PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

„Salon Marcowy” i dyskusja o zimowej olimpiadzie w Tatrach

Czwartek, 4 kwietnia 2013 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Adam KitkowskiW czwartek, 28 marca odbyło się ostatnie już spotkanie w ramach II Salonu Marcowego. Tematem dyskusji były olimpijskie szanse Zakopanego. W „Jasnym Pałacu” spotkali się sportowcy, działacze sportowi, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, turyści oraz mieszkańcy.


Moderatorem salonowej dyskusji był Edward Nadarkiewicz, działacz sportowy i sędzia skoków narciarskich, który przywitał obecnych na spotkaniu i przedstawił gości specjalnych – profesora Szymona Krasickiego oraz posła na Sejm RP Jagnę Marczułajtis-Walczak. Goście zaprezentowali projekt zorganizowania wspólnej olimpiady przez Polskę i Słowację w 2022 roku. Olimpiada obejmowałaby dwie strefy: Kraków i Tatry-Zakopane. Strefa „Tatry – Zakopane” przewiduje zorganizowanie w Zakopanem zawodów w konkurencjach: skoki narciarskie, kombinacja norweska i biegi narciarskie, w Kościelisku przewiduje się zorganizowanie zawodów biathlonowych, w Jurgowie zawodów snowboardowych oraz konkurencji zjazdowych w Jasnej na Słowacji – powiedział Szymon Krasicki. Natomiast Jagna Marczułajtis w skrócie przypomniała historię starania się Polski o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

W dość emocjonalnej dyskusji pierwszy głos zabrał starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski, który wymienił trzy mocne punkty naszej kandydatury: po pierwsze fakt, że byłyby to pierwsze Igrzyska Olimpijskie w Karpatach, po drugie, że nasza reprezentacja w sportach zimowych obecnie jest silna, po trzecie, że było poparcie dla takiej inicjatywy ze strony prezydentów – Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego oraz Bronisława Komorowskiego. Ponadto głos w dyskusji zabrali: Edward Budny, który wypowiedział się krytycznie o dotychczasowych staraniach lokalnych władz, Zofia Kiełpińska, która udowadniała, że owe starania przygotowują profesjonalny zespół ludzi i że ona zaangażowana jest w te działania ponad 20 lat, Dariusz Galica, który stwierdził, że jak zwykle „na gadaniu” się skończy. Swój punkt widzenia przedstawili stali „salonowcy”: Marta Fogler, Łukasz Dorula, Stanisław Karpiel, Jacek Kowalski, Renata Nadarkiewicz, Stanisław Karpiel, Antoni Marmol oraz Franiczek Bachleda-Księdzularz. W dyskusji aktywni byli także goście specjalni.

Zebrani podziękowali staroście tatrzańskiemu za zorganizowanie Salonu Marcowego oraz wyrażali nadzieję, że cykl będzie kontynuowany. Z kolei starosta podziękował wszystkim, którzy uczestniczyli w zorganizowanych spotkaniach i zaprosił na salon w przyszłym roku.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.