PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Teatr im. St. I. Witkiewicza po modernizacji i przebudowie

Poniedziałek, 18 marca 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaZakończyła się rewitalizacja i przebudowa Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem. Została ona dofinansowany w ramach działania 11.2 „Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym” Priorytet XI „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 -2013. Koszt całego zadania wyniósł 30.589.289,30 zł brutto. Oprócz dotacji unijnej w wysokości ponad 18 milionów inwestycje wsparł także Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i budżet państwa, a blisko 800 tys. stanowiły środki własne.


Projekt modernizacji Teatru Witkacego powstał w 2006 r. Realizowany był etapowo. Najpierw w 2008 r. udało się wykonać remont Małej Sceny im. Atanazego Bazakbala, w 2009 r. rozpoczął się pierwszy etap remontu Dużej Sceny im. Witkacego. W listopadzie 2009 r. złożony został także wniosek o dofinansowanie projektu, a umowę podpisano w sierpniu 2010 r. W 2011 i na początku 2012 r. prowadzony był drugi etap remontu Dużej Sceny, a od września 2012 do stycznia 2013 prowadzono prace związane z zagospodarowaniem terenu.

W efekcie zrealizowanych prac powierzchnia obiektów Teatru zwiększyła się o 2.405 m2. Zagospodarowany został m.in. strych, gdzie powstała sala prób, studio nagrań, pracownia plastyczna, kotłownia, wentylatornia i pokoje gościnne. Wybudowany został także budynek magazynowo-garażowy oraz podziemny zbiornik wody do celów ochrony przeciwpożarowej.  Ponadto obiekt wyposażony został w systemy zapewniające wysoki komfort i bezpieczeństwo pracy zespołu artystycznego, technicznego i administracyjnego Teatru, a publiczności możliwość pełnego odbioru spektaklów i innych artystycznych wydarzeń, dzięki zaawansowanym środkom techniki scenicznej (m.in. oświetlenie i nagłośnienie, podesty, sztankiety) . Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom Duża Scena może pomieścić 250 – 300 osób oraz może być konfigurowana na różne sposoby, pełniąc funkcję sali teatralnej, balowej, koncertowej lub wystawowej. Teatr zakupił także sprzęt do realizacji spektakli plenerowych.  Co najważniejsze, projekt przeobraził i unowocześnił Teatr, jednak z zachowaniem specyficznej dla tego miejsca atmosfery i klimatu, nawiązujących jeszcze do Zakładu Wodoleczniczego A. Chramca.

- Dwa i pół roku budynek teatru był wyłączony z użytkowania, ale w tym czasie nie została przerwana działalność artystyczna Teatru. Spektakle odbywały się m.in. w Zakopiańskim Centrum Edukacji oraz w Dworcu Tatrzańskim. Teatr także dużo podróżował – wyjaśniał podczas konferencji prasowej podsumowującej projekt przebudowy Teatru jego dyrektor Andrzej Dziuk. - Wykonane prace budowlane to wysoki standard europejski, wszystko tu jest nowe i na miarę XXI wieku. Jest to efekt zaangażowania wielu osób oraz ich świadomości, że robimy coś ważnego dla kultury regionu i całej Polski. To właśnie tradycja tego miejsca na to zasługuje, aby to co się tutaj robi, było piękne i dobre. Teraz czuję dumę, radość i wdzięczność . Te zmiany spowodowały także naszą zwiększoną aktywność. Gramy więcej spektakli, zmieniamy nasz wizerunek i promocję, z którą wychodzimy poza Zakopane.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.