PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Jagnięcina królowała na II Salonie Marcowym

Środa, 27 marca 2013 r.
Autor: Adam Kitkowski, Mateusz Łękawski

fot. Adam KitkowskiW czwartek 21 marca z inicjatywy starosty tatrzańskiego Andrzeja Gąsienicy-Makowskiego odbyło się w „Jasnym Pałacu” kolejne spotkanie II Salonu Marcowego w Zakopanem. Motywem przewodnim dyskusji był temat „Trendy kulinarne w górach”. Gościem specjalnym był Daniel Bzdyk, szef kuchni w hotelu „Crocus” w Zakopanem.


Moderatorem czwartkowej dyskusji był Krzysztof Król-Łęgowski, Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury, który przywitał przybyłych gości i wprowadził w tematykę spotkania. Przypomniał, że 8 października 2012 roku jagnięcina podhalańska została wpisana do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych, tuż obok znajdujących się tam oscypka i bryndzy podhalańskiej. Przybliżył zalety produktu oraz wskazał fakt, że jagnięcina podhalańska cieszy się już ogromną renomą za granicami naszego kraju, m.in. we Włoszech i wyraził nadzieję, że już niedługo także rodzimi konsumenci docenią walory naszego produktu regionalnego.

Gość specjalny czwartkowego spotkania Daniel Bzdyk również wskazał na smakowe oraz zdrowotne walory jagnięciny podhalańskiej – „Owce hodowane są jedynie w środowisku naturalnym, nie są dokarmiane sztucznymi pożywkami, przez co ich mięso staje się bardziej wartościowe, a ludzie spożywający baraninę rzadziej chorują na raka”. Zaprosił wszystkich gości do częstowania się przygotowaną specjalnie na to spotkanie kwaśnicą na baraninie oraz zapowiedział, że w trakcie trwającej dyskusji przygotowane zostanie specjalne danie.

Głos w dyskusji zabrali, m.in Andrzej Gąsienica-Makowski, który wyraził potrzebę popularyzacji naszego nowego produktu regionalnego, jakim jest jagnięcina podhalańska, np. przez stworzenie szlaku tematycznego jagnięciny podhalańskiej, na wzór szlaku oscypkowego. Andrzej Bogusławski prosił zebranych o przemyślenie kwestii, czy produkt regionalny ma być tani i masowy czy ekskluzywny i drogi. Głos zabrali także: inż. Jacek Kowalski; lekarz weterynarii Szymon Wajda oraz inż. Stanisław Karpiel.

Warto przypomnieć, że temat spotkania jest kontynuacją dyskusji rozpoczętej w marcu zeszłego roku  na konferencji popularno – naukowej „Od wypasu kulturowego do produktu regionalnego”, którą zorganizowało Starostwo, TARPiK i TPN.

Zgodnie z obietnicą, szef kuchni w Hotelu Crocus, Daniel Bzdyk ze swoim zespołem przygotował dla zebranych specjalne danie, jakim był schab z jagnięcia przygotowany metodą sous vide, czyli gotowany w temperaturze 66 stopni w zamkniętym hermetycznie worku, przez 36 godzin (dzięki czemu mięso ma naturalny smak i zatrzymuje wszystkie składniki odżywcze), marynowane w pędach jałowca i świerka, podane z ragout z czerwonej soczewicy i bobu, szalotkami config z czarną porzeczką i prawdziwkami. Zebrani byli zachwyceni smakiem potrawy i gromkimi brawami docenili „twórców”.  W czasie salonu, gościom na fortepianie grał zakopiańczyk Stefan Jakubiak, przewodnik tatrzański i muzyk.

Następne spotkanie w ramach II Salonu Marcowego odbędzie się już w najbliższy czwartek, 28 marca o godzinie 11:00. Tematem przewodnim spotkania będą „Olimpijskie szanse Zakopanego”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.