PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

SPŁONĘŁO ICH MIEJSCE NA ZIEMI

Niedziela, 18 maja 2014 r.
Autor: Napcia

SPŁONĘŁO ICH MIEJSCE NA ZIEMIW dniu 11.05.2014 r. wczesnym popołudniem w Zakopanem, na stoku Antałówki spłonął drewniany dom mojej cioci Ireny, w którym mieszkała razem ze swoim synem Adamem, dwoma psami: Rajlą i Moną oraz kotem Kostkiem. Wszyscy oni w ciągu kilku chwil stracili swoje miejsce na ziemi… SPŁONĘŁO ICH MIEJSCE NA ZIEMI. To był zupełnie zwyczajny dzień, miłe niedzielne popołudnie w rodzinnym gronie, nic nie zapowiadało tragedii. Jednak, kiedy ciszę przerwał dzwonek telefonu, coś w nas drgnęło. Niby zwykły dźwięk, ale dziwnie nas zelektryzował.


„Irena dzwoniła. Dom się jej pali.”- powiedziała mama jak automat, zaraz po odłożeniu słuchawki. Reakcja była natychmiastowa, w jednej chwili tata, brat i mój mąż popędzili do auta i pojechali na Antałówkę. Od tej pory telefony się urywały.  Ciocia Irena w autobusie. Wraca z Krakowa do Zakopanego. W domu był sam Adaś. Adasiowi nic się nie stało. Próbował gasić. Wezwał straż. Domu już nie ma. A co z psami i kotem? Są bezpieczne u sąsiadki. Do domu nie da się wejść. Ciągle się pali. Jest coraz więcej ludzi…

Co chwilę na miejscu pożaru pojawiają się nowi ludzie i proponują pomoc. Już się nie pali. Ale wszystko jest zalane. Piętro domu przestało istnieć, parter zamienił się w bagno, ale może uda się coś uratować. Adam był harcerzem w zakopiańskim ZHR, więc prawie natychmiast, w trybie alarmowym, organizuje się i pojawia na miejscu się spora ekipa odpowiednio wyposażonych i gotowych do akcji harcerzy i ich rodziców. Wszyscy pakują i wynoszą rzeczy, które się uratowały. Akcję mocno utrudnia ciężki dojazd, padający deszcz, nadchodzący zmrok i wszechobecne błoto. W świetle latarek co chwila słychać nawoływania i okrzyki. Praca idzie sprawnie i trwa do późna. Nadzór i koordynację przejęli harcerze, więc tej nocy prawie cały ocalały dobytek udało się przetransportować i zabezpieczyć.

Pierwsze emocje opadły. Zasiedliśmy przy stole i zaczęliśmy rozmyślać. Okazało się, że chociaż domu nie udało się uratować, to zyskaliśmy coś bardzo cennego. Przekonaliśmy się, że kiedy jesteśmy w potrzebie, zawsze pojawią się wokół nas ludzie, na których możemy liczyć…

Dlatego bardzo mocno chcielibyśmy podziękować za pomoc: Straży Pożarnej i Sąsiadom z ulicy Smrekowej, harcerkom i harcerzom ZHR Obwodu Tatrzańskiego oraz ich Rodzicom, Dyrekcji POSA, Koleżankom z Grona Pedagogicznego POSA, Rodzicom uczniów POSA, władzom miasta Zakopanego, nauczycielom I LO im. Oswalda Balzera, Koleżankom i Kolegom syna Adama, znajomym, urzędnikom MOPSU oraz rodzinie za  wsparcie i pomoc materialną i duchową.

***

Ciocia Irena z Adamem podjęli decyzję. Będą odbudowywać swój dom, To było ich całe życie, ich miejsce na ziemi. Wszystkich ludzi dobrej woli, chcących wesprzeć ich i pomóc im zrealizować to marzenie, prosimy o wpłaty na konto Fundacji Stowarzyszenie Dobroczynne Betlejem, 31-509 Kraków, ul. Lubomirskiego 7A, o numerze: 84 1050 1445 1000 0022 3352 9748, koniecznie z dopiskiem „Dla pogorzelców (Ireny i syna)”

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Sakiewka IVSakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    35 zł
  • Wisiorek "Ogródek 1"Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.