PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Chwała partyzantom…

Poniedziałek, 28 stycznia 2013 r.
Autor: Piotr Kyc

fot. Piotr KycSześćdziesiąt osiem lat temu na Podhalu był słoneczny, śnieżny i mroźny dzień. Niedziela. W celach niemieckiego więzienia przy ulicy Nowotarskiej w Zakopanem 42 osoby czekały na śmierć. Skazani musieli umrzeć tylko dlatego, że byli Polakami, którzy zachowali swoją godność, wykazali ponadprzeciętna odwagę i należeli do narodu skazanego na wyniszczenie. Kończyła się wojna. W Zakopanem było 15.000(!) żołnierzy niemieckich powracających ze Wschodu. Desperacja okupanta, który ponosi klęskę była duża. Do partyzantów plutonu AK „Kurniawa” z oddziału „Chełm” zimującego w Zakopanem dotarła wiadomość o zamiarze rozstrzelania więźniów z Nowotarskiej przed świtem na pobliskim cmentarzu.


Groby były już wykopane. Dowódca kpt. inż. Tadeusz Studziński działał szybko. Wieczorem, bez jednego wystrzału odbito wszystkich skazanych. Jak wspomina syn dowódcy Krzysztof Studziński – zaskoczenie było tak duże, że Niemcy nie zdążyli odbezpieczyć broni. Opisana akcja była małym epizodem w tej wielkiej wojnie ale dzięki niej następny dzień pod Giewontem – równie słoneczny i mroźny jak poprzedni - był najpiękniejszym dniem dla 42 ocalonych i ich rodzin. 

W 68 rocznicę tego wydarzenia, społeczeństwo naszego uczciło bohaterów z czasów wojny oraz oddało hołd rodakom zamordowanym w czasie ostatniej wojny.

Po nabożeństwie odprawionym w kościele św. Rodziny zebrani przeszli pod budynek dawnego więzienia na ulicy Nowotarskiej, gdzie, po zabraniu głosu przez Wiceburmistrza Miasta Zakopane Mariusza Koperskiego złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą żołnierzy Oddziału Partyzanckiego „Chełm”.

Chwała partyzantom…  

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.