazjum w Białce Tatrzańskiej.

W tym roku w finale, oprócz drużyn z powiatu tatrzańskiego, weźmie udział drużyna z zaprzyjaźnionego powiatu kórnickiego. Zapraszamy na finał tegorocznego konkursu wyjątkowo 9 listopada o godzinie 11.00 do „Jasnego Pałacu”, przy ulicy Tetmajera w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    25 zł
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.