PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

150. rocznica Powstania Styczniowego

Środa, 23 stycznia 2013 r.
Autor: Piotr Kyc

fot. Piotr KycWczoraj przypadła 150. rocznica wielkiego zrywu niepodległościowego narodu polskiego. Powstanie przeciwko Rosji, trwające od 22 stycznia 1863 do jesieni następnego roku, było ostatnim wielkim polskim zbrojnym dziełem niepodległościowym przed wybuchem I wojny światowej. Rozpoczęte w Warszawie, objęło Królestwo Polski, Litwę, Białoruś i częściowo Ukrainę. Walki powstańcze toczyły się głównie w lasach i małych miejscowościach, rzadko zwycięsko.


Przeciw 90 tysiącom (pod koniec 1863 roku 300 tysiącom) carskich żołnierzy wystąpiło ponad 20 tysięcy słabo uzbrojonych powstańców. Strona rosyjska dysponowała wówczas m.in. 176 armatami…

W dniach 20 i 22 stycznia z inicjatywy Starosty Tatrzańskiego, komendanta Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego w Zakopanem i proboszcza parafii p.w. Świętego Krzyża odbyły się okolicznościowe uroczystości upamiętniające 150. Rocznicę Powstania Styczniowego. W niedzielę odprawiono Mszę świętą w kościele Świętego Krzyża oraz odsłonięto tablicę upamiętniającą gen. bryg. Mieczysława Borutę Spiechowicza. Natomiast we wtorek była warta honorowa przy pomniku ofiar carskiego terroru z 1861 r., wzniesionego staraniem ks. Stolarczyka i właścicielki dóbr zakopiańskich Klementyny Homolacsowej. Wartę pełnili lotnicy z Gronika i zakopiańscy harcerze.

Zapalono znicze, recytowano okolicznościowe wiersze i złożono wiązanki kwiatów. Interesujące słowo o powstańcach i pomniku ofiar carskiego terroru wygłosił Andrzej Gąsienica Makowski. 

Powstanie Styczniowe, to wielki dramat polskiego społeczeństwa. Dramat żołnierza, więźnia, zesłańca. Dramat całych rodzin. Nie pierwszy i nie ostatni w naszych dziejach rozlew krwi w imię wolności i niepodległości naszej Ojczyzny. Pamiętajmy o powstańcach.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł
  • Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.