PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Finał konkursu „Podhalańskie i spiskie drogi do niepodległości”

Środa, 14 listopada 2012 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Adam Kitkowski9 listopada w Jasnym Pałacu, siedzibie Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury, w Zakopanem odbył się finał powiatowego konkursu dla gimnazjalistów - „Podhalańskie i spiskie drogi do Niepodległości”. W finale wzięło udział 5 drużyn z Powiatu Tatrzańskiego i gościnnie drużyna z Kórnika, położonego nieopodal Poznania, z którym współpracuje Bukowina Tatrzańska.


Była to już piąta edycja konkursu historycznego o drogach Polski do odzyskania niepodległości w 1918r. i wiedzy regionalnej na ten temat. W tym roku tematem wiodącym była wojna obronna Polski w 1939r., jej najważniejsze bitwy i dowódcy. Młodzież wykazała się dużą wiedzą historyczną.

- Warto podkreślić, że wszystkie drużyny osiągnęły ponad 50% wynik dobrych odpowiedzi, zwycięzcy zdobyli 76 punktów na 86 możliwych. To również zasługa nauczycieli, opiekunów wszystkich zespołów - podkreślił przewodniczący komisji konkursowej Zbigniew Szeliga.

W komisji oceniającej byli również: Zbigniew Proszowski, Tadeusz Piszczek i Adam Kitkowski. Na konkurs przyjechali także uczniowie gimnazjów, by dopingować swoje drużyny. Ponadto na widowni zasiedli: starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopanego Marek Trzaskoś, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tatrzańskiego Józefa Wrzesień i Jan Budz, który jest również prezesem Związku Polskiego Spisza, podpułkownik Dariusz Jaraszek, major Jerzy Toczek, oficerowie Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego na Groniku, radni Rady Powiatu Tatrzańskiego, nauczyciele historii.

Po odśpiewaniu hymnu konkurs uroczyście otworzył starosta, który nawiązał do idei konkursu i podkreślił wkład generała Andrzeja Galicy, rodem z Białego Dunajca, w odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918r. Głos zabrał także ppłk Jaraszek, życząc uczestnikom zdrowej rywalizacji i sukcesów w nauce.

I rzeczywiście rywalizacja była „zacięta”, ale przebiegała w dobrej atmosferze. W przerwie konkursu zebrani obejrzeli okolicznościową wystawę fotograficzną „Generał Boruta-Spiechowicz i żołnierze niepodległościowi” przygotowaną przez Tatrzański Klub Niezależnych. Można ją oglądać do 15 listopada b.r.

Ostatecznie zwyciężyła drużyna gimnazjalistów z Białki Tatrzańskiej, reprezentująca Gminę Bukowinę Tatrzańską, w składzie: Dominika Brynkus, Iwona Madeja, Jakub Złahoda (opiekun Urszula Madeja), drugie miejsce zajęła drużyna z Zakopanego z gimnazjum przy LO im. Oswalda Balzera w składzie: Sobiesław Górski, Emil Mitana, Bartłomiej Stoch (opiekun Anna Grzywacz), a trzecie zespół z Sierockiego, reprezentujący Gminę Biały Dunajec, w składzie: Andrzej Bąk, Mateusz Młynarczyk, Jan Stopka (opiekun Norbert Ptak). Wszyscy uczestnicy finału otrzymali książki historyczne, a pierwsze trzy zespoły i ich opiekunowie nagrody rzeczowe. Nauczyciele i opiekunowie podkreślali dużą wartość edukacyjną konkursu i aspekt wychowania patriotycznego, tym bardziej, że był on dwuetapowy – eliminacje gminne i finał w Zakopanem.

Organizatorem całości imprezy było Starostwo Tatrzańskie. W przyszłym roku finał konkursu odbędzie się w Bukowinie Tatrzańskiej. Gościnnie wezmą w nim udział także zespoły liceów z powiatów: kartuskiego, łowickiego, świdnickiego i poznańskiego, a tematem wiodącym będzie 160. rocznica urodzin hr. W. Zamoyskiego – ród patriotów i społeczników.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł
  • Sakiewka IVSakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.