PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Pogrzeb Marianny Popiełuszko Matki Patrona szkoły

Sobota, 30 listopada 2013 r.
Autor: mgr Agnieszka Salnikow - dyr Gimnazjum nr 3

Pogrzeb Marianny Popiełuszko Matki Patrona szkoły23 listopada 2013r., siedmioosobowa delegacja uczniów Gimnazjum nr 3 im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Zakopanem wraz z p. dyrektor Agnieszką Salnikow, katechetą ks. Maciejem Golasem i Teresą Bachleda-Kominek (autorką tekstu hymnu szkoły) wzięła udział w uroczystościach pogrzebowych Marianny Popiełuszko Matki Patrona szkoły. Mszy św., w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła, przewodniczył abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki. Eucharystię koncelebrowali m.in. kard. Kazimierz Nycz i abp Sławoj Leszek Głódź. Obecny był również były prezydent Lech Wałęsa, przedstawiciele rządu RP oraz Sejmu i Senatu, a także delegacje NSZZ "Solidarność" z całego kraju. Po Mszy św. trumnę zmarłej przeniesiono na cmentarz w Suchowoli. Tysiące ludzi uczestniczyło w kondukcie. Podczas drogi wierni śpiewali litanię do bł. ks. Jerzego Popiełuszki.


W marszu żałobnym uczestniczyły liczne poczty sztandarowe. Między nimi delegacja Gimnazjum nr 3 w Zakopanem i Solidarność Zakopiańska Nauczycieli. Na cmentarzu, po modlitwach przed grobem zmarłej, odczytano kondolencje przesłane przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Marianna Popiełuszko - Mama bł. ks. Jerzego zmarła 19 listopada w Szpitalu Miejskim w Białymstoku w wieku 93 lat.

Urodziła się na wsi, na Białostocczyźnie w 1920 r. Wyszła za mąż w wieku 22 lat. W czasie wojny urodziła pięcioro dzieci, z których dwoje umarło - córeczka, która nie miała dwóch lat i syn Jerzy - kapłan i męczennik.

I właśnie z powodu syna - księdza, duszpasterza, który stał się symbolem oporu w ponurych czasach PRL, męczennika systemu totalitarnego - stała się osobą znaną, ikoną porażonej cierpieniem matki, która jednak przebacza oprawcom.

W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński za "wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej", odznaczył Mariannę Popiełuszko Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Imię bł. ks. Jerzego Popiełuszki nasze gimnazjum otrzymało 19 października 2011 roku. Czujemy się związani z przesłaniem księdza Jerzego. Uczestnicząc w uroczystościach pogrzebu Marianny Popiełuszki chcieliśmy oddać cześć i szacunek Matce tak wielkiego, a skromnego człowieka, jakim był jej Syn.

 Wyrażamy wdzięczność Zarządowi Regionu Małopolskiej "Solidarności" za to, że wraz z delegacją związkową mogliśmy odbyć tak daleką podróż z Krakowa na ziemię białostocką i uczestniczyć w ostatniej drodze Marianny Popiełuszko.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.