PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Lipiec 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

Otwarcie "Bazaru Polskiego"

Wtorek, 2 lipca 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-Semberecka29 czerwca zakopiańska PSS „Społem” otworzyła po renowacji i modernizacji mieszczący się przy Krupówkach budynek „Bazaru Polskiego”, a w nim nowoczesny sklep spożywczy pod szyldem „Gama” – ósmy w Zakopanem, dziesiąty na Podhalu i sto pietnasty w całym kraju. Historia budynku, w którym się on mieści, jest nierozerwalnie związana z propagatorem polskiego handlu i rzemiosła, hrabią Władysławem Zamoyskim. Uroczystość nieprzypadkowo więc odbyła się w roku obchodów 160. rocznicy urodzin tej zasłużonej dla Polski i Zakopanego postaci.


Dom przy ul. Krupówki 41 wybudowano w latach 1910-1911 na ziemi Władysława Zamoyskiego, który sfinansował także budowę. Budynek zaprojektował popularny w tym czasie architekt Franciszek Mączyński. Na parterze zlokalizowano sklepy - odzieżowy i spożywczy, zaś na piętrze sale wystawowe z przeznaczeniem na promocję polskiego przemysłu i rękodzieła.  

W minioną sobotę zmodernizowany sklep o powierzchni 470 m2 został poświęcony przez dziekana ks. Bogusława Filipiaka, a jego oficjalnego otwarcia i przecięcia wstęgi dokonali: starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski, prezes zakopiańskiego PSS „Społem” Wojciech Gach oraz kierownik sklepu pani Krystyna Nawara.

Licznie przybyłych gości, przedstawicieli władz samorządowych, lokalnych organizacji i instytucji oraz Partnerskiego Serwisu Detalicznego przywitał Jerzy Zacharko przewodniczący Rady Miasta Zakopane, a jednocześnie przewodniczący Rady Nadzorczej w PSS Społem. Przybliżył on także historię „Bazaru Polskiego”, przypominając m.in. o kubistycznym fresku autorstwa Zbigniewa Pronaszki przedstawiającym Matkę Boską Częstochowską, namalowanym w 1916 r. na ścianie frontowej budynku. Dzieło ze względu na swoja formę zostało wówczas zamalowane.
- Latem 2011 r. Zarząd PSS „Społem” zlecił dokonanie odkrywki. Niestety zachowane fragmenty nie nadawały się do konserwacji. W tej sytuacji zdecydowaliśmy się na wykonanie na podstawie fotografii kopii tego fresku. Jej uroczyste odsłonięcie odbędzie się 11 listopada 2013 r. – zapowiedział Jerzy Zacharko.

Gama to sieć stworzona na bazie sklepów Spółdzielni Społem z całego kraju, współpracujących z Partnerskim Serwisem Detalicznym z Grupy Handlowej Emperia. Spółdzielcy razem z PSD pracowali nad nazwą, znakiem i hasłem handlowym, przygotowali także kompletny projekt sieci Gama -„Tradycyjnie dobry wybór". Ponadto warto podkreślić, że "Gama" to sieć handlowa wyłącznie z polskim kapitałem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm.
    65 zł
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.