PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Lipiec 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

Harcerski kominek z Barbarą Wachowicz

Sobota, 6 lipca 2013 r.
Autor: Jolanta Dolińska

Harcerski kominek z Barbarą WachowiczWesoło i gwarno uczyniło się w Zakopanem, poweselały Tatry i nawet pogoda dopisuje harcerzom, którzy od kilku już dni gospodarzą na Górnej Równi Krupowej. Dziewczęta i chłopcy, mali i duzi, a także nieco … starsi, ubrani w harcerskie mundury, mieszkają pod namiotami, ale nie tylko, bo spotkać można ich dosłownie wszędzie. Zbiórki, musztry i apele, zdobywanie sprawności, wiodą tu – pod Giewontem - typowe dla harcerzy, obozowe życie.


Dzień po dniu mija, a ich zakopiański czas Zlotu urozmaicany jest wyprawami, wycieczkami, ale także śpiewem przy ognisku i spotkaniami z ciekawymi ludźmi. Do takich niezwykłych wydarzeń należał niewątpliwie środowy wieczór, spędzony z Barbarą Wachowicz, czyli… z druhną Basią. Spotkanie, a właściwie gawęda „LILIJKI NA SZAŃCACH”, wpisane było w program Zlotu na Stulecie Harcerstwa w Zakopanem. Ten niezwykły Kominek odbył się w dniu 3 lipca 2013 roku, w Zespole Szkół Ogólnokształcących, przy ul. Słonecznej 1.

Na spotkania ze znaną pisarką, które regularnie, już od wielu lat, odbywają się pod Giewontem, przychodzą Jej zakopiańscy słuchacze, ale także przyjezdni goście. Powiedziałabym więcej - te spotkania stanowią już majowo – październikową tradycję Zakopanego i bez nich nasze miasto(a tak stało się już dwukrotnie!) byłoby uboższe!!!!!! Tak więc i wczorajsze wydarzenie było, dla wszystkich, ważną lekcją patriotyzmu. I tym razem także nie zawiedli wierni sojusznicy Barbary Wachowicz, miłośnicy jej pięknych gawęd, grono zakopiańskich przyjaciół i – oczywiście – harcerze, uczestnicy Zlotu.

Autorka wystawy „Kamyk na szańcu”, zorganizowanej przez nią w 2003 roku, w Muzeum na Kozińcu, jak zawsze gorąco i serdecznie powitała wszystkich swych przyjaciół! I pewnie nie było, wśród zgromadzonych tam słuchaczy nikogo, kto zostałby pominięty! Wszyscy czuli się wyróżnieni, bo Druhna Barbara serdecznie witała, nieomal każdego wymieniając z imienia, wspominając zasługi, pozdrawiając...

A później… popłynęły słowa piękne, wspaniałą polszczyzną głoszone, opowieść o najsławniejszych postaciach polskiego harcerstwa OLEŃCE I ANDRZEJU MAŁKOWSKICH. 

Słuchacze dowiedzieli się, jakie były początki polskiego skautingu i dlaczego właśnie w Zakopanem powstać mogła, jedna z pierwszych, harcerskich drużyn. Popłynęła także opowieść o Złotym Skaucie – ukochanym synu Stefana Żeromskiego, Adamie, który należał do drużyny Andrzeja Małkowskiego. A sam pisarza, tak o tym powiedział:

„Była to istna rozkosz patrzeć, jak rozrastała się i mężniała, jak twardniała i stawała się hartowną dusza chłopca pod wpływem skautingu”. 

Barbara Wachowicz wspominała też Druha Aleksandra Kamińskiego, chłopców z „Kamieni na szaniec” i bohaterów III części „Dziadów” Adama Mickiewicza, promienistych filomatów i filaretów, słusznie nazwanych pre-harcerzami. Wspomnienia i opowieści nie byłyby pełne, gdyby nie pieśni! One także zabrzmiały w ten wieczór, w gościnnej auli ZSO. Harcerskie pieśni… Autorką słów wielu z nich była sama Druhna Oleńka! Śpiewali je wszyscy słuchacze, bez różnicy: „mundurowi” i „cywilni”! Wszyscy bowiem, w ten wieczór, czuli ogromną więź z harcerstwem, czuli się harcerzami! „Ku Orlej Perci”, „Podnóża moich gór”, „Świetlany krzyż”, jak bardzo wymowne były i są do dziś słowa tych utworów!

Opowieściom nie było końca, a czas mijał niepostrzeżenie… jak zawsze…

Ale były jeszcze: słowa krzepiące, uściski rąk, powinszowania i prezenty… Trudno w niewielkim artykule oddać to wszystko, co było udziałem słuchaczy owego wieczoru, w trzecim dniu Zlotu na Stulecie Harcerstwa. Trudno też wymienić wszystkich ważnych i dostojnych gości, których zgromadziła wokół siebie Pani Barbara, w ten niezwykły wieczór. Najważniejszym jednak Jej gościem, gościem nas wszystkich, była wnuczka OLGI I ANDRZEJA MAŁKOWSKICH – TINA, która przybyła do Zakopanego aż z dalekiej Anglii i wręczyła autorce kominka Honorową Odznakę Londyńskiego Hufca „Pomorze” Związku Harcerstwa Polskiego poza Granicami Kraju.

Wnuczka Twórców Harcerstwa Polskiego – Tina Małkowska – przekazuje podziękowanie autorce „Wiernej rzeki harcerstwa”. 

 

 

 

 

 

 

 

Na kominek tłumnie przybyli mieszkańcy Zakopanego i harcerze uczestniczący w Zlocie. Na pierwszym planie Hm. Katarzyna Traczyk – Dyrektor Muzeum Harcerstwa i Alicja Damroszowa – pedagog i choreograf, wielka przyjaciółka Barbary Wachowicz. W drugim rzędzie: autorka relacji – Prof. Jolanta Dolińska z Zespołu Szkół im. Władysława Zamoyskiego, która ze swą młodzieżą wielekroć współtworzyła z Barbarą widowiska o Wielkich Polakach. Obok – Antoni Marmol, przewodnik, narciarz i trener, i Anna Arczyńska – której Zakopiańska księgarnia jest prawdziwym ambasadorem pisarki.

Uczennica Zespołu Szkół im. Władysława Zamoyskiego – Paulina we wspaniałej gwarze przywołała wspomnienia harcerki – góralki z pierwszej drużyny dziewczęcej założonej w Zakopanem przez Druhnę Oleńkę Małkowską.  

 

 

 

 

 

 

 

 

Druh Hm. Andrzej Wysocki, wspierający Komendanta Hufca Podhalańskiego – Hm. Mariana Antonika w trudach organizacji Zlotu – demonstruje wizerunek Matki Boskiej Harcerskiej, namalowany przez harcerkę z Łodzi i ofiarowany przez Barbarę Wachowicz Komendzie Hufca Podhalańskiego.  

 

 

 

 

 

 

 

 

Najmłodsi harcerze i Basia Gąsienicówna pięknie mówili Katechizm Dziecka Polskiego – wiersz Władysława Bełzy „Kto Ty jesteś?”. Na zakończenie wszyscy chórem powtórzyli frazę „W Polskę wierzę!”.

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.