PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Upamiętniono gen. Borutę-Spiechowicza

Środa, 23 stycznia 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka20 stycznia w kościele p.w. Świętego Krzyża w Zakopanem odprawiona została Msza św. koncelebrowana przez prałata Stanisława Szyszkę, a następnie uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej gen. bryg. Mieczysława Borutę-Spiechowicza. Fundatorem tablicy jest zakopiańczyk Sebastian Wysłouch, a wykonawcą artysta plastyk Andrzej Mrowca, nauczyciel w Zespole Szkół Plastycznych im. A. Kenara. Wydarzenie było częścią obchodów 150. rocznicy Powstania Styczniowego na Podhalu.


- Kiedy rodził się Mieczysław Ludwik Boruta-Spiechowicz, Polski nie było na mapie politycznej Europy, a kiedy umierał w 1985 roku, mieliśmy jeszcze reżim komunistyczny w naszym kraju. Te 92 lata życia generała to wyjątkowe czyny i postawa. Już w wieku 20 lat wstąpił do legionów Piłsudskiego, bo ojczyzna była w potrzebie. W wieku 28 lat został oficerem Wojska Polskiego w stopniu kapitana. Walczył w obronie Lwowa. W wieku 42 lat został najmłodszym generałem w II RP. Był spadkobiercą pułkowników i hetmanów I Rzeczypospolitej. W 1939 bronił południa Polski. Po II wojnie światowej wrócił do kraju z Anglii. Zawsze mówił, tam gdzie jest ojczyzna, tam jestem ja. I tu przez wiele lat, będąc już w stanie spoczynku, służył swoją niezłomnością, charakterem, postawą i często słowem. Dziś chcemy upamiętnić tego niezłomnego żołnierza i prawdziwego Polaka, ta skromną, ale wyraźną w swojej wymowie tablicą – mówił podczas uroczystości Adam Kitkowski.

Generał Boruta-Spiechowicz związany był z Zakopanem oraz z Parafią Św. Krzyża. Zamieszkał tu w 1964 r. i prowadził głównie działalność kombatancką. Zmarł 13 października 1985 r. Został pochowany w kwaterze legionowej Nowego Cmentarza w Zakopanem.

W kruchcie kościoła można obejrzeć wystawę fotograficzną poświęconą Generałowi, którą przygotowało stowarzyszenie Tatrzański Klub Niezależnych.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
    35 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Spinka góralska XSpinka góralska XMetalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonka w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.