PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

12 lat Podhalańskiego Serwisu Informacyjnego WATRA

Piątek, 29 listopada 2013 r.
Autor: Piotr Kyc, Maria Stasińska

12 lat Podhalańskiego Serwisu Informacyjnego WATRA12-lecie działalności Podhalańskiego Portalu Informacyjnego WATRA, to nietypowy jubileusz. Niewiele jest jednak firm w tej branży które przetrwały chociażby te dwanaście lat i cieszą się dużym zainteresowaniem Internautów. Okazja do spotkania się w „realu” wszystkich współtworzących portal i odwiedzających go zaistniała! Pomysł Jubileuszu wyszedł od dr Małgorzaty Wnuk, autorki licznych spotkań kulturalnych w Restauracji „U Wnuka” w Zakopanem. Uroczystość prowadzona przez redaktora Wojciecha Mroza miała miejsce w dniu 26 listopada w Białej Izbie, siedzibie zakopiańskiego Oddziału Związku Podhalan.


Podczas skromnego ale pełnego humoru spotkania jubileuszowego były wspomnienia,  podziękowania i gratulacje. 

Tytułem wstępu aktorzy Sceny A2 Grażyna Syrzistie i Krzysztof Michno przygotowali „mowę pochwalną”, po której oddano głos zaproszonym gościom.

Na publiczne wystąpienie zdecydowały się następujące osoby: dr Małgorzata Wnuk i Marta Stasiowska Walczak (Związek Podhalan), Bartłomiej Koszarek (Dyrektor Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej), Małgorzata Gładoch i Barbara Święchowicz (Stowarzyszenie Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera w Zakopanem), Bożena Gąsienica (Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej), Wojciech Szatkowski i Agata Pitoń  (Muzeum Tatrzańskiego), Krzysztof Trebunia–Tutka, Małgorzata Karpiel (Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza), Agata Wolak (Towarzystwo Opieki nad Zabytkami), Paweł Murzyn - fotograf, Andrzej Skupień – Wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego.

O swojej przygodzie z Watrą opowiadali autorzy większości fotografii zamieszczanych na jej stronach w latach 2001-2013 – Anna Karpiel Semberecka i Piotr Kyc.

Chwilowo zabrakło w gronie współpracowników portalu, m.in. Jana Cieplińskiego z Rabki, Piotra Kurzaja, Jerzego Kosiuczenki z Warszawy, czy Anny Zalińskiej z Chicago i wielu innych, którzy współpracują z Watrą. Pozdrawiamy!

Watra jest jednym z najdłużej funkcjonujących portali informacyjnych, jakie działają na naszym terenie. Stron internetowych informujących o wydarzeniach w Zakopanem i na Podhalu jest dużo. Wielość imprez i wydarzeń jest tak ogromna, że portale zaczynają się specjalizować w przekazywaniu informacji. Powstały ciekawe portale sportowe, społeczne i turystyczne.

Watra w ciągu kilkunastu lat wyspecjalizowała się w relacjonowaniu przede wszystkim wydarzeń kulturalnych.

Są to relacje krótkie, pełniące funkcję notatki, czasami sprawozdania załączonego do bogatego materiału fotograficznego. Fotoreportaż stał się tutaj dominującym gatunkiem dziennikarskim.

W archiwum Portalu znajduje się kilkaset tysięcy fotografii. Jest to ciekawy i cenny zapis socjologiczny w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu.

Z okazji tak Ważnej Okazji pozdrawiamy wszystkich Sympatyków WATRY w kraju i za granicą. Dziękujemy, za te parę tysięcy kliknięć dziennie. 

Gratulujemy Maciejowi Stasińskiemu wytrwałości i pomysłów. Należałoby wspomnieć , że jego działalność, to nie tylko portal WATRA ale i produkcja filmów dokumentalnych, praca dla telewizji i szereg innych działań utrwalających to co przemija – wydarzenia i ludzi.

Dziękujemy Maciejowi Rzankowskiemu (Cukiernia „SAMANTA”) za torcik i Pani Zofii Ujejskiej z Restauracji "U Wnuka" za regionalne przysmaki.

Posiady W Białej Izbie są wydarzeniem dofinansowanym przez Gminę Miasto Zakopane.


26 listopada 2013 w Białej Izbie Związku Podhalan odbyły się posiady poświęcone dwunastej rocznicy istnienia Serwisu Watra. Spotkanie prowadził red. Wojciech Mróz. Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się czytelnicy Serwisu, współpracownicy, dziennikarze, a także artyści i osoby związane w jakiś sposób z Watrą a także goście. Maciej Stasiński - założyciel Serwisu opowiedział skąd zrodziła się inicjatywa stworzenia strony internetowej, o początkach, rozwoju w ciągu kolejnych lat i o tym, jak strona obecnie funkcjonuje. Jego zamiarem zawsze było przekazywanie relacji obiektywnych, pozytywnych i ukazujących to,  co najcenniejsze na Podhalu - jego barwną kulturę i utalentowane osoby. Watra daleka jest od przekazywania informacji politycznych, kryminalnych, oczerniających ludzi - którymi wypełnione są media w obecnych czasach.

W programie spotkania znalazła się też prezentacja ciekawszych zdjęć, które na przestrzeni lat zostały umieszczone na Watrze, a o których opowiedział jej wieloletni współpracownik Piotr Kyc. Nie zabrakło też wystąpienia Anny Karpiel- Sembereckiej, która  od dawna bardzo mocno związana jest z serwisem.  Wielorakość znaczenia „watry” przybliżyli, w krótkim wystąpieniu aktorzy Sceny A2.

Zebrani stwierdzili, że serwis spełnia bardzo ważną informacyjną rolę. Mówili o poświęceniu, wyjątkowej uczynności, otwartości w relacjach międzyludzkich i umiejętności dostrzegania tego co dobre i piękne. Prowadzenie Serwisu nie jest do końca pracą, lecz służbą, a jednocześnie pasją i zamiłowaniem. Dodajmy, że Watra to nie jedynie strona, na której czytamy informacje i oglądamy zdjęcia z Zakopanego i okolic, ale także liczne produkcje filmowe.

Oficjalna część posiadów została zakończona poczęstunkiem w postaci tortu, na którym widniało logo Watry. Słodki prezent ufundowała zakopiańska cukiernia Samanta - dziękujemy! Szczególne podziękowanie także dla Zofii Ujejskiej z restauracji „U Wnuka” za przygotowanie poczęstunku. Całość wieczornego spotkania umilało przygrywanie kapeli góralskiej.

Serwis składa gorące podziękowania Związkowi Podhalan za zorganizowanie 12-lecia, zaś szczególnie na ręce Małgorzaty Wnuk, która była pomysłodawczynią.

Wyrazy wdzięczności składamy też na ręce wszystkich przybyłych, tych którzy wspierają Watrę, współpracują i korzystają z niej.

Posiady Związku Podhalan wspiera Gmina Miasta Zakopane.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.