PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Wigilia w "Hotelarzu"

Niedziela, 15 grudnia 2013 r.
Autor: Dariusz Galica

Wigilia w "Hotelarzu"W sobotnie popołudnie blisko sto pięćdziesiąt osób zaproszonych przez MOPS w Zakopanem uczestniczyło w spotkaniu przygotowanym przez Stowarzyszenie Ludzi Pozytywnie Myślących KONKRET oraz młodzież z Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych. Kilkanaście minut przed trzynastą zaczynają przybywać pierwsi goście. Witani są od progu ciepłym uśmiechem przez pięknie prezentujące się w góralskich strojach uczennice Hotelarza. Przechodzą przez szpaler serdecznych spojrzeń do sali głównej, gdzie zapanował prawdziwie świąteczny klimat. Sala powoli wypełnia się niecodziennymi gośćmi. Przybyli tutaj całymi rodzinami. Widać matki, niosące dzieci na rękach i ludzi starszych powoli zajmujących miejsca za stołem.


Spotkanie, jak w wielu domach na Podhalu, rozpoczyna się czytaniem fragmentu z Pisma Świętego o Narodzeniu Jezusa Chrystusa, łamaniem opłatka i składaniem życzeń.

W tym samym czasie, na zapleczu, pracuje spora grupa młodzieży. Na górze przyszli mistrzowie kuchni przygotowują cudownie pachnące potrawy, dziewczęta i chłopcy uwijają się przy podawaniu ich na stoły. Na zmywaku panuje wesoły gwar.

Na sali trwa śpiewanie kolęd i wręczanie prezentów dla najmłodszych.

“To bardzo miłe wiedzieć, że mamy cudowną młodzież, którą stać jest na poświęcenie wolnego czasu dla innych. Mamy tutaj uczniów klas pierwszych, mamy również tych, którzy już skończyli szkołę a mimo to przychodzą w tym dniu nam pomagać” mówi pani Monika, tutejsza nauczycielka.

Powoli ze stołów znikaja dania główne, przychodzi czas na deser i rozmowy przy kawie. “Pamiętam mój pierwszy raz, kiedy dostałam zaproszenie. Nie bardzo wiedziałam, czy mam iśc. Bycie biednym i potrzebującym bywa wstydliwe. Tu jednak zapominam o tym. Ta młodzież - niech pan popatrzy - jak oni biegają przy nas, jakbyśmy byli jakimiś królami” - uśmiecha się kończąc, pani Stasia.

Wspólne spotkanie powoli dobiega końca. Jeszcze tylko pakowanie tego, co pozostało i każdy wychodzący może zabrać coś ze sobą. Na koniec na stole zostaje chleb, poukładany porcjami. Każda kromka w końcu zostanie zabrana.

“Chciałbym złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wsparli naszą akcję. Co roku spotykamy się ze zrozumieniem i życzliwością wielu osób, firm oraz instytucji. Dzięki nim mogliśmy po raz kolejny zorganizować tę wigilię” mówi Miłosz Buczyłko ze Stowarzysznia KONKRET.

Spotkanie ludzi, obok których przechodzimy na co dzień, dla których los nie zawsze bywa łaskawy. I nasza młodzież, jakże różna od tej, o której czasem słyszymy w ludzkich narzekaniach. Uśmiech, zrozumienie, poświęcenie - taka atmosfera towarzyszyła sobotniemu spotkaniu.


Wigilia odbyła się dzięki życzliwości i pomocy darczyńców:

Hurtowni "Brutal", Przedsiębiorstwa Handlowego „Pakfol”, Tatrzańskiej Komunalnej Grupy Kapitałowej TESKO, ARKA Sp.J., Restauracji "Gazdówka", Kwiaciarni "Maciejka", Zakładu Piekarniczo- Cukierniczego Władysława Karcza, Firmy „SOLO”, Cukierni Samanta.

Współorganizatorzy:
Zespół Szkół Hotelarsko Gastronomicznych w Zakopanem, Urząd Miasta Zakopane, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zakopanem, Parafia Rzymskokatolicka Najświętszej Rodziny w Zakopanem.

Młodzież z Hotelarza i ich opiekunowie: Panie Monika, Małgorzata i Pan Rafał.

Oraganizator: Stowarzyszenie Ludzi Pozytywnie Myślących KONKRET

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.