PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Otwarcie Muzeum Małkowskich oraz harcówki w Gimnazjum nr 1

Środa, 23 stycznia 2013 r.
Autor: J.D.K.

fot. Archiwum Gimnazjum nr 1 w Zakopanem18 stycznia 2013 był niewątpliwie wielkim świętem w Gimnazjum nr 1 w Zakopanem. Zostało otwarte muzeum poświęcone życiu i działalności patronów szkoły - Olgi i Andrzeja Małkowskich oraz harcówka. Gośćmi szkoły byli: burmistrz Mariusz Koperski, Bożena Solańska - radna i długoletnia harcerka ZHP oraz radny Maciej Rzankowski. Z pewnością największą radość sprawiła obecność druhny Krystyny Małkowskiej, na stałe zamieszkałej w Anglii wnuczki Olgi i Andrzeja, dziennikarki i pisarki, działaczki polonijnej i harcerskiej.


Obecni byli również członkowie Stowarzyszenia Muzeum Harcerskie im. Olgi i Andrzeja Małkowskich, druh Marian Antoniuk - komendant Hufca Podhalańskiego ZHP wraz z harcerzami, drużynowa Dorota Barnaś-Sarna, nauczyciele szkoły i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Ważne miejsce w uroczystości mieli harcerze Drużyny im. Olgi i Andrzeja Małkowskich, która działa przy gimnazjum. To oni poświęcili tydzień ferii, aby wyremontować i urządzić harcówkę, oczywiście pod czujnym okiem druhny Doroty, a dzięki funduszom przekazanym przez dyrektora szkoły Mirosława Sperę.

Ekspozycja muzealna jest dziełem Lesława Dalla - historyka i instruktora harcerskiego, który w muzeum zgromadził pamiątki po Oldze i Andrzeju Małkowskich, kiedyś udostępnione w placówce przy Drodze do Rojów. Na kilka lat uśpione, znowu mogły ujrzeć światło. Druhna Krystyna była bardzo wzruszona, oglądając przedmioty niegdyś należące do Jej Babci i Dziadka. 

Kolejnym punktem uroczystości było otwarcie harcówki i kominek przygotowany przez druha Mariana. Harcerze przypomnieli działalność Olgi i Andrzeja Małkowskich; nie mogło zabraknąć piosenek harcerskich, do których śpiewania ochoczo włączyła się druhna Krystyna oraz pozostali goście. Następnie wszyscy obejrzeli wystawę obrazującą życie i działalność Twórców Polskiego Harcerstwa. 

Szkolna uroczystość rozpoczęła się na cmentarzu przy ulicy Nowotarskiej, gdzie na grobie Patronów gimnazjum zostały złożone wiązanki kwiatów i zapalono znicze, oczywiście z udziałem harcerzy z pochodniami.

Ten niezwykły dzień zakończył się strawą dla ciała, a największe wzięcie miały moskole, które zniknęły z talerzy w ciągu kilku minut. 

Dyrekcja gimnazjum i pracownicy serdecznie dziękują gościom za przybycie. W murach szkoły chętnie widziani będą wszyscy, którzy zechcą zwiedzić muzeum i zapoznać się z szeroką działalnością Gimnazjum nr 1 im. Olgi i Andrzeja Małkowskich w Zakopanem.

Obszerna foto-relacja na stronie: http://www.g1zakopane.szkolnastrona.pl/index.php?p=new&idg=mg,27&id=759&action=show

Zobacz w naszym sklepie:
  • Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiŚpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne  2:21 2 Krzesane  4:26 3 Janosikowe  5:44 4 Ozwodne zbojnickie  2:24 5 Duchowe  4:55 6...
    30 zł
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.