PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728 »

Zakopane

Wiadomości

Zakopiańscy górale mierzą ciśnienie

Wtorek, 26 lutego 2013 r.
Autor: AKS

Zakopiańscy górale mierzą ciśnienieKampania „Ciśnienie na życie” ponownie zawitała do Zakopanego. Chętni, którzy nie zdążyli przebadać się w styczniu, mają okazję zmierzyć swoje ciśnienie pod koniec lutego razem ze znanym góralem Janem Karpielem-Bułecką.


Od 22 lutego do 3 marca 2013 stoisko kampanii „Ciśnienie na życie”jest otwarte dla wszystkich chętnych na placu przy dolnej stacji PKL Gubałówka. W niedzielę 24 lutego swoje ciśnienie skontrolował również Jan Karpiel-Bułecka, rdzenny mieszkaniec i znawca regionu. Jego udział ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego. „Powinniśmy pamiętać o naszym zdrowiu na co dzień, także w trakcie wypoczynku. Zachęcam do kontrolowania ciśnienia zarówno mieszkańców Podhala, jak również wszystkich turystów.” – powiedział znany góral.

Pielęgniarki pracujące przy stoiskach kampanii zadbają o prawidłowe przeprowadzenie pomiarów, wskażą, jak dbać o układ krążenia oraz jak samodzielnie, w domowych warunkach, badać ciśnienie krwi. Każdy biorący udział w akcji otrzyma pakiet informacji poświęcony profilaktyce nadciśnienia i drobny upominek. Ponadto, za każdy wykonany pomiar Grupa Polpharma przekaże złotówkę na konto Kliniki Zdrowego Serca w Zabrzu.

Niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej czy palenie papierosów to jedne z najczęstszych czynników ryzyka. Regularne pomiary ciśnienia pozwalają na kontrolę stanu zdrowia i zapobieganie poważnym schorzeniom.

To już druga wizyta kampanii „Ciśnienie na życie” w górach i mam ogromną nadzieję, uda nam się przebadać jeszcze więcej osób. Zachęcam do regularnych wykonywania pomiarów ciśnienia. Są one bowiem podstawą prawidłowej kontroli i leczenia nadciśnienia tętniczego, a także szansą uniknięcia ciężkich powikłań,  jakimi są tętniaki aorty, udary czy zawał serca. Chcemy pokazać, że regularne pomiary ciśnienia to konieczność również w podróży, zwłaszcza jeśli narażamy się na zmiany ciśnienia
 i wzmożony wysiłek fizyczny
” – powiedział Profesor Marian Zembala ze Śląskiego Centrum Chorób Serca, opiekun merytoryczny kampanii „Ciśnienie na życie”, jak przyznaje, dużo spokojniejsze w polskich górach. 

Pomiary ciśnienia będą się odbywać na dolnej stacji PKL Gubałówka. Pomiaru można dokonać codziennie od 22 lutego do 3 marca 2013r, od godziny 10:00-20:00. 

Więcej informacji na temat aktualnych pomiarów można znaleźć pod adresem: wwwcisnienienazycie.pl. 

***

Informacje o Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Ciśnienie na życie” 

Polfa Warszawa Grupa Polpharma jest sponsorem ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej ,,Ciśnienie na życie”. Akcja ma uświadomić Polakom, jakie ryzyko niesie ze sobą brak profilaktyki schorzeń układu krążenia. Jak bowiem wynika z badania przeprowadzonego przez PBS w listopadzie 2012 roku "Nadciśnienie tętnicze - czy wiemy o nim wszystko?", wiele osób po pięćdziesiątym roku życia nie zamierza diagnozować stanu swojego zdrowia. Znaczna część ankietowanych zaczęła regularnie mierzyć cieśnienie krwi dopiero po przykrym wypadku zdrowotnym (np. zawale serca). Co więcej, w społeczeństwie wciąż dominują złe nawyki żywieniowe oraz brak ruchu. Panuje też przekonanie, że konsultacja lekarska i badania profilaktyczne są domeną starzejącego się pokolenia. 

Jednym z głównych zadań kampanii jest przeprowadzenie 200 000 pomiarów ciśnienia krwi. Badania będą wykonywane w centrach handlowych, letnich i zimowych kurortach, a także podczas ważnych konferencji biznesowych, masowych wydarzeń sportowych oraz pielgrzymek. Kampania ,,Ciśnienie na życie” zawita też na uniwersytety trzeciego wieku, by przekonać aktywnych seniorów do regularnych badań układu krążenia.

Działania kampanii ,,Ciśnienie na życie” będą prowadzone do końca 2013 roku. Akcję zwieńczy sporządzenie raportu ,,Serce Polaka”, w którym wykorzystane zostaną dane z tysięcy pomiarów ciśnienia tętniczego. Istotnym przedsięwzięciem będzie także wsparcie najbliższych obchodów Światowego Dnia Serca, które przypadają 29 września 2013 roku. Pamiętaj! Każdy wykonany pomiar ciśnienia to złotówka przekazana na rzecz Kliniki Zdrowego Serca w Zabrzu!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.